Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Ögrencilerinizin stresle başa çıkması

Stres ve kaygının, gençlerin çok fazla yaşamaması gereken duygular olmalarının yanı sıra, beynin bilgiyi işleme, öğrenme ve bilgiyi tutma becerileri üzerinde olumsuz etkileri bulunuyor. Stres yaşayan öğrencilerin bir şeyler öğrenmesi zorlaşıyor ve bu da bizim önünü almamız gereken olumsuz bir döngüye sebep oluyor.
Her sorunu çözemeyebiliriz ama öğrencilerimizin dirayetli olmasına, karşılaştıkları zorluklarla yüzleşebilmelerine ve stresin onları yönlendirmesine izin vermeyip, streslerini yönlendirebilmeleri yardımcı olabiliriz.

1. Stresi anlamalarını sağlayın

Stres normal günlük hayatın önemli bir parçasıdır. Hepimizin karşılaştığı bir şeydir ve vücudun tehlike ya da tehdit karşısında gösterdiği doğal tepkidir.

Stresin, dikkatini toplayamamak, kalp atışlarının hızlanması, mide bulantısı, yalnızlık duygusu, asabiyet, çok fazla yemek ya da yetersiz beslenmek gibi bilişsel, duygusal, fiziksel ve davranışsal belirtilerini öğrenmek, öğrencilerin bu belirtileri kendilerinde de fark edebilmelerini kolaylaştırır. Bu da öğrencilerin destek ya da tavsiye istemelerini ve kontrollü davranabilmelerini sağlayabilir.

2. Bilimden yardım alın

Bilimin çocukların yaşadıklarını normalleştirebileceğini ve zihin sağlığıyla ilgili muammayı azaltabileceğini bilin.

Beyin büyük oranda şekillendirilebildiği için çocukluk ve ergenlik döneminde pek çok değişiklik geçirir. Ergenlik de kisspeptin proteinin beyne gönderilmesiyle başlar. Bu, duygularımızın kontrol merkezi olan ve duyguları daha yoğunlaştıran amigdalayı etkiler. Ergenlik döneminde fevri duygusal tepkilerin artmasının sebebi budur.

Bilim bir çocuğun stresini, üzüntüsünü ya da endişesini azaltmaz ama ergenlerin ilk olumsuz duygusal tepkilerini aşarak, karar verme sürecinden sorumlu olan prefrontal kortekslerini kollanmalarını sağlayabilir.

3. Hata yapmalarını yüreklendirin

Beynimiz, yaptığımız hatalarla gelişir. Bu, öğrenme sürecinin bir parçasıdır ama pek çok öğrenci bundan korkar. Bu yüzden onlara hata yapmanın mutlaka kötü bir şey olmadığını göstermemiz önemlidir.

Onlara hataların neden önemdi olduğunu açıklayın, yaptıkları hataları yüreklendirin, düşünmelerini ve kendilerini geliştirmelerini sağlayacak sorular sormaya yönlendirin: Neyi daha iyi yapabilirdim? Neyi daha farklı yapabilirdim? Neler yolunda gitti?

4. Baskıyı aktarmayın

Bir okul müdürü, John Tomsett, “Sonuçların önemli olduğu bir sınav sistemi içindeyken okul müdürleri bazen üzerlerindeki baskıyı müdür muavinlerine ya da bölüm başkanlarına, onlar meslektaşları olan diğer öğretmenlere, öğretmenler öğrencilere, öğrenciler de anne babalarına aktarıyor ve onları endişelendiriyor. Buna engel olmamız gerek” diyor.

Kendi stresimizi yansıtmamamız ve öğrencilerimizde olumlu bir zihin yapısını yüreklendirmemiz gerekiyor.

5. Bilinçli farkındalığı önemseyin

Bilinçli farkındalığın hem yetişkinler hem de çocuklar için pek çok faydası olduğu düşünülmektedir. Amerika’da bir okulda öğrencilerin cezaya bırakılması yerine meditasyona yönlendirilmesinin davranışları üzerinde olumlu etkileri bulunduğu gözlendi. (Bu konuyla ilgili haber daha önce eğitimpedia’da da yayınlanmıştı.)

Her okulun meditasyon saati uygulaması mümkün olmayabilir ama öğretmenlik yaptığım dönemde her derse bir dakikalık nefes egzersiziyle başlardım ya da öğrencilerimden gözlerini otuz saniye kapatmalarını ve duyabildikleri bütün sesleri dinlemelerini isterdim. Bunun onları sakinleştirdiğini ve dikkatlerini bana ve derse verebildiklerini görüyordum.

6. Kendinize iyi bakın

2015 Eğitim Sektörü Sağlık Araştırması, araştırmaya katılan ve eğitim alanında çalışan kişilerin %84’ünün son iki yıl içinde zihinsel bir sağlık problemi yaşadığını gösterdi. Bu problemlerin %77’sini stres, %60’ını kaygı ve %38’ini depresyon oluşturuyordu.

Her zaman, öncelikli olarak öğrencilerimizi düşünüyoruz ama bunu yaparken kendimizi ihmal edebiliyoruz. Öğrencilerimize stres ve kaygılarını nasıl yöneteceklerini göstermenin en iyi yolu onlara olumlu davranışlarımızla rol modeli olmaktan geçer.

Telefonunuzu bir kenara koyun, biraz mola verin, ailenizle vakit geçirin, yaşadığınız anın tadını çıkarın, hatalarınız üzerine düşünün ve kendinizi geliştirmeye çalışın. Kendinizi olduğunuz gibi, kusurlarınızla kabul edip sevin ve bunu öğrencilerinizle paylaşmaktan korkmayın. Öğrencilerinizin olumlu davranışlar geliştirebilmesi için bunları görmesi gerekir.

Kaynak: https://www.theguardian.com/teacher-network/2017/feb/16/six-tactics-to-help-your-students-deal-with-stress
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: