Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Apple'yi ısıran adam Alan Turing

Bir buluş ile İkinci Dünya savaşının kaderini değiştirecek; binlerce insanın hayatını kurtaracak, yeri gelecek
Nazilere karşı Avrupayı savunacak. Hatta bir adım daha ileri atacak günümüz yapay zekasının babası niteliğini taşıyacak. İşte o adamın adı Alan Turing.

Ortaya attığı dahiyane fikirler ile teknolojide bir çığır açan Alan Turing, ne yazık ki çoğu insanın bile duymayacağı şekilde sessizce tarihe gömülmüştür. Peki kimdir Alan Turing?

ALAN MATHİSON TURİNG

Alan Mathison Turing 23 haziran 1922 de Londrada dünyaya gelmiştir. Çocukluğundan itibaren okulda zekası ve yetenekleriyle öğretmenlerinin dikkatini kısa sürede çekmiştir. Kim diyebilirdi ki bu çocuk sayesinde bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru olacak ve İngiltere’nin 2.dünya savaşında Almanlara üstün gelmesini sağlayarak savaşın seyrini değiştirecek? İşte tüm bunlar yıllar sonra Alan Turing sayesinde baş gösterecektir.

14 yaşına geldiğinde Sherborne okuluna başlar. Bu okul aynı zamanda onun hayatında bir dönüm noktası taşır. Çünkü Turing hemcinsi Christopher Morcom ile tanışır ve ona aşık olur. Bu dönemlerde eşcinsellik ağır bir suç olduğu için bunu gizlerler. Daha sonradan Morcom’un tüberkülozdan ölmesi Turing’i derinden sarsar ve tanrıya olan inancını kaybetmeye başlar. Sherborne okulundan sonra Cambridge Kings College’a kaydolur. Buradan sonra yıl 1936’da bilgisayar biliminin temel yapı yaşı olan ”On Computable Numbers, with an Applicationto the Entscheidungs Problem” (hesaplanabilir sayılar: karar verme probleminin bir uygulaması) adlı bir makale yazar. Bu makaleyle bilgisayar algoritmasını simüle etmeye yarayan Turing Makinesini de ortaya atar. Bu kavram bilgisayar bilimlerinin doğmasına ön ayak olmuştur. Bunlardan sonra Turing İngiliz ordusu tarafından kriptoloji ekibine dahil edilir. Her şey buradan sonra başlar. Turing kimsenin cesaret edemeyeceği adımlarını atmaya başlar.

NAZİLERİN KORKULU RÜYASI : BOMBE

Almanya, savaş sırasında haberleşmede şifreli mesajlar kullanmaktadır ve bu şifreleri Enigma adı verilen bir makine yardımı ile oluşturmaktadır. İngiliz ordusunun kriptoloji ekibinde bulunan Turing, Almanya’nın bu sistemine karşılık Enigma şifrelerini kırmaya yarayan ‘Bombe’ isimli bir makinenin yapımında katkıda bulunur. Bu gelişmeler sayesinde Almanya haberleşmesini alt üst eden Turing, artık baş edilemez bir tehdit unsuru haline gelmiştir.

BU DAHİ NASIL DURDURULACAKTI ?

Almanya hükümeti Turing’i itaat altına almanın yollarını araştırıyordu. Bu yollardan biri de Turing’in özel hayatına girmekle oldu. Turing eşcinseldi ve o dönemlerde İngiltere hükümeti için bu bir suç sayılıyordu. Almanya bu fırsatı değerlendirerek Turing’in bu gizli açığını ortaya çıkardı ve Turing İngiliz mahkemelerinde yargılandı.

Ona iki seçenek sunulmuştu. Ya hapis cezasına mahkum olacaktı ya da eşcinselliğine karşı kimyasal hadım etme yöntemi olan östrojen iğnesi cezasını kabul edecekti. Hapis cezasını reddeden Turing istemeyerek östrojen hormonu almayı kabul etti.

ZEHİRLİ ELMA

1954 yılının 42. yaş gününde evinde ölü bulunan Turing’in baş ucunda ısırılmış bir elma bulunur. Yapılan otopsi raporları sonucunda Turing’in vücudunda siyanür zehri tespit edilir. Araştırma sonunda Turing; elmayı ilk önce siyanüre batırmış, ardından onun kurumasını bekleyip yemiştir. Bu durum kayıtlara intihar olarak geçmiştir. Turing’in çocukken en sevdiği masal olan Pamuk Prenses’deki gibi zehirli elma onun hayatını sonsuz bir aleme taşımıştır. Bilgisayar teknolojisinin babası, ardında bıraktığı ısırılmış elmayla bugünkü şehir efsanesine de konu olmuştur.

Peki bu efsane nasıl ortaya çıkmıştır ?

Steve jobs ve Steve Wozniak’in 1976 kurduğu, bugünkü dev teknoloji şirketlerin başında gelen Apple’in logosu Turing’in kaderiyle ilişkilendirilmiştir. Ucundan ısırılmış elma logosu ve gökkuşağı rengi Turing’in hayatına ve cinsel tercihine bir gönderme olarak görülüyordu. Bu efsane kulaktan kulağa konuşuldu fakat ne şirket ne de logo tasarımcısı bu durumu kabul etmedi. Söylentiler karşısında Steve Jobs ise şöyle bir açıklamada bulundu: ”Doğru değil, ama keşke doğru olsaydı.” Buradan da anlaşılacağı üzere bunlar sadece bir şehir efsanesi olarak günümüze kadar ulaşmıştır.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: