Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Yağlı Boya Resim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tuvalinizde taslak çizerken kolay silinebilen kömür kalemlerini tercih edin. Boyamaya başlamadan önce mutlaka fazlalıklarını silin.
Paletinizde aynı renk boyaları her zaman aynı yere koymaya özen gösterin. Zamanla renklere iç güdüsel olarak ulaşacaksınız.

Tuvalinizde kullandığınız yağlı boya miktarını her bir katta arttırarak kullanın. Alt katmanda kullandığınız boya bir sonraki katmandaki yağı emer. Eğer üst katmanda kullandığıniz boya önceki katmanlardan daha hızlı kurursa yüzeysel çatlaklar oluşabilir.

Kurşun, kobalt ve manganez içeren pigmentlerin kuruma hızı diğerlerine göre fazladır. Diğer boyalarla karıştırıldığında kuruma hızını arttıracaktır. Alt katmanlardaki kurumayı hızlandırmak için idealdir.

Yağlı boya tablonuzda zemin veya alt katmanları boyarken ekleyeceğiniz az miktardaki keten tohumu yağı kuruma süresini uzatacak, böylelikle kalın katmanlarda oluşacak kırışma ve hızlı kuruma çatlaklarına engel olacaktır.

Fırçanızdaki rengi değiştirmek veya çıkarmak istediğinizde, üzerindeki yağlı boyayı eski bir beze olabildiğince sildiğinizden emin olun. Fırçanın üzerinde ne kadar az boya kalırsa, tinerle temizlemesi o kadar kolay olur ve kullandığınız tiner miktarı da azalır.

Yağlı boya tablonuzu yaparken keten tohumu yağını beyaz ve mavi tonlardaki boyalarda kullanırsanız renkler sararabilir. Daha yavaş kurumasına rağmen açık renk tonlarında keten tohumu yağı yerine haşhaş yağı tercih edilebilir.

Yağlı boya tablolarınızı karanlıkta kurutursanız sarardıklarını görürsünüz. Tuvalinizi gün ışığına maruz bıraktığınızda neredeyse eski halini aldığını göreceksiniz.

Paletinizde kurumaya yüz tutmuş boyayı tuvalinizde kullanmayın. Kalan boyayı inceltseniz bile reaksiyon başladığından yeni boyanın özelliklerini kazanmayacaktır.

Paletinizdeki yağlı boyalar kırışarak kuruyorsa bu boyalarınıza çokca miktarda yağ (keten,haşhaş vb.) eklediğinize işarettir.
Tablonuzu yaparken tuvalinizde kullanacağınız petrol bazlı (trebentin gibi) yardımcı malzemelerin yağlı boya için uygun olup olmadığını kontrol etmek için az bir miktarını bir kağıt üzerine dökün ve uçana kadar bekleyin. Eğer uçtuktan sonra tortu, leke ve koku bırakmazsa kullanabilirsiniz.

Tuvalinizden bir boya veya vernik katmanı temizlemek isterseniz alkol kullanın, alkol en kuvvetli çözücüdür.. 
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: