Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Acil tıp teknisyenligi (ATT) nedir

“ATT, acil yardıma ihtiyaç duyan kişilerin ilk yardımını gerçekleştiren, bu kişileri olay yerinden herhangi bir sağlık kurumuna (hastane, sağlık ocağı vb.) götürmekle ve tedavisini bu süre zarfında yapmakla yükümlü olan sağlık personeline verilen unvandır.”
Acil Tıp Teknisyenlerinde Olması Gereken Özellikler

Acil tıp teknisyenleri dört yıllık sağlık meslek liselerinin acil tıp teknisyenliği bölümünden mezun olurlar. Sağlık personellerinde yer alan özelliklerin tamamı acil tıp teknisyenlerinde de olmalıdır. Bunların başında soğukkanlılık ve hızlı/doğru karar verme gelmektedir. Olay yerine gelen ilk ekipte yer alan ATT’ler ilk yardım uygulayacakları için kazazedenin/hastanın durumunu iyi değerlendirmeli ve bu doğrultuda da tedaviyi gerçekleştirmelidirler. Bazı durumlarda olumsuz hava koşullarında da hastaya ulaşmaları gerekebileceğinden fiziki olarak iyi durumda olmalıdırlar.

Acil tıp teknisyeni sürekli olarak kendini geliştirmeli, bilgi ve becerisini artırmaya yönelik çalışmalar yapmalıdır. Sağlık sektörü teknolojik anlamda oldukça hızlı gelişen bir sektör olduğu için acil tıp teknisyeninin de kendini bu teknoloji ve gelişmelere adapte edebilmesi gerekmektedir.

Hasta psikolojisinden anlayabilmeli, baskı altında çalışma kabiliyetine sahip olmalıdır. Aynı zamanda sürekli olarak bir ekip içinde çalışacağından insan ilişkileri iyi olmalı, işbirliği ve yardımlaşmaya açık bir karaktere sahip olması gerekmektedir. Acil tıp teknisyeni olmaya karar verdiyseniz belirtilen eğitim şartlarını sağladıktan sonra yukarıdaki tüm özelliklere sahip olmanın yanında yoğun iş temposuna da ayak uydurmanız gerektiğinin bilincinde olmalısınız.
Acil tıp teknisyenliği için meslek liselerinde tüm lise müfredatında yer alan derslere ilaveten aşağıda yer alan mesleki dersler de müfredatta yer almaktadır;

» Anatomi
» Fizyoloji
» Sağlık Hizmetlerinde İletişim
» Sağlık Psikolojisi
» Enfeksiyondan Korunma
» Farmakoloji
» Acil Sağlık Sistemi
» Temel Sağlık Uygulamaları
» Temel Yaşam Desteği
» Travmalarda Acil Yardım
» Tıbbi Aciller
» Acil Kurtarma Teknikleri
» Olağandışı durumlarda acil yardım
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: