Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Paramedik nedir

Öncelikli olarak paramedikler hastane çatısı altında çalışmamaktadırlar. Bütün görevleri ambulans içerisindedir. Yani onların çalışma alanları ambulanslardır. Hasta veya yaralı hastaneye götürülürken paramedikler acil müdahaleleri ambulans içerisinde gerçekleştirmektedirler. Profesyonel eğitim aldıkları için ilk yardım konusunda oldukça başarılıdırlar.
Hastanın hastaneye gidene kadar ex olmaması yani hayatta kalması adına paramediklerin soğukkanlı ve dikkatli şekilde karar verebilen kişiler olmaları gerekmektedir. İlk yardımı düzgün bir şekilde uygulayıp hastayı hayatta tutmalıdırlar. Ayrıca paramediklerin, ambulansı hastaya zarar vermeden kullanabilme özelliğine de sahip olmaları şarttır. Aksi takdirde hastaya zarar vermeleri kaçınılmaz olacaktır. Bunun yanında hastanın durumuyla alakalı hastanedeki doktorlara bilgi vermeleri ve hastanenin buna göre hazırlanmasını sağlama görevleri de vardır.

Hasta veya yaralı hastaneye getirildiği anda ise paramediklerin görevi sonlanmaktadır. Hastayla alakalı bunda sonraki tedavi süreci hastane görevlilerine bırakılmaktadır. Paramedikler ise bir sonraki hastayı ambulansla hastaneye taşımak için göreve çıkmaktadırlar.

Paramedik Puanları

Uzman bir paramedik olabilmeniz için bu konuda eğitim veren bir üniversiteye gitmeniz gerekmektedir. Ülkemizde paramedik bölümü olan birçok üniversite ve üniversite hastanesi bulunmaktadır. Üniversitelerin Meslek Yüksekokullarında veya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okullarında Paramediklik okuyabilirsiniz. Puanlar ise 350-450 aralığındadır. Ancak iyi bir üniversitede okumak istiyorsanız mart ayında yapılan YGS sınavındaki YGS-2 puan türünde 400 barajını geçmenizi tavsiye etmekteyiz.

Böylece biraz daha kaliteli bir eğitim alabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu arada tercihinizi üniversite hastanelerinden yana kullanmanız da önemlidir. Çünkü aldığınız paramediklik eğitimini üniversitenin hastane kısmında bire bir uygulayabilmektesiniz. Bu da paramediklik mesleğini pratiğe dökmeniz açısından oldukça gereklidir. YGS-2 puanıyla yerleşemezseniz -sağlık meslek lisesinden mezunsanız- sınavsız geçiş hakkıyla diploma puanınız tutuyorsa herhangi bir üniversitenin paramedik bölümüne yerleşebilirsiniz. Yine olmazsa ek kontenjanları bekleyerek hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz:)

Paramedik Maaşları

Devlet hastanelerinde çalışan paramedikler, yılın belli dönemlerinde %3 oranında zamlı maaş almaktadır. Bu yıl içerisinde %6 oranında bir zam öngörülmektedir. Bu zam oranlar 657 sayılı Kanun’a göre belirlenmektedir. Sonuç olarak paramedikler 2500-3000 TL arasında maaş almaktadır. Ayrıca çocuğu ve bakması gereken yakınları olan paramedikler için devlet hastaneleri paramediklere tatil ve kafa izni vermektedir.

Hamile paramedikler, hamilelik dönemlerinde çalışmama ve maaş alma hakkına sahiptir. Zorlu şartlarda çalışan ve hayat mücadelesi veren insanları ambulansla hastanelere taşımaya çalışan paramediklerin maaşlarına 2017 Temmuz ayında %3’lük bir zam yapılması öngörülmektedir.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: