Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı / Etkinlikler, imza günleri, katılımcı listesi

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 12-20 Kasım 2016 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de düzenlenecek Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, otuz beşinci kez kapılarını açıyor.

Sözcüklerin Etkisi TÜYAP’ta İstanbul Kitap Fuarı’na Onur Konuğu Almanya’dan 28 yayınevi katılırken fuarın ilk dört günü hem fuar salonlarında hem onur ülke standında 40 etkinlik gerçekleştirilecek. Sözcüklerin Etkisi-Worte Bewegen sloganıyla fuara konuk olan Almanya, modern Almanca edebiyatından önemli isimlerini konuk ederken futboldan, edebiyata; şiir dinletilerinden çocuk atölyelerine uzanan geniş bir yelpazede farklı başlıklar altında renkli ve çok kültürlü bir programla kitapseverleri karşılamaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Peter Schneider, Ilija Trojanow, Achim Wagner, Moritz Rinke, Canan Topçu, Matthias Göritz, Finn-Ole Heinrich, Olga Grjasnowa, Esmahan Aykol, Tobias Hülswitt, Jan Von Holleben, Judith Kuckart, Silke Scheuermann söyleşilerde yer alacak. Kültür etkinliklerinin yanı sıra yayıncılık sektörünün profesyonellerine yönelik olarak 14 Kasım Pazartesi günü Türkiye ve Almanya Yayıncılar buluşması gerçekleşirken, aynı gün Almanya’da Yayıncılık Trendleri, Çocuk Yayıncılığı ve Okuma’nın Geleceği ve Bağımsız Yayıncılık üzerine paneller düzenlenecek. Uluslararası Salon’da yer alan Almanya standı fuarın ilk dört günü 12-15 Kasım 2016 tarihleri arasında ziyaret edilebilir. Okurlar, Almanca kitapları ise fuar süresince 2 nolu salonda yer alan Alman Kitabevi standında bulabilecekler. Onur Konuğu Almanya etkinlikleri üç ayrı alanda düzenlenecek: konferans salonları, 1 nolu holde yer alan Almanya Ulusal Standı ve yine aynı holdeki etkinlik alanı. Kitap Fuarı 35 Yaşında TÜYAP tarafından ilki 1982 yılında 28 yayınevinin katılımıyla düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı, 800 katılımcısı ve yarım milyonu aşkın ziyaretçisiyle 35 yılı geride bırakmanın heyecanını yaşıyor. Bu kapsamda fuarın 35 yılı, yayıncılık ve kültür hayatında bu yılların izdüşümlerini “35 Yıl Panelleri” ile kutlamaya hazırlanıyor. Panellerde “TÜYAP Kitap Fuarının 35 Yılı ve Yayıncılığa Katkıları”, “Kent Fuarının Kentin Kültür Politikalarına Katkısı”, “35 Yılda Çocuk ve Gençlik Edebiyatının Gelişimi”, “Yazarlık Yolculuğunda İstanbul Kitap Fuarı ve Okurla Buluşma Mekanı Olarak Fuarlar” ele alınacak. Felsefe ve İnsan Bu yıl yayınevlerinin düzenlediği etkinliklerin yanı sıra fuar teması kapsamında Türkiye Felsefe Kurumu ve TÜYAP tarafından farklı yaş gruplarına yönelik çocuk ve gençlik etkinlikleri programı oluşturuldu. Programda çocuklara ve gençlere yönelik “Eğitim Hakkı”, “Farklılıklar”, “Eleştirel Okuma ve Düşünme” üzerine atölye çalışmaları ve söyleşiler yer almakta. Felsefe teması kapsamında yurt dışından çocuk kitabı yazarları Brigitte Labbé ve Oscar Brenifier ise fuarın konukları arasında. Labbé, 18 Kasım Cuma ve 19 Kasım Cumartesi günü çocuklara ve ebeveynlere yönelik iki ayrı atölye çalışması ve söyleşi gerçekleştirecek. Oscar Brenefier ise 13 Kasım Pazar günü çocuklarla felsefe üzerine bir söyleşi düzenleyecek. Uluslararası Konuklar TÜYAP’ta İstanbul Kitap Fuarı etkinliklerde ve imza günlerinde 37 uluslararası konuk ağırlayacak. Türkiye’de okurlarının Dünyaya Kafa Tutan Köy kitabıyla tanıdığı Dan Hancox 12 Kasım Cumartesi günü Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu ile bir söyleşide yer alacak. Filozof ve yazar Wilhelm Schmid 12 Kasım Cumartesi günü Tanıl Bora ile son kitabı üzerine, 13 Kasım Pazar günü ise Betül Çotuksöken ile “Felsefe ve İnsan” üzerine söyleşecek. Siyaset bilimci Thomas Schmidinger 20 Kasım Pazar günü Yordam Kitap’ın paneline konuşmacı olarak katılacak. Pegasus Yayınları’nın yazarları Brezilya’dan fuara katılan Eduardo Spohr; gerilim yazarları Paul Cleave ve Wulf Dorn 19 ve 20 Kasım tarihlerinde imza etkinliğinde okurlarıyla buluşacak. Şifa üzerine yazdığı kitaplarıyla tanınan Shaman Durek ise Mona Kitap tarafından düzenlenen söyleşi ile 19 Kasım Cumartesi günü okurlarıyla buluşacak. Fuarın Sergileri TÜYAP tarafından Onur Yazarı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’nin eserleri, yaşamından kesitler ve fotoğraf albümünden oluşan “İnatla ve Umutla, İnsan ve Değerli Peşinde İoanna Kuçuradi” sergisi fuar süresince üst kat fuayede ziyaret edilebilir. Fuarın bir diğer sergisi ise 5 nolu salonda yer alacak araştırmacı Atilla Oral’ın arşivinden şuana kadar yayınlanmamış fotoğraflardan oluşan “Mustafa Kemal Atatürk Fotoğraf Sergisi” olacak. Ana temanın “Felsefe ve İnsan” onur yazarının ise Prof. Dr. İoanna Kuçuradi olan kitap fuarı, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen ve bu sene teması “Umulmadık Topraklar” olan ARTİST 2016 / 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilmekte. Girişin öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere ücretsiz olduğu fuarın bilet fiyatı 5 TL.
----------------------------------- Etkinlik Programı

12 Kasım 2016 Cumartesi  INTEREXPO SALONU


14.00-15.00

Söyleşi: “Anne Olmak”

Konuşmacı: Özge Uzun

Düzenleyen: İnkılâp Yayınları



15.15-16.15
Söyleşi: “Tasavvufu Yanlış Okumak?”
Konuşmacı: Fatih Çıtlak
Düzenleyen: Timaş Yayınları

16.30-17.30
Söyleş: “Sanata Evet”
Konuşmacı: Tamer Levent
Düzenleyen:  Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği  (Oyçed )

17.45-18.45
Söyleşi: “Babam Cemil Meriç / Cemil Meriç’in Düşüncesi”
Konuşmacı: Ümit Meriç
Düzenleyen: İnsan Yayınları

19.00-19.45
Söyleşi: “Kalbime Girmeden Beynimde İşin Ne?”
Konuşmacı: Alişan Kapaklıkaya
Düzenleyen: Yediveren Yayınları

 

12 Kasım 2016 Cumartesi MARMARA SALONU

13.00-13.45
Panel : “Everest Yayınları İlk Roman Ödülleri”
Konuşmacılar: Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Kürşat Başar, Semih Gümüş, Gülfem Pamuk
Düzenleyen: Everest Yayınları

14.00-15.00
Söyleşi: “Kelepçe”
Konuşmacı: Canan Tan
Düzenleyen: Doğan Kitap

15.15-16.30
Panel: “Roman Sayıyla Öykü Nakavtla Kazanır” Öykü Üzerine Kısa Kısa 
2016 TUDEM Edebiyat Ödülleri-Kısa Öykü Yarışması Ödül Töreni
Yöneten: Ayşegül Utku Günaydın
Konuşmacılar: Yekta Kopan, Feyza Hepçilingirler, Hakan Bıçakcı, Habib Bektaş
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

16.45-17.45
Panel: “Önce Demokrasi-12: Anayasa ve Demokrasi Arayışları”
Yöneten: Ercan Karakaş
Konuşmacılar: İbrahim Ö. Kaboğlu, Nihan Yancı, Murat Somer
Düzenleyen: Önce Demokrasi Girişimi-SODEV ve ANAYASA-DER

17.50-18.50
Panel: “Önce Demokrasi-12:  Anayasal Kazanımlar ve Laiklik”
Yöneten: Ioanna Kuçuradi
Konuşmacılar: İbrahim Ö. Kaboğlu, Oktay Uygun
Düzenleyen: Önce Demokrasi Girişimi-SODEV ve ANAYASA-DER

12 Kasım 2016 Cumartesi  KARADENİZ SALONU

12.00-13.00
Tören: 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ve 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı Açılış Töreni

14.00-15.00
Panel: “Dünyaya Kafa Tutan Köy”
Yöneten: Müge Gürsoy Sökmen
Konuşmacılar: Dan Hancox, Fatih Mehmet Maçoğlu Ovacık Belediye Başkanı
Düzenleyen: Metis Yayınları

15.15-16.15
Söyleşi:  “Yaşlanma Sanatı ‘Sakin Olmak’” The Art of Growing Older Gelassenheit
Konuşmacılar: Wilhelm Schmid, Tanıl Bora
Düzenleyen: Onur Konuğu ALMANYA-İletişim Yayınları-TÜYAP

16.30-17.30
Panel: “Çocuk Kitaplarıyla Felsefeye İlk Adımlar”
Konuşmacılar: Behiç Ak, Aslı Der
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

17.45-18.45
Söyleşi: “3 Temmuz Operasyonunun Perde Arkası-Cemaat Fener’le Başa Çıkamaz”
Konuşmacı: Lube Ayar
Düzenleyen: Destek Yayınları

19.00-20.00
Söyleşi: “Medya ve Siyaset”
Konuşmacılar: Enis Berberoğlu, Tuncay Özkan, Erol Mütercimler, Barış Yarkadaş
Düzenleyen: Asi Kitap

12 Kasım 2016 Cumartesi  BÜYÜKADA SALONU

13.00-13.45
Söyleşi: "Türkiye Futbolunun Romantik Bir Tarihi”
Konuşmacı: Mehmet Yüce
Düzenleyen: İletişim Yayınları

14.00-15.00
Panel: “Edebiyatımızda Bir Halide Edip”
Yöneten: Seval Şahin
Konuşmacılar: Zeynep Uysal, Çimen Günay Erkal
Düzenleyen: Can Yayınları

15.15-16.15
Söyleşi: “Edebiyatta Gerçekçilik: Peri Gazozu'ndan Cin Aynası'na..."
Konuşmacı: Ercan Kesal
Düzenleyen: İletişim Yayınları

16.30-17.30
Söyleşi: “Talip Apaydın 90 Yaşında”
Konuşmacılar: Adnan Binyazar, Öner Yağcı, Osman Şahin
Düzenleyen: Literatür Yayınevi

17.45-18.45
Söyleşi: “Zeka Einstein mıdır, Mozart mı?”
Konuşmacı: Ahmet Mümtaz İdil
Düzenleyen: Destek Yayınları

19.00-19.50
Şiir Dinleti: “Şiire Yolculuk”
Katılımcı Şariler: Kevser Atay, Gökhan Cengizhan, Ahmet Çelik, Zeynep Ece Arabul Günel, Ali Karagöz, Melahat Babalık, Nebih Nafile, Gülsüm Işıldar, İkbal Kaynar, Hikmet Güzelkokar, Hatice Altunay, İbrahim Kiraz, Bedran Cebiroğlu
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

12 Kasım 2016 Cumartesi  HEYBELİADA SALONU


13.00-13.45
Söyleşi: “Her Veda Elveda Değildir”
Konuşmacılar: Namık Kuyumcu, Pelin Batu, Altan Gördüm, Ataol Behramoğlu
Düzenleyen: Destek Yayınları

14.00-15.00
Panel: “Felsefenin Işığında İnsan”
Konuşmacılar: Meriç Bilgiç, Betül Çotuksöken, Sara Çelik, Yusuf Örnek, Muttalip Özcan
Düzenleyen: Türkiye Felsefe Kurumu

15.15-16.15
Söyleşi: “Felsefe’nin Tarihle ve Toplum Bilimleriyle İmtihanı”
Konuşmacı: Taner Timur
Düzenleyen: Yordam Kitap

16.30-17.30
Panel: “Edebiyat ve Felsefe”
Yöneten: Yazgülü Aldoğan
Konuşmacılar: İoanna Kuçuradi, Gürsel Korat, Atilla Erdemli
Düzenleyen: Notre Dame de Sion'lular Derneği

17.45-18.45
Panel: “600. Yılında Börklüce İsyanı”
Konuşmacılar: Hasan Ateş, Sinan Araman, Erdem Çevik
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

12 Kasım 2016 Cumartesi  KINALIADA SALONU

13.00- 13.45
Ödül Töreni: “Yılın Kitabı 2015 Ödül Töreni”
Düzenleyen: Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği

14.00-15.00
Söyleşi: “Edebiyat ve Felsefe İlişkisi”
Konuşmacı: Afşar Timuçin
Düzenleyen: Bulut Yayınları

15.15-16.15
Söyleşi: “Bir Devlet İki Cumhuriyet”
Konuşmacılar: Dinçer Demirkent, İlbay Kahraman
Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

16.30-17.30
Söyleşi: “Kral Kaybederse”
Konuşmacı: Gülseren Budaycıoğlu
Düzenleyen: Remzi Kitabevi

18.00-19.00
Söyleşi:  “Bestseller Okuma Kılavuzu”
Konuşmacı: Sadık Albayrak
Düzenleyen: Doğu Kitabevi

13 Kasım 2016 Pazar  INTEREXPO SALONU

11.00-11.45
Söyleşi: “ Bir Başarı Öyküsü”
Konuşmacı: Öznur Yıldırım
Düzenleyen: Pegasus Yayınları

12.00-12.45
Söyleşi: “Elif Gibi Sevmek”
Konuşmacı: Hikmet Anıl Öztekin
Düzenleyen: Yakamoz Yayınları

13.00-14.00
Söyleşi: “Abdestli Kapitalizm ve Nurjuvazi”
Konuşmacı: Eren Erdem
Düzenleyen: Doğu Kitabevi

14.15-15.15
Söyleşi: “Geliştiren Anne Baba”
Konuşmacı: Doğan Cüceloğlu
Düzenleyen: Remzi Kitabevi

15.30-16.30
Söyleşi: “Sağlıklı Yaşıyoruz”
Konuşmacılar: Canan Karatay, Ümit Aktaş
Düzenleyen: Hayy Kitap

16.45-17.45
Kutlama:  “Yordam Kitap 10 Yaşında”
Düzenleyen: Yordam Kitap

18.00-18.45
Söyleşi: “Polisiye Romanların Tarihi”
Konuşmacı: Osman Aysu
Düzenleyen: Ephesus Yayınları

19.00-20.00
Söyleşi: “FETÖ ile Mücadelenin 30 Yılı”
Konuşmacılar: Doğu Perinçek, Nusret Senem, Soner Polat
Düzenleyen: Kaynak Yayınları

13 Kasım 2016 Pazar  MARMARA SALONU


12.00-13.00
Söyleşi: “İnsanca Şeyler Felsefesi”
Konuşmacı: Dücane Cündioğlu
Düzenleyen: Kapı Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Kudüs’ün Gizemli Tarihi”
Konuşmacılar: Pelin Çift, Ömer Faruk Harman
Düzenleyen: Destek Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi: “Yol/cu/luk”
Konuşmacılar: küçük İskender, Asuman Susam
Düzenleyen: Can Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi: “Sıradışı Bir Roman Kahramanı: Başkomiser Nevzat”
Konuşmacı: Ahmet Ümit
Düzenleyen: Everest Yayınları

17.00-18.00
Panel: “Felsefenin Işığında Edebiyat ve Sanat”
Konuşmacılar: İsmail Demirdöven, Abdullah Kaygı, Yüksel Pazarkaya, Hülya Şimga, Halil Turan
Düzenleyen: Türkiye Felsefe Kurumu

18.15-19.15
Söyleşi: “Şairdeki Çocuk, Çocuktaki Şiir”
Konuşmacılar: Ataol Behramoğlu, Onur Behramoğlu
Düzenleyen: Tekin Yayınevi

13 Kasım 2016 Pazar  KARADENİZ SALONU


11.00-11.45
Söyleşi: “İran Bayramları ve Fars Sırrının Döneleri”
Konuşmacılar: Abdulreza Rashed Iran Islam Cumhuriyeti Istanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi, Bakhtiyar Asadzadeh İran İslam Cumhuriyeti  İstanbul Başkonsolos, Ali Güzelyüz, Mehdi Shojai
Düzenleyen:  İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği

12.00-12.45
Söyleşi: “Freud’u Okumak”
Konuşmacılar: Ayça Gürdal Küey, Tevfika İkiz
Düzenleyen: Bağlam Yayınları

13.00-13.50
Söyleşi: “Çocuklar İçin Felsefe”
Konuşmacılar: Oscar Brenifier, Isabelle Millon
Düzenleyen: TUDEM
*Söyleşi dili Fransızca’dır, ardıl çeviri yapılacaktır

14.00-14.45
Söyleşi: "Ortadoğu Nereye Gidiyor?"
Konuşmacı: Fehim Taştekin
Düzenleyen: İletişim Yayınları

15.00-16.30
Panel:  “Söz ve Özgürlük İçin”Für das Wort und die Freiheit
Moderator: Fahri Aral, Turkish Publishers Association
Konuşmacılar /Speakers: Ilija Trojanow, Author, Peter Kraus vom Cleff, Rowohlt Verlage, Alexander Skipis, Börsenverein - German Publishers‘ and Booksellers‘ Association, Burhan Sönmez, Author
Tarik Günersel, Author, PEN Turkey Foreign Secretary
Düzenleyen: Onur Konuğu ALMANYA-Türkiye Yayıncılar Birliği/ Guest of Honour GERMANY
* Turkish and German with simultaneous translation

16.45-17.45
Panel: “Felsefe ve İnsanlık” Humanity and Philospohy
Moderator: Muttalip Özcan
Konuşmacılar: Wilhelm Schmid, Betül Çotuksöken
Düzenleyen: Onur Konuğu ALMANYA-TÜYAP/Guest of Honour GERMANY
* Turkish and German with simultaneous translation

18.30-19.30
Söyleşi: “Abbas Kiarostami ve İran Sineması”
Konuşmacı: Meriç Renkver
Düzenleyen: Gita Yayınları

13 Kasım 2016 Pazar  BÜYÜKADA SALONU

12.00-13.00
Söyleşi: “Kerbelâ, Hz. Hüseyin ve Mücadele Ahlakı”
Konuşmacı: Ahmet Turgut
Düzenleyen: Kapı Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Gülhisarlı Terziler Üzerine”
Konuşmacı: Hüsnü Arkan
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi: “Aykırı Sorular”
Konuşmacı: Enver Aysever
Düzenleyen: Doğan Kitap

15.45-16.45
Söyleşi: “Nermi Uygur’un Düşün Evreni”
Konuşmacılar: Güven Turan,  Betül Çotuksöken, Yusuf Çotuksöken
Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

17.00-18.00
Söyleşi: “Değişen Beynim”
Konuşmacı: Sinan Canan
Düzenleyen: Nefes Yayınları

18.15-19.00
Söyleşi: “Nasıl Fatih Oldu?”
Konuşmacı: Zafer Bilgi
Düzenleyen: Damla Yayınları

19.15-20.00
Söyleşi: “Çağdaş Türk Edebiyatında Neler Oluyor?”
Konuşmacılar: Orhan Karaveli, Arif Albayrak, Mehmet Sabri Kılıç
Düzenleyen: Göl Kitap

13 Kasım 2016 Pazar  HEYBELİADA SALONU


12.00-13.00
Söyleşi: “Bu Rol Senin-Oyuncu Adaylarına Yol Rehberi”
Konuşmacı: Harika Uygur
Düzenleyen: Destek Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Soytariçe”
Konuşmacılar: Dilek Türker,Ragıp Ertuğrul
Düzenleyen: Tekin Yayınevi

14.30-15.30
Panel: “Felsefenin Işığında Hukuk”
Konuşmacılar: İrem Çağlar Gürgey, Gökçe Çataloluk, Zeynep İşpir, Hayrettin Ökçesiz, Gülriz Uygur
Düzenleyen: Türkiye Felsefe Kurumu

15.45-16.45
Panel: “Edebiyatın Zaman Makinesinde Büyük Fikirler”
Konuşmacılar: Müge İplikçi, Kutlukhan Kutlu
Düzenleyen: ON8


17.00-18.00
Söyleşi: “Laiklik, Din, Özgürlük”
Konuşmacılar: Zerrin Kurtoğlu, Zeynep Altıok Akatlı, Levent Turhan Gümüş
Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

18.15-19.15
Panel: “Arayışlar ve Osmanlıca”
Yöneten: Ertuğrul Özüaydın
Konuşmacılar:  Yusuf Çotuksüken, Sevgi  Özel
Düzenleyen: Dil Derneği


13 Kasım 2016 Pazar  KINALIADA SALONU

12.00-13.00
Söyleşi:  “Şamanın Esrik Yolculuğu”
Konuşmacı: Esat Korkmaz
Düzenleyen: E Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Kayı Söyleşileri: Osmanlı’da Islahat, Darbe ve Devlet”
Konuşmacı: Ahmet Şimşirgil
Düzenleyen: Timaş Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi: “İnatla ve Umutla İnsan ve Değerleri Peşinde İonna Kuçuradi”
Konuşmacılar: İoanna Kuçuradi, Faruk Şüyün
Düzenleyen: TÜYAP

15.45-16.45
Söyleşi: “Aristoteles ve Batı Anadolu”
Konuşmacı: Nezih Başgelen
Düzenleyen: Arkeoloji Sanat Yayınları

17.00-18.00
Panel: “Bir Eylem Felsefesi: Diyalektik Materyalizm”
Yöneten: Hakkı Özdal
Konuşmacılar: İhsan Çaralan
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

18.15-19.15
Söyleşi: “Türkiye’de Aydınlanma ve Sol”
Konuşmacı: Aydemir Güler
Düzenleyen: Yazılama Yayınları

 

 

14 Kasım 2016 Pazartesi  MARMARA SALONU


11.00-12.00
Atölye: “Hammit Anadolu’dan Fantasi’ye”
Düzenleyen: Timaş Çocuk

13.00-14.00
Atölye: “Şiirli Düşler Atölyesi”
Yöneten: Mavisel Yener
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

15.30-16.30
Söyleşi: “Hayatın Gerçeği”
Konuşmacı: Faruk Dilaver
Düzenleyen: Emre Bilişim Yayıncılık

16.45-17.45
Söyleşi: “İnsan Onuruyla Yaşar, Ama Nasıl?”
Konuşmacılar: Nagihan Kurt, Ümit İlter
Düzenleyen: Boran Yayıncılık


14 Kasım 2016 Pazartesi  KARADENİZ SALONU


11.00-12.00
Söyleşi: “Şehzade’nin Sırrı’na Yolculuk”
Konuşmacı: Halime Yıldız
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-Evrensel Çocuk Kitaplığı

13:00 – 14:00
Panel: “Kitabın Geleceği-Çocuk Kitapları Pazarı ve Kitap Okumanın Özendirilmesi “The Future of Reading - Children's Book Market and Reading Promotion
Moderator: Mine Soysal, Editor-in-Chief, Günışığı Kitaplığı (speaker & moderator)
Konuşmacılar/Speakers:  Saskia Heintz (Hanser Kinderbuchverlage)
Düzenleyen/By: Onur Konuğu ALMANYA / Guest of Honour GERMANY
*Türkçe-İngilizce simultane çeviri Turkish and English with simultaneous translation

14:15-15:15 
Panel: “Almanya’dan Güncel Trendler-Kitap Pazarında Son Durum” Current Trends from Germany - Book Market Update
Konuşmacılar/Speakers:  Peter Kraus vom Cleff,Rowohlt Verlage, Juergen Boos Frankfurt Book Fair, Yonca Cingöz Turkish Publishers Association
Düzenleyen/By: Onur Konuğu ALMANYA / Guest of Honour GERMANY
* Türkçe-İngilizce simultane çeviri Turkish and English with simultaneous translation

15.30-16.30
Panel/Presentation: “Yayıncılık Eğitimi ve Sonrası: Yayıncılıkta Meslekler ve Başarıya Giden Yol”
Moderator: Sevengül Sönmez
Publishing Education and After: Professions in Publishing and Path to Success
Speakers/Konuşmacılar: Alison Baverstock Kingston University, Özgür Akın Türkiye Yayıncılar Birliği
Düzenleyen/By: Türkiye Yayıncılar Birliği-TÜYAP

17:00 - 18:00
Panel: “ Kitap Çeşitliliğine Giden Yol” The Road to Bibliodiversity – Independent Publishing
Moderator: Müge Sökmen, Metis Publishing (speaker & moderator)
Konuşmacılar/Speakers: Christoph Links, Christoph Links Verlag
Düzenleyen/By: Onur Konuğu ALMANYA / Guest of Honour GERMANY
* Türkçe-Almanca simultane çeviri Turkish and German with simultaneous translation

14 Kasım 2016 Pazartesi  HEYBELİADA SALONU


12.00-12.45
Söyleşi: " İngilizce Kelime Ezberleme ve Hafıza Geliştirme Teknikleri”
Konuşmacı: Şinasi Bademcioğlu
Düzenleyen:  Alfa Yayınları

13.00-14.15
Söyleşi: “Hegel ve Felsefe Tarihi  ”
Konuşmacı: Eyüp Ali Kılıçaslan
Düzenleyen: Doğu Batı Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi: “Medeniyet Felsefesi”
Konuşmacı: Yusuf Kaplan
Düzenleyen: İnsan Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi: “Evrensel Türkçede Deyimler ve Gülmece”
Konuşmacı: Tekin Sönmez
Düzenleyen: NİS Medya- Akademiska Literaturföreningen i Sverige

14 Kasım 2016 Pazartesi  BÜYÜKADA SALONU

10:00 – 10:30
Presentation/Sunum : “Current Trends on the Turkish Book Market” Türkiye Kitap Pazarı’nda Güncel Trendler
Speaker/Konuşmacı: Özgür Akın, General Secretary- Turkish Publishers Association
Düzenleyen/By: Türkiye Yayıncılar Birliği


10:45 – 12:15
Matchmaking/ Profesyonel Buluşma :Türkiye-Almanya Yayıncılar Buluşması /Matchmaking Trade Publishers, Children’s Books
By/Düzenleyen: Onur Konuğu ALMANYA / Guest of Honour GERMANY

14.15-15.15
Söyleşi: “Talip Apaydın’da İnsan Felsefesi”
Konuşmacılar: Kemal Kocabaş, Alper Akçam, Öner Yağcı
Düzenleyen: Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği

15.30-16.30
Söyleşi: “Hayallerin Arkandan El Sallamasın”
Konuşmacı: Fırat Çakır
Düzenleyen: Yediveren Yayınları

16.45-17.45
Söyleşi: “Panik Atak”
Konuşmacı: İbrahim Bilgen
Düzenleyen: Epsilon Yayınevi

14 Kasım 2016 Pazartesi  KINALIADA SALONU

15.30-16.30
Sunum/ Presentation: "Thomson Reuters ProView™ Yeni ve Akıllı Mobil ve Masaüstü Okuma Platformu -"The New and Intelligent Mobile and Desktop Reading Platform"
Konuşmacı/Speaker: Antonio Degregorio
Düzenleyen/By: Thomson Reuters

15 Kasım 2016 Salı  MARMARA SALONU

10.00-10.45
Atölye: “Masal Atölyesi”
Yönlendiren: Pınar Merterkek, Nizamettin Uğur
Düzenleyen: Koza Yayınları

11.00-12.00
Atölye: “Levent ile Kendi Hikayeni Yaz”
Düzenleyen: Timaş Çocuk

13.15-14.15
Okul Öncesi Atölye Çalışması: “Düşünme Eğitimi Atölyesi”*
Konu: Ayrımcılık
Yönlendiren: Gülşen Öz
Düzenleyen: Türkiye Felsefe Kurumu
*4-7 Yaş

14.30-15.30
Panel: “Sevdadır Kısaltan Geceyi…”Şiirleriyle Sennur Sezer”
Yöneten: Mustafa Köz
Şiir Dinleti: Adnan Özyalçıner, Arife Kalender, Gülsüm Cengiz, Suna Aras, Berrin Taş, Nur Saka, Nalân Çelik, Betül Dünder, Gülce Başer
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası-Evrensel Basım Yayın

15.45-16.45
Söyleşi: “Farklıyız Çünkü Aynıyız”
Konuşmacı: Çiğdem Gündeş
Düzenleyen: TUDEM

17.00-18.00
Söyleşi: “Alevilik, Edebiyat ve Felsefe”
Konuşmacılar: Muharrem Uçan, Kemal Küntaş
Düzenleyen: Kalender Yayınları

15 Kasım 2016 Salı  KARADENİZ SALONU


11.00-12.00
Söyleşi: “Likya’da Macera Dolu Sırlar Yolu”
Konuşmacı: Füsun Çetinel
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

12.15-13.00
Söyleşi: “Mutluluk Oyunu”
Konuşmacı: Habib Bektaş
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Bir Kuyruklu Yıldızın Peşinde 10 Yıl”: Rozetta ve Philae”
Konuşmacı: Mesut Tığlı
Düzenleyen: Yeşil Dinozor

14.30-15.30
Söyleşi: “Şeker Masallar”
Konuşmacı: Hüsnan Şeker
Düzenleyen: Altın Kitaplar

15.45-16.45
Söyleşi: “Kuşatma Altında Sanat Yapılabilir mi?”
Konuşmacılar: Helin Bölek, İnan Altın, Sultan Gökçe
Düzenleyen: Boran Yayıncılık

17.00-18.00
Panel: “21 .Yüzyıl Problemleri Karşısında Felsefe”
Yöneten: Aysel Sakarya
Konuşmacı: Cengiz Çakmak
Düzenleyen: Ekin Yazın Dostları

18.05- 19.00
Film Gösterimi:  “Başkaldırıdan Felsefeye: İoanna Kuçuradi”
Düzenleyen: TÜYAP- Maltepe Üniversitesi

15 Kasım 2016 Salı  HEYBELİADA SALONU


12.00-13.00
Söyleşi: “Romanda Bugünden Düne, Dünden Bugüne”
Konuşmacılar: Tülay Ferah, Namık Doymuş, Feridun Andaç
Düzenleyen: İki A Yayıncılık

13.15-14.15
Söyleşi: “Beraber Uyduralım”
Konuşmacılar: Aynur Uluç, Peyda Yurtsever
Düzenleyen: Kibele Yayınları

14.30-15.30
Şiir Dinleti: “Şiirle Direniş”
Konuşmacı: A. Ali Ural
Düzenleyen: Şule Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi:  “Romanda Karakterler: Turgenyev’de Bazarov, Tolstoy’da Anna Karenina”
Konuşmacı: Tekin Sönmez
Düzenleyen: NİS Medya- Akademiska Literaturföreningen i Sverige

17.00-18.00
Söyleşi: “Dijital Çağda Müslüman Kalmak”
Konuşmacı: Nazife Şişman
Düzenleyen: İnsan Yayınları

16 Kasım 2016 Çarşamba INTEREXPO SALONU


10.45-11.45
Söyleşi: “Tutkumuz Futbol”
Konuşmacılar: Pınar Bekbölet, Metin Tekin, Rüştü Reçber, Tümer Metin
Düzenleyen: Yeşil Dinozor

12.00-13.00
Söyleşi: “Gerekçeli Yaşamak”
Konuşmacı: Bünyamin Çetinkaya
Düzenleyen: Pegem Akademi

13.15-14.15
Söyleşi: “KPSS’de Başarılı Olmanın Yolları”
Konuşmacılar: Ramazan Yetgin, Esra Özkan Karaoğlu, Öznur Yıldırım, İlyas Güneş
Düzenleyen: Benim Hocam Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi:  “Etnisite Mühendisliği Açısından Devlete Verilen Kürt Raporları”
Konuşmacı: Ruşen Aslan
Düzenleyen: İsmail Beşikçi Vakfı Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi: “Kudüs ve Mescid-i Aksa”
Konuşmacı: Talha Uğurluel
Düzenleyen: Timaş Yayınları

 

16 Kasım 2016 Çarşamba MARMARA SALONU


11.00-12.00
Atölye: “Şirin ile Kendi Hikayeni Yaz”
Düzenleyen: Timaş Çocuk

12.15-13.00
Atölye Çalışması:  “1 Yazar 1 Çizer Mıymıy Teyze ile Eğlenceli Bir Gün”
Yönlendiren: Aytül Akal, Zeynep Özatalay
Düzenleyen: Uçanbalık Yayınları

13.15-14.00
Atölye: “Filozof Çocuk’la Düşünme Atölyesi”*
Yöneten: Oscar Brenifier
Düzenleyen: TUDEM Yayınları
*Atölye dili Fransızca olup ardıl çeviri yapılacaktır

14.15-15.15
Söyleşi: “Yeni Kuşak Anne, Baba ve Çocuklar”
Konuşmacılar: Haluk Yavuzer, İlkay Demir
Düzenleyen: Remzi Kitabevi

15.30-16.30
İlköğretim Atölye Çalışması: “İlk Öğretmenim” Cengiz Aytmatov*
Ben İnsanım, Eğitim Benim Hakkım
Yönlendiren: Ferah Çek
Düzenleyen: Türkiye Felsefe Kurumu
*8-12 Yaş


16 Kasım 2016 Çarşamba  KARADENİZ SALONU


11.00-12.00
Söyleşi: “Güneşli Zeytin Bahçelerinden Çocuklara: Dondurmam Tılsımı”
Konuşmacı: Müge İplikçi
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

12.15-13.15
İlköğretim Atölye Çalışması: “Küçük Kara Balık” Samed Behrengi*
Eleştirel Okuma ve Düşünme
Yönlendiren: Gülsemin Ergün Kucba, Fatih Debbağ
Düzenleyen: Türkiye Felsefe Kurumu
*8-12 Yaş

13.30-14.30
Söyleşi: “Çocuklar Doğuştan Filozoftur”
Konuşmacı:  Asuman Portakal
Düzenleyen: Altın Kitaplar

14.45-15.45
Söyleşi: “Tarihin Taşrasında Yaşamak”
Konuşmacı: Atasoy Müftüoğlu
Düzenleyen: Mahya Yayıncılık

16.00-17.00
Söyleşi:  “Kimsenin Anlamadığı Çocuk”
Konuşmacı: Ferda İzbudak Akıncı
Düzenleyen: Altın Kitaplar

17.15-18.15
Söyleşi:  “Edebiyatın Felsefesi, Felsefenin Edebiyatı”
Konuşmacı: Tevfik Taş
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

 

16 Kasım 2016 Çarşamba HEYBELİADA SALONU


11.00-12.00
Söyleşi: “Neden Korku?”
Konuşmacı: Nur Dombaycı
Düzenleyen: Damla Yayınları

12.15-13.00
Söyleşi: “Öykü’nün Evrimi”
Konuşmacılar: Arslan Bayır, Meral Kutluğ, Nazmi Bayrı
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

13.15-14.15
Ortaöğretim Atölye Çalışması: “Melezleme” Franz Kafka*
Farklılık Kavramı
Yönlendiren: Şehriban Gözcü, Umut Karagöz
Düzenleyen: Türkiye Felsefe Kurumu
*12-16 Yaş

14.30-15.30
Ortaöğretim Atölye Çalışması: “Küçük Prens Saint Exupéry” 1. Bölüm Lysis, Platon*
Eleştirel Okuma ve Düşünme
Yönlendiren: Nuran Direk
Düzenleyen: Türkiye Felsefe Kurumu
*12-16 Yaş

15.45-16.45
Panel: “Demirtaş Ceyhun’da Yurt ve Aydınlanma”
Yöneten: Aydan Ay
Konuşmacılar: İnci Ponat, Mehmet Ulusoy, Seyyit Nezir 
Düzenleyen: Sis Çanı-Broy Yayınevi

17.00-18.00
Söyleşi: “Kısa Öyküde Mekan Olgusu ve Yeryüzü”
Konuşmacılar: Aydın Şimşek, Emel Kayın
Düzenleyen: Kanguru Yayınları

17 Kasım 2016 Perşembe MARMARA SALONU


10.00-10.45
Atölye:  “Öykü Atölyesi”
Yönlendiren: Zeynep Aliye, Nizamettin Uğur
Düzenleyen: Koza Yayınları

11.00-12.00
Atölye: “Çocuklara Yaratıcı Okuma Atölyesi/Okumayı Sevmeyen Çocuk”*
Yöneten: Çiğdem Odabaşı
Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları
*7-9 Yaş

12.15-13.15
Söyleşi: “Üç Yapraklı Yonca…Yazma Dersleri”
Konuşmacı: Ferda İzbudak Akıncı
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

13.30-14.30
Atölye: “Çocuklara Yaratıcı Okuma Atölyesi / Çabuksığınlar”*
Yöneten: Çiğdem Odabaşı
Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları
*10-14 Yaş

14.45-15.45
Söyleşi: “Matematiği Tanısan İnan ki Çok Seveceksin”
Konuşmacı: Toprak Işık
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

16.00-17.00
Söyleşi: “E- Kitabı Ne Kadar Seviyoruz?”
Konuşmacı: E. Murat Yığcı
Düzenleyen: Caretta Yayınları

17.15-18.15
Söyleşi: “Çukurova - Yaşar Kemal Fotoğraf Gösterisi ”
Konuşmacı: Lütfü Özgünaydın
Düzenleyen: İlke Kitap

17 Kasım 2016 Perşembe  KARADENİZ SALONU

11.00-12.00
Söyleşi: “Tavan Arasındaki Çocukluk Düşleri: Çatıdaki Gezegen”
Konuşmacı: Behiç Ak
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

12.15-13.15
Söyleşi: “Zeno ve Mondo ile Bilinçli Farkındalık ve ZEN Felsefesi”
Konuşmacı: Nilay Yılmaz
Düzenleyen: Altın Kitaplar

13.30-14.30
Söyleşi: “Bir Müsaade Sınavım Var”
Konuşmacı: Faruk Öndağ
Düzenleyen: Timaş Yayınları

14.45-15.45
Söyleşi: “İstediğimiz Sorudan Başlayabilir miyiz?”
Konuşmacı: Çiğdem Gündeş
Düzenleyen: Altın Kitaplar

16.00-17.00
Söyleşi: “Sosyalizmden Geri Dönüş Sorunu… Ne ve Nasıl?”
Konuşmacı: Çetin Deste
Düzenleyen: Dönüşüm Yayınları

17.15-18.15
Panel: “Knut Hamsun’ın Açlık Romanı’nın Felsefi İzdüşümü”
Yöneten: Füsun Büyükgören
Konuşmacılar: Eyüphan Özdemir, Saime Alkan
Düzenleyen: Ekin Yazın Dostları

17 Kasım 2016 Perşembe  HEYBELİADA SALONU

11.00-12.00
Söyleşi: “The Angry Crocodile”
Konuşmacı: David Simpson
Düzenleyen: Yeşil Dinozor

13.00-14.00
Söyleşi: “Yazarım, Çizerim, Yaratırım-Bir Kitabın Doğuşu”
Konuşmacılar: Defne Ongun Müminoğlu, Esra İlter Demirbilek
Düzenleyen: Artemis Yayınları

14.15-15.15
Gençler İçin Felsefe Atölyesi: “Felsefe Yapma Hakkı”
Yönlendiren: Mehmet Salim Şirin, Sevil Kuvan
Düzenleyen: Türkiye Felsefe Kurumu

15.30-16.30
Söyleşi: “Türkiye Felsefe Olimpiyatları ve Uluslararası Felsefe Olimpiyatları”
Konuşmacılar: Sona Küçükyan, Yıldız Aybars, Gülfer Birsin
Düzenleyen: Türkiye Felsefe Kurumu

16.45-17.45
Söyleşi: “Sinemanın Kökleri”
Konuşmacı: Enver Gülşen
Düzenleyen: İnsan Yayınları

17 Kasım 2016 Perşembe  BÜYÜKADA SALONU


11.00-11.45
Söyleşi: “Fantastik Edebiyatın Felsefesi”
Konuşmacı: Esra Avgören
Düzenleyen: Damla Yayınları

12.00-13.00
Söyleşi: “Değerler Eğitimi”
Konuşmacı: Koray Avcı Çakman
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Yayınları

14.00-15.00
Söyleşi: “Çocuklar Yaşamı Sorgularsa”
Konuşmacı: Nur İçözü
Düzenleyen: Altın Kitaplar

15.30-16.30
Panel: “Cemal Süreya’yı Anıyoruz”
Yöneten: Aydan Ay
Konuşmacılar: Zühal Tekkanat, Engin Turgut, Koray Feyiz, Tamer Tezin
Düzenleyen: Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği

16.45-18.00
80. Doğum Yılında Tekin Sönmez Edebiyat Ödülleri Töreni
Düzenleyen: NİS Medya- Akademiska Literaturföreningen i Sverige

18 Kasım 2016 Cuma  INTEREXPO SALONU

14.15-15.15
Söyleşi: “Felsefe Çocuk İşi mi?”
Konuşmacı: Seran Demiral
Düzenleyen: Final Kültür Sanat Yayınları

 

18 Kasım 2016 Cuma  MARMARA SALONU

10.00-10.45
Atölye:  “Ben Bir Masal Kahramanı Olsam”
Konuşmacılar: Gül M. Coşkun, Nizamettin Uğur
Düzenleyen: Koza Yayınları

11.00-12.30
Söyleşi: “Çıtır Çıtır Felsefe’nin Yazarı Çocuklarla Buluşuyor”
Konuşmacı: Brigitte Labbé
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı




İstanbul Kitap Fuarı’nın 35 Yılı Panelleri

13.00 Açılış Konuşmaları
Sunuş: Deniz Kavukçuoğlu
TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü
Açılış Konuşmaları:
Doğan Hızlan
TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı
Bülent Ünal
TÜYAP Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı

13.15-14.15 “İstanbul Kitap Fuarı’nın 35 Yılı ve TÜYAP’ın Türkiye’de Yayıncılığa Katkıları”
Yöneten: Fahri Aral
Konuşmacılar: Metin Celal, Hayri Erdoğan, Emrah Kısakürek

14.30-15.30 “Kent Fuarının Kentin Kültür Politikalarına Katkısı”
Yöneten: Asu Aksoy
Konuşmacılar: Nedret Apaydın, Abdurrahman Şen

15.45-16.45 “35 Yılda Çocuk ve Gençlik Edebiyatının Gelişimi”
Yöneten: Burcu Aktaş
Konuşmacılar: Mine Soysal, Melike Günyüz, Fatih Erdoğan

17.00-18.00 “Yazarlık Yolculuğunda İstanbul Kitap Fuarı ve Okurla Buluşma Mekanı Olarak Fuarlar"
Konuşmacılar: Gülten Dayıoğlu, Feyza Hepçilingirler, Feridun Andaç 

18.15-19.00 “Genç Yazarların Gözünden TÜYAP”
Yöneten: Çağlayan Çevik
Konuşmacılar: Koray Yersüren, Cenk Gündoğdu, Bedia Ceylan Güzelce


 

18 Kasım 2016 Cuma  KARADENİZ SALONU


11.00-11.45
Söyleşi: “Pisi Misi İki Sokak Kedisi”
Konuşmacı: Şirvan Ahçıoğlu
Düzenleyen: Yeşil Dinozor

12.00-13.00
Söyleşi: “Süper Çocuklar”
Konuşmacı: Aytül Akal
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Küçük Arkeologlar İş başında”
Konuşmacı: Betül Avunç
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi:  “Aklınızla Tanışmaya Var mısınız?”
Konuşmacı: Gülten Dayıoğlu
Düzenleyen: Altın Kitaplar

15.45-16.45
Söyleşi: “Türkiye’de Sporun Felsefesi ve Sosyolojisi”
Konuşmacı: Ahmet Talimciler
Düzenleyen: Bağlam Yayınları

17.00-18.00
Panel: “Genç Hayat ve Edebiyat”
Yöneten: Tarık Günersel
Konuşmacılar: Claudia Piccino, Ragnheiður Harpa Leifsdóttir, Krystalli Gylniadakis, Marta Markoska, Nasseem Daghestany, Marteinn Sindri Jónsson, Teodora Balabanovic, Tereza Riedlbauchová
Düzenleyen: 1. Uluslararası Genç Şiir İstanbul Festivali

18.05-19.00

Belgesel Gösterimi:  “Başkaldırıdan Felsefeye: İonna Kuçuradi”
Düzenleyen: TÜYAP- Maltepe Üniversitesi

 

18 Kasım 2016 Cuma  HEYBELİADA SALONU


13.00-14.00
Söyleşi: “Türkçe Felsefe Yapmaya Yetmez mi?”
Konuşmacı: Feyza Hepçilingirler
Düzenleyen: Everest Yayınları

14.15-15.15
Söyleşi: “Erdal Öz’ün Çocuk Edebiyatındaki Yeri”
Konuşmacılar: Ayşe Sarısayın, Mustafa Delioğlu, Nalan Barbarosoğlu, Süleyman Bulut
Düzenleyen: Can Çocuk Yayınları

15.30.16.30
Söyleşi: “Ortadoğu ve Terör”
Konuşmacı: Abdullah Ağar
Düzenleyen: Remzi Kitabevi

17.00-18.00
Söyleşi:  “Türkiye Edebiyatının Günümüz Sosyolojisi”
Konuşmacı: Hasan Bülent Kahraman
Düzenleyen: Kapı Yayınları

18 Kasım 2016 Cuma  BÜYÜKADA SALONU


12.00-13.00
Panel: “Panik Atak 4 Ayaklı Bir Fildir”
Yöneten: Reyhan Erdoğan
Konuşmacı: Hayrettin Şahin
Düzenleyen: İkinci Adam Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Felsefenin Diliyle Kalk Gidelim: Çocuklarla Yolculuk”
Konuşmacılar: Esra Alkan, Esat Korkmaz, Hasan Harmancı
Düzenleyen: Varlık Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi: “Gençlerle Felsefe Yapmak ve Felsefe Olimpiyatlarına Öğrenci Hazırlamak”
Konuşmacı: Gülşen Öz
Düzenleyen: Türkiye Felsefe Kurumu

15.45-16.45
Söyleşi: “Felsefe ve İnsan”
Konuşmacılar: Şahin Filiz, Hasan Aslan, Mehmet Bayraktar
Düzenleyen: Say Yayınları

17.00-18.00
Panel: “Türkçü Faşizmden Türk-İslam Ülküsü’ne”
Konuşmacı: Fatih Yaşlı
Düzenleyen: Yordam Kitap

18 Kasım 2016 Cuma  KINALIADA SALONU

12.00-13.00
Söyleşi:  “Sürdürülebilir Kitap Okuma Alışkanlığı ve Kitap Fuarlarının Etkisi”
Konuşmacı: Murat Tunalı
Düzenleyen: Yediveren Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “100. Yılında Çanakkale Ruhu”
Konuşmacı: Leyla Yıldırım
Düzenleyen: Gita Yayınları


14.30-15.30
Söyleşi: “Ezoterik Okullar”
Konuşmacı: Dilek Yılmaz
Düzenleyen: Ruh ve Madde Yayınları

15.45-16.30
Söyleşi: “Fotoğraftan Edebiyatı Anlatmak”
Konuşmacı: Nevzat Çakır
Düzenleyen: İki A Yayıncılık

16.45-17.45
Söyleşi: “Askeri İhtilallerin Dünü, Bugünü, Yarını”
Konuşmacılar: Halim Demir, Bahrem Yıldız, Fikret Babuş,
Düzenleyen: Ozan Yayıncılık

18.00-19.00
Söyleşi: “Türkiye’de Aydınlanma ve Laiklik”
Konuşmacı: Özgür Şen
Düzenleyen: Yazılama Yayınları



19 Kasım 2016 Cumartesi INTEREXPO SALONU


11.00-11.45
Söyleşi: “Sınırlar Arasında- İnsanlık Dramından İnsanlık Sınavına Mülteciler”
Konuşmacılar: Veli Ağbaba, Zeynep Altıok, Mustafa Balbay, Nurettin Demir, Selina Doğan, Muharrem Erkek, Özcan Purçu, Sezgin Tanrıkulu, Elif Doğan Türkmen
Düzenleyen: Tekin Yayınevi

12.00-12.45
Söyleşi: “Bir Anadolu Hazinesi: Şamanizm”
Konuşmacı: Shaman Durek
Düzenleyen: MONA Kitap

13.00-14.00
Söyleşi: “Radyo ve Kitap, Ses ve Yazı”
Konuşmacı: Nihat Sırdar
Düzenleyen: İnkılap Yayınları

14.15-15.15
Söyleşi: “Osmanlı Hanedanın’nın Sürgünü”
Konuşmacı: Ekrem Buğra Ekinci
Düzenleyen: Timaş Yayınları


15.30-16.30
Söyleşi: “Geleceği Kitaplardan Okumak”
Konuşmacı: Murathan Mungan
Düzenleyen: Metis Yayınları

16.45-17.45
Söyleşi: "Türkiye'de İş Cinayetleri ve Fıtrat Üzerine "
Konuşmacı: İsmail Saymaz
Düzenleyen: İletişim Yayınları

18.00-19.00
Panel: “Bir Satranç Tahtası: Ortadoğu”
Yöneten: Özlem Temena
Konuşmacılar:  Fehim Taştekin, Ercüment Akdeniz, Ayşe Hür
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

 

19 Kasım 2016 Cumartesi  MARMARA SALONU

11.00-11.45
Atölye: “Origami Atölyesi”
Yöneten: Nazan Tacer
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

12.00-12.45
Söyleşi: “Kötü Çocuk”
Konuşmacı: Büşra Küçük
Düzenleyen: Ephesus Yayınları

13.00-14.00
Söyleşi: "Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı ilişkileri Nereye Gidiyor?"
Konuşmacı: İbrahim Kalın
Düzenleyen: İnsan Yayınları

14.15-15.15
Söyleşi: Yangın Yılları’ndan Bakışın Senin’e Ahmet Telli Şiirleri”
Konuşmacı: Ahmet Telli
Düzenleyen: Everest Yayınları

15.30-16.30
Panel: “Onat Kutlar’a Mektup Var”
Konuşmacılar: Adnan Özyalçıner, Aydın Engin, Vecdi Sayar, Cevat Çapan, Işıl Özgentürk,
Deniz Türkali, Ercan Kesal
Düzenleyen: Doğan Kitap

16.45-17.45
Söyleşi: “İslam Dünyasının Sorunları ve Atatürk Tecrübesi”
Konuşmacı: Sinan Meydan
Düzenleyen: İnkılap Yayınları

18.00-19.00
Söyleşi: “Ortadoğu’da Yeni Türkiye”
Konuşmacı: Hüsnü Mahalli
Düzenleyen: Destek Yayınları

19.15-20.00
Söyleşi: “Neden Güvende Değiliz?”
Konuşmacı: Hanefi Avcı
Düzenleyen: Tekin Yayınevi

19 Kasım 2016 Cumartesi KARADENİZ SALONU


11.00-11.45
Video Konferans:
Konuşmacı: Sarah Jio
Düzenleyen: Pena Yayınları

12.00-12.45
Söyleşi: “Edebiyatta Olay Sürgünü, İhanette Olay Sürgünü”
Konuşmacı: Bahadır Yenişehirlioğlu
Düzenleyen: Timaş Yayınları

13.00-13.45
Söyleşi: “Darbe, Demokrasi, İslam”
Konuşmacı: İhsan Eliaçık
Düzenleyen: Doğu Kitabevi

14.00-15.30
Söyleşi: “Hem Küçüklere Hem Büyüklere Çıtır Çıtır Felsefe”
Konuşmacı: Brigitte Labbé
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

15.45-16.45
Panel: “Felsefenin Işığında Güncel Sorunlar”
Konuşmacılar: Yavuz Adugit, Kurtul Gülenç, Nebil Reyhani, Harun Tepe, Mesut Keskin
Düzenleyen: Türkiye Felsefe Kurumu

17.00-18.00
Söyleşi: “Tarık Akan ve O Güzel Yıllar”
Konuşmacılar: Osman Şahin, Işıl Özgentürk
Düzenleyen: Aya Kitap

18.15-19.15
Panel: “Darbe ile Diktatörlük Arasında Türkiye”
Konuşmacılar: Metin Çulhaoğlu, Ertuğrul Kürkçü, Alper Taş
Düzenleyen: Yordam Kitap

 

19 Kasım 2016 Cumartesi  HEYBELİADA SALONU

12.00-12.45
Söyleşi: “ Selam Gençlik”
Konuşmacılar: Koray Yersüren, Emre Gül, Zeynep Sey
Düzenleyen: Ephesus Yayınları

13.00-14.00
Söyleşi: “İnsan Çeşitliliği – Irksal Farklılıklar mı Evrimsel Adaptasyonlar mı?”
Konuşmacılar: Barış Özener, Günseli Bayram
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

14.15-15.15
Söyleşi:  “Öteki Tarih”
Konuşmacılar: Ayşe Hür, Erdoğan Aydın
Düzenleyen: Literatür Yayınları

15.30-16.30
Söyleşi: “Şiir ve Gerçeklik”
Konuşmacılar: Şükrü Erbaş, Haydar Ergülen
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Yayınları

16.45-17.45
Panel: “Delidolu Adamlar: Julio Cortazar, Charlie Parker ve Che”
Yöneten: Ayşegül Utku Günaydın
Konuşmacılar: Zuhal Focan, Ceyhan Usanmaz, Altuğ Akın
Düzenleyen: Delidolu Yayınları

18.00-19.00
Söyleşi: “İslam’da Kadın”
Konuşmacı: Sonia Cihangir
Düzenleyen: Ozan Yayıncılık

19 Kasım 2016 Cumartesi BÜYÜKADA SALONU


12.00-12.45
Söyleşi: “Arka Plan”
Konuşmacı: Onur Öymen
Düzenleyen: Remzi Kitabevi

13.00-14.00
Söyleşi: “Matrakçı Nasuh Menazilnamesi ve Kara Memi”
Konuşmacı: Nurhan Atasoy
Düzenleyen: Milenyum Yayıncılık

14.15-15.15
Panel: “Cogito Dergisi Üzerine”
Yöneten: Şeyda Öztürk
Konuşmacılar: Kaan H. Ökten, Zeynep Direk
Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

15.30-16.30
Söyleşi: “Zor Zamanlarda Yazmak”
Konuşmacı: Yekta Kopan
Düzenleyen: Can Yayınları

16.45-17.45
Söyleşi: “Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Türkiye'de Felsefe ve Takiyettin Mengüşoğlu”
Konuşmacı: Ali Utku
Düzenleyen: Doğu Batı Yayınları


19 Kasım 2016 Cumartesi  KINALIADA SALONU


12.00-13.00
Söyleşi: “Haneye Tecavüz: Romandan Oyuna”
Konuşmacı: Ali Berktay
Düzenleyen: E Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Bilimin Kaybolan Işığı-İskenderiye’li Hypatia”
Konuşmacı: Nilgün Çön
Düzenleyen: Arkeoloji Sanat Yayınları

14.30-15.30
Panel: “Felsefenin Işığında İnsan Hakları”
Konuşmacılar: Berfin Kart, İoanna Kuçuradi, Ahmet Özalp, Musa Toprak
Düzenleyen: Türkiye Felsefe Kurumu

15.45-16.45
Söyleşi: “Dünden Bugüne Brecht”
Konuşmacılar: Zehra İpşiroğlu, Nihal Kuyumcu
Düzenleyen: Habitus Kitap

17.00-18.00
Panel: “Retorik, Şiir, Siyaset”
Yöneten: Halil İbrahim Özcan
Konuşmacılar: Salih Aydemir, Berkiz Berksoy, Şeyhmus Diken, Haydar Ergülen, Tarık Günersel
Düzenleyen: Uluslararası PEN Türkiye

18.15-19.15
Söyleşi: “90. Yaş gününde John Berger, Hayat ve  Şiir”
Konuşmacılar: Cevat Çapan, Enis Rıza, Emirhan Oğuz
Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

 

20 Kasım 2016 Pazar  INTEREXPO SALONU


12.00-12.45
Söyleşi:  “Selam Gençlik”
Konuşmacılar: Zeynep Sey, Koray Yersüren, Emre Gül, Tolga Ra, Didem Duygu Demir, Dilara Keskin
Düzenleyen: Ephesus Yayınları

13.00-14.00
Söyleşi: “Ehlibeyt Kadınlar”
Konuşmacı: Tuğrul İnançer
Düzenleyen: Timaş Yayınları

14.15-15.15
Söyleşi: “İnsanlar ve Rüyalar”
Konuşmacı: Üstün Dökmen
Düzenleyen: Remzi Kitabevi

15.30-16.30
Söyleşi: “Muhalefetsiz İktidar, Tenkitsiz Edebiyat”
Konuşmacı: Yalçın Küçük,  Sadık Albayrak
Düzenleyen: Tekin Yayınevi

16.45-17.45
Söyleşi: “Zeynep Turan’la İlişkilerin Yol Haritası”
Konuşmacılar:  Zeynep Turan
Düzenleyen:  Asi Kitap

20 Kasım 2016 Pazar  MARMARA SALONU


12.00-12.45
Söyleşi: “Önderlik”
Konuşmacı: Osman Pamukoğlu
Düzenleyen: İnkılap Yayınları

13.00-14.00
Söyleşi: “Zemberek”
Konuşmacı: Banu Avar
Düzenleyen: Remzi Kitabevi

14.15-15.15
Söyleşi: “Nur Terapisi”
Konuşmacı: Uğur Koşar
Düzenleyen: Destek Yayınları

15.30-16.30
Panel: “Kıbrıs’ta Hınç ve Şiddetin Tarihi”
Konuşmacılar: Niyazi Kızılyürek, Yektan Türkyılmaz, Temel İskit, Fahri Aral
Düzenleyen: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

16.45-17.45
Söyleşi: “Darbenin Kayıp Saatleri”
Konuşmacılar: Mete Yarar, Ceyhun Bozkurt
Düzenleyen: Destek Yayınları

18.00-19.00
Panel: “Felsefe, İnsan ve Toplum”
Yöneten: Sait Kıran
Konuşmacı: Pınar Akbina
Düzenleyen: Derleniş Yayınları

 

20 Kasım 2016 Pazar  KARADENİZ SALONU


10.00-11.00
Belgesel Gösterimi:  “Başkaldırıdan Felsefeye: İoanna Kuçuradi”
Düzenleyen: TÜYAP- Maltepe Üniversitesi

12.00-12.45
Söyleşi: “Unutulmayan Yazarlar: Edebiyatta Vefa”
Konuşmacılar: Mehmet Nuri Yardım, Üstün İnanç, Murat Başaran
Düzenleyen: Damla Yayınları

13.00-14.00
Söyleşi: “Roald Dahl 100 Yaşında”
Konuşmacılar: Sevin Okyay, Cem Akaş, Faruk Duman
Düzenleyen: Can Çocuk

14.15-15.15
Söyleşi: “Edebiyatta 50. Yıl”
Konuşmacılar: Nedim Gürsel, Feridun Andaç, Doğan Hızlan, Cüneyt Ayral
Düzenleyen: Doğan Kitap

15.30-17.00
Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri Töreni
Panel: ”Deneme, Eleştiri, İnceleme… Yazmak mı Zor, Yayımlamak mı?”
Yöneten: Handan İnci
Konuşmacılar: Sabri Koz, Hatice Aynur, Nuran Tezcan, Armağan Ekici
Düzenleyen: Cevdet Kudret Ailesi-Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi-TÜYAP

20 Kasım 2016 Pazar  HEYBELİADA SALONU


12.00-12.45
Söyleşi: “OHAL’de Alternatif Medya”
Konuşmacılar: Bora Ataman, Barış Çoban, Suncem Koçel, Gökhan Biçici, Çağlar Özbilgin
Düzenleyen: Kafka Yayınevi

13.00-14.00
Söyleşi:  “Siyasi Polisiye Romanlar”
Konuşmacılar:  Uğur Erkman, Ömer Türkeş, Celil Öker, Ahmet Erözenci, Ali Parlar
Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

14.15-15.15
Panel “Yok Olan İstanbul”
Yöneten: Cavit Nacitarhan
Konuşmacılar: Adnan Özyalçıner, Cengiz Bektaş, Tan Oral
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

15.30-16.45
Panel: “İnsan Felsefesi’nde Güncel Sorunlar”
Yöneten: Zekiye Kutlusoy
Konuşmacılar: Betül Çotuksöken, Güncel Önkal, Ahu Tunçel
Düzenleyen: Maltepe Üniversitesi-TÜYAP

17.00- 18.00
Panel: “Tekinsiz Dünyalar: Yazarların Penceresinden Türkiye’de Korku Edebiyatı”
Yöneten: Yanki Enki
Konuşmacılar: Onat Bahadır, Galip Dursun, Murat S. Dural
Düzenleyen: İthaki Yayınları

 

20 Kasım 2016 Pazar  BÜYÜKADA SALONU

12.00-13.00
Söyleşi: “Ahlak ve İnsan Felsefesi”
Konuşmacı: Kurtul Gülenç
Düzenleyen: Tekin Yayınevi

13.15-14.15
Söyleşi:  “Şifanın Felsefesi”
Konuşmacı: Ebru Demirhan
Düzenleyen: Libros Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi: “Suriye’de Neler Oluyor? İç Savaş, Kürtler ve Dış Güçler”
Konuşmacı: Thomas Schmidinger
Düzenleyen: Yordam Kitap

15.45-16.45
Söyleşi: “Edebiyatımızda Bir Kırılma: 2000’ler Şiiri”
Konuşmacılar: Baki Ayhan T., Cenk Gündoğdu, Ali Özgür Özkarcı
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Yayınevi

17.00-18.00
Söyleşi: “Denemenin 100 Yılı”
Konuşmacılar: Doğan Hızlan, Adnan Binyazar, Emin Özdemir, Uğur Kökden
Düzenleyen: İki A Yayıncılık

 

 

20 Kasım 2016 Pazar  KINALIADA SALONU


11.00-11.45
Söyleşi: “ Bir Türk Kadın Lider: Orta Asya’dan Anadolu’ya Hatun”
Konuşmacı: Ayşe Çalık Ross
Düzenleyen: E Yayınları

12.00-13.00
Söyleşi: “Edebiyat, Dil ve Felsefe”
Konuşmacılar: Yusuf Çotuksöken, Betül Çotuksöken
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

13.15-14.15
Söyleşi:  “Dünyaya ve Türkiye'ye Teğet Geçmeyen Sayılı Yerli Entelektüellerden Biri: Hilmi Ziya Ülken”
Konuşmacı: Kurtuluş Kayalı
Düzenleyen: Doğu Batı Yayınları

14.30-15.30
Panel: “ Varlık Vinyetlerinden FEKLAVYE’ye Semih Poroy”
Konuşmacı: Füruzan
Düzenleyen: Varlık Yayınları-TÜYAP

15.45-16.45
Söyleşi: “Şiirden Meydana Getirmenin Estetiği”
Konuşmacı: Celal Fedai
Düzenleyen: İnsan Yayınları

17.00-18.00
Söyleşi: “Edebiyat Ne Kadar Özgür?”
Yöneten: Ayşegül Tezören
Konuşmacılar: Gönül Kıvılcım, Sibel Öz, Melike Belkıs Aydın, Belma Fırat
Düzenleyen: Notabene Yayınları
İmza Günleri İçin TIKLAYINIZ Katılımcı Listesi İçin TIKLAYINIZ Çocuk Etkinlikleri İçin TIKLAYINIZ
PAYLAŞ
Banner

Ömer Faruk Keskin

YORUMLAR:

0 comments: