Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Bayraktar tb2

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, TB2'nin 24 saat uçuş yapıp direkt hedefi vurabilecek şekilde tasarlandığını belirtti.
“TB2 27 bin fit irtifaya çıkarak ilke imza attı”

TB2’nin bütün tasarımının kendilerine ait olduğunu söyleyen Bayraktar, “Türk Silahlı Kuvvetleri’ne(TSK) teslim edilen son prototip ise işte Bayraktar TB2, ‘Taktik Blok 2’ dediğimiz 12 metre kanat açıklığı olan bütün tasarımı bize ait olan yüzde 93 rekor seviyesinde yerli sanayi katılımıyla gerçekleşmiş taktik insansız hava aracı sistemi. Tabi bu uçaklar da bide yer segmenti var. Bunun yanında bu uçak 24 buçuk saat havada kalarak hem kendi sınıfında dünya rekoru diyebileceğimiz havada kalma süre rekorunu kırdı. Türkiye’nin de hava da kalma rekoru için en uzun dayanım deniyor, rekor bu uçakta. Aynı zamanda 27 bin fit irtifaya çıkarak o dönemde bir ilke imza atmış bir uçak, 650 kilogram civarında. 27 saate kadar da havada kalabiliyor. İçinde 40 kadar farklı bilgisayar var. Hepsini biz tasarlıyoruz. Elektroniğini biz tasarlıyoruz onun içine giren yüz binlerce satır yazılım var onları biz yazıyoruz.

Türkiye’nin yurt dışına ihraç ettiği ilk uçak. İnşallah Taktik İHA’lar da yakın zamanda yurt dışına ihraç olacak. Böyle bir silahlı insansız hava aracını dışarıdan alayım dediğinizde vermiyorlar. Hatta bunlar sadece terörle mücadelede kullanılabilecek silahlar. Sadece kendiniz savunmak amacıyla terörle mücadele de kullanabilirsiniz ama vermiyorlar. Stratejik ortaklarınız dahi vermiyorlar. O yüzden kendi göbeğinizin bağı kendiniz kesmeniz gerekiyor. Aslına bakarsanız vermemeleri bizim için çok daha iyi. Kendimiz geliştiriyoruz” dedi.

“İHA’larda Türkiye, dünyada 6 ülkeden 1’i konumunda”

Roketsan’nın yaptığı mühimmatların şuanda kendi sınıfında en iyi olduğunu söyleyen Bayraktar, “Dışarıdan alınacaklara göre çok daha etkili. O anlamda çok ciddi başarı elde etiğini söyleyebilirim. Türkiye’nin burada da özgün tasarım var. Türkiye silahlı İHA ile hem akıllı mühimmatı hem de uçağı tasarlayarak tümüyle üreten dünyada 6 ülkeden 1’i olma başarısını havacılıkta gösterdi” diyerek sözlerini tamamladı.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: