Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Saç dökülmesi ve tedavisi

Erkeklerde saç dökülmesi %95 oranında görülür, yani hemen hemen her erkek bu sorun ile karşılaşıyor. Kadınlarda saç dökülmesi oranı ise %40 gibi bir orana sahiptir. Erkeklere göre düşük olsa da büyük bir oran gibi algılanabilir.
Saç dökülmesi nedenlerini sıralamak gerekirse;

Pek çok nedeni olmakla birlikte ana neden kalıtımdır. Erkeklerde babadan oğla geçme şeklinde saç dökülmesi oluşabilir. Eğer annede saç dökülmesi var ise o zaman risk daha büyüktür.

Vücutta olan demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık, grip gibi üst solunum enfeksiyonları, tifo, kan kanseri, gibi hastalıklar, tiroit hormonundaki düzensizlikler herkeste saç dökülmesi etkisi gösterebilir.

Hamilelik, emzirme dönemi kadınlarda saç dökülmelerine neden olabilir. Bu durum dönemlerdeki hormonal dengesizliklerden ve bu dönemlerde salgılanan hormonlar nedeniyle oluşur. Kadınlarda genetik saç dökülmesi görülmese de, bu nedenler ile saç dökülmesinden etkilenebilirler. Doğum kontrol haplarını kullanmak da, hormonal dengesizliğe neden olacağından, saç dökülmesi sebebi olabilir.

Genetik faktörler genelde erkekleri etkileyen saç dökülmesi sebepleri arasında yer alır. Erkekler fizyolojik olarak saç dökülmesine daha yatkın durumdadır.

Dengesiz beslenme ve yetersiz beslenme saç dökülmesinde etkilidir. İhtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri alamayan saçlar, zayıflar, kırılır ve dökülebilir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir ?
Aşağıda yapılışı verilen saç bakım kürü ile saç dökülmeleri önlenebilir. Bu kürü yardımcı ürün olarak kullanıp doktor tavsiyesi ile ilaçlar kullanmak daha yararlı olacaktır.

Malzemeler :  2 kaşık çam terebenti yağı, 2 kaşık badem yağı, 3 kaşık zeytinyağı, 2 kaşık bal ve 2 tane E vitamini kapsülü

Hazırlanışı :  Yemek kaşığıyla ölçerek hazırlayacağınız yağları bir kâsenin içerisine ekleyin ve iyice karıştırın. Üzerine E vitamini kapsülünü açıp tozunu veya hap şeklindeyse toz haline getirdikten sonra ekleyin. Balı da kâseye ekleyin ve iyice karıştırın. Bir fırça yardımıyla saç diplerinize sürün bu fırça evinizde kullandığınız temiz bir pasta fırçası da olabilir bu fırçalar yardımı ile de karışımı saç diplerinize sürebilirsiniz. Karışımı tamamen yedirdikten sonra elinizle saçlarınızı masaj yapar gibi ovun. Saçınızın bütünün bu kürü sürdükten sonra bir streç film veya bone yardımı ile sarın ve 30 dakika boyunca bekleyin. 30 dakika dolduktan sonra saç tipinize uygun bir şampuanla saçlarınızı iyice yıkayın ve kurutun. Saç kırıklarına da iyi gelen bu kürü belirli aralıklarla uygulandığınız taktirde dökülmelerinizin azaldığını göreceksiniz.

Saç Dökülmesini Önlemek için Öneriler
  • Hiçbir yöntem tam bir sonuç vermese de bu önerilere kulak asıp yapmak saçların daha sağlıklı olmasını ve dökülmeleri en aza indirme de yardımcı rol oynayacaktır.
  • Saça ve saç derisine zarar veren tüm kimyasal ürünlerden kaçınılmalıdır.
  • Protein ağırlıklı besinler tüketmeye özen gösterin.
  • B grubu vitaminlerinden olan biotin ve d-pantenol tüketilebilir.
  • Demir ve çinko eksikliği var ise ek vitaminlerle bu eksiklik mümkün olduğunca giderilmelidir.
  • Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden kaçınılmalıdır.
  • Stresten uzak durulmalıdır.
  • Yüksek miktarda A vitamini tüketmek saç dökülmesini tetikleyebilir. A vitamini alımı kesilerek bu problem çözülebilir.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: