Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Abbas ibn firnas,

Doğum: 810
Ölüm: 887
Mesleği: İslam bilgini, simyacı, astronom, şair, mühendis

İbn firnas, 810 yılında Endülüs’ün Cordoba şehirinde doğmuştur. Tam adı Abbas Kasım İbni firnas’dır. Ailesi, Berabir Kabilesindendir. Halife 2.Abdurrahman bin Hakem’in zamanında yaşadı. günümüzdeki İspanya ve Portekiz topraklarında Endülüs Emevi devleti vardı. Birçok alanda çalıştı, kimya, fizik, astronomi okudu. Astronomi tabloları hazırladı, şiir yazdı, el-Makata adlı bir su saati tasarladı.

ÇALIŞMALARI
İbn Firnas, kendisine has metodlarla bir kısım kum ve taşlardan mükemmel renksiz cam yapma usülünü buldu. Ayrıca düzeltme kabiliyeti olan camı keşfederek gözlüğün mucidi olduğu kabul edilir. Sülfirik nitrik, nitro hidroklorik asitleri keşfetmiş, ayrıca birçok kimyevi maddeyi de ortaya çıkarmıştır. Ayrıca kaya kristallerini kesme yöntemini geliştirdi. O zamana kadar sadece Mısırlılar kristal kesmeyi biliyordu. Bundan sonra, İspanya Mısır’dan kuartz ihracını bıraktı.

İLK UÇAN ADAM
875 yılında tüy ve kumaş gibi malzemeleri kullanarak ilk uçuş aletini, bir planör yaptı, bir kuleden atlayarak uçmayı denedi. Uçuş büyük ölçüde başarılı oldu, havada uzun süre süzüldü. Ancak, inişi biraz sert oldu, yaralandı. İbn firnas’ın bu başarısından 1028 yıl sonra 17 aralık 1903 tarihinde Wright Kardeşler uçak yapıp uçmayı başardı.

GÖRÜŞLER
Philip Hitti, “Siyasi ve Kültürel İslam Tarihi” adlı eserinde şöyle der: ‘İbn Firnas, insanlık tarihinde ilk defa bilimsel uçma girişiminde bulunan kişidir.’

Alman bilim tarihi araştırıcısı Sigrid Hunke, ‘İbn- i Firnas’ın yaptığı bu uçakla İkaros‘un rüyasını gerçekleştirdiğini’ dile getirmektedir.

Prof. Dr. Osman Turan da İbn-i Firnas’ın “İslam medeniyetinde modern havacılığın öncüsü” olduğunu dile getirdikten sonra şöyle bir tesbiti de ilave etmektedir: “Daha doğrusu şu dünya tarihinde ilk defa uçmayı gerçekleştiren, uçak yapan bir Müslümandır.”
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: