Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Avokadonun faydaları

Tropik meyve denince akla gelen ilk isimler arasında yer alan avokado, bünyesinde barındırdığı faydalı vitamin ve minerallerle sağlıklı bir hayat sürmek isteyenlere şifa kaynağı oluyor.
Ülkemizde yetiştirilmediği için kamuoyunun hakkında fikir sahibi olmadığı meyvenin en şaşırtıcı faydalarını sizler için derledik.

Tansiyona iyi gelir
Çoğu insan uyguladığı diyetle yeteri kadar potasyum minerali alamaz. Vücutta meydana gelen bu eksiklik de tansiyonun yükselmesine yol açabilir, ki bu durum kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliğiyle sonuçlanabilir.

Potasyum yönünden diğer meyvelere nazaran daha zengin olan avokadolar, bu özellikleriyle tansiyon hastaları için muzdan bile daha faydalıdır. Tansiyona iyi gelmesinin yanı sıra avokadodaki oleik asit ve diyet lifi de kan şekeri seviyesinin normalleşmesine yardımcı olur, diyabet riskini azaltır.

Hamile kadınlar mutlaka yemeli
Avokadoda yoğun miktarda bulunan folik asit hamileler için çok faydalı bir besin öğesidir. Spina bifida ve bebekte noral tüpü anomalilerinin meydana gelmesini önleyen folik asidin yanı sıra K ve B vitaminleri de avokadoda mevcuttur.

Kanamayı önlemesiyle bilinen K vitamini anneden bebeğe geçer, bu da doğum esnasında bebekte meydana gelebilecek kanamaların daha rahat durdurulmasını sağlar.

Cildinden rahatsız olanlara iyi haber
Doğmamış yağ asitleriyle cilt renginin ve görünüşünün olumlu yönde değişmesini sağlayan avokado, ciltteki epidermal katmanı daha da nemlendirerek yumuşak ve sağlıklı gözükmesini mümkün kılar. Omega 9 yağları da ciltteki kızarıklıkları engeller, hasar gören cilt hücrelerini yeniler. Antioksidan karotenoidler ve E vitamini de yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.

Karaciğer hasarını tedavi eder
Bünyesinde barındırdığı organik bileşenler sayesinde avokado, karaciğer hasarı oluşan bünyelere çok faydalıdır. Genelde Hepatit C yüzünden meydana gelen karaciğer hasarını gidermek için vücudun LDL (kötü kolesterol) değerini düşüren avokado, HDL (iyi kolesterol) sayısını ise artırır. Bu da karaciğer hasarının en aza indirilmesi anlamına gelir.

Ağız kokusuna birebir
Eğer ağız kokusundan muzdaripseniz ve bir türlü gereken tedaviyi alamıyorsanız, avokado yiyerek nefesinizin hiç olmadığı kadar ferahlamasını sağlayabilirsiniz. Kötü ağız kokusunun (Halitosis) en büyük sebebi olan bakterileri yok eden avokado, ağız kanserini önlemesiyle de biliniyor.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: