Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

İtalya ile Bilal Erdoğan gerginliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal hakkında İtalya'da kara para aklama suçlamasıyla başlatılan soruşturma gerginliğe neden oldu. 'Oğlumla değil mafyayla uğraşın' diyen Erdoğan'a İtalya'dan sert yanıt geldi.
İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eleştirilerine yanıt verdi. Renzi, "İtalya'da, yasalara göre hareket eden bağımsız ve özerk bir yargı vardır ve her türlü hukuksuzluğa karşı mücadele eder. Hakimler, İtalyan Anayasası'na göre hareket eder, Türk Cumhurbaşkanı'na göre değil" ifadelerini kullandı.
Suçlamaların perde arkası
Reuters'in haberine göre Bilal Erdoğan Johns Hopkins Üniversitesi'nin Bologna'daki merkezinde doktora eğitimi görmek için 2015 yılında kayıt yaptırmıştı. Hakkındaki suçlamaları reddeden Bilal Erdoğan'ın İtalya'dan ne zaman ayrıldığı belirsizliğini koruyor. Adli çevrelere göre belli bir süreliğine Türkiye'ye döndü. Firari işadamı Hakan Uzan'ın suç duyurusu üzerine Bilal Erdoğan hakkında kara para aklama iddiasıyla Bologna mahkemesinde soruşturma açıldığı belirtildi. 6 aylık soruşturma süresinin dolmasının ardından savcılığın talebiyle soruşturma süresi geçen ay, 6 ay daha uzatıldı.
Bilal'in ticari faaliyetleri
35 yaşındaki Bilal Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dört çocuğundan biri. Denizcilikle uğraşıyor. Bilal Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen'le ortaklaşa kurduğu BMZ Group Denizcilik Şirketi, aralarında petrol tankerlerinin de bulunduğu bir filoya sahip.
İtalyan avukatı ne dedi?
Bilal Erdoğan'ın Bologna'daki avukatı Giovanni Trombini, müvekkili hakkında açılan soruşturmanın asılsız suçlamalara dayandığını söyledi. Trombini, "soruşturmanın temelsiz iddialara dayandığını ve Erdoğan'ın tüm mali hareketlerinin şeffaf ve yasal olduğunu" savundu.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: