Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

ÇİN PİRAMİTLERİ - BEYAZ PİRAMİTLER

ÇİN PİRAMİTLERİ - BEYAZ PİRAMİTLER
Xi'an, Çin Piramitleri'nin çoğunlukla bulunduğu alan.
Çin'de saklanan Türk piramitleri aslında kurganlardır. Kurgan,korunan yer anlamına gelir ve mezar olarak kullanılan yapılardır. Doğu Türkistan sınırları içerisinde yer alan, Xi'an şehrine 100 km uzaklıkta, Qin Ling Shan dağların etrafında irili ufaklı 100 adet höyükle beraber, 300 metre yüksekliğinde Beyaz Piramit olarak da adlandırılan bir höyük bulunmaktadır.
Piramitlerin batı toplumunun ilgisine mazhar olması iki aşamada gerçekleşmiştir. İlk hikâyeler "Büyük Beyaz Piramit" hakkındadır. ABD Hava kuvvetleri pilotu James Gaussman'ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Hindistan'dan Çin'e olan uçuşu sırasında beyaz bir piramit gördüğüne dair hikâyeler vardır, ancak bu hikâyeyi doğrulayacak kaynak yoktur. 
Bugün artık Gaussman hikâyesinin aslında binbaşı Maurice Sheahan'a , Trans World Havayollarının uzak doğu yöneticisi, ait olduğu düşünülmektedir. 28 Mart, 1947 tarihli The New York Times gazetesinde piramidi gördüğünü açıklamıştır. Sheahan'ın bahsettiği piramit daha sonra The New York Sunday News'ın 30 Mart, 1947 sayısında fotografıyla görünür. Bu fotograf'ın daha sonra James Gaussman tarafından çekildiği söylenmiştir. Chris Maier'in çabaları sayesinde daha sonra bu fotograftaki piramidin aslında İmparator Wu of Han'ın anıtmezarı olduğuna dair iddialar ortaya atılmıştır.

Aksine iddialara karşın bu piramitlerin varlığı batılı bilim insanları tarafından 1947den önce de biliniyordu. New York Times haberinden kısa bir süre sonra, Science News Letter (artık Science News) şu kısa yazıyı basmıştır. "...Bölgede bulunan piramitler çamur ve topraktan yapılmıştır ve Mısır piramitlerinden çok höyüklere benzerler ve bölge henüz çok keşfedilmemiştir.. Bölgede bulunan Amerikalı bilim insanları 300 metrelik yüksekliği ile ilgili söylentilerin, ki bu mısır piramitlerinin iki katı bir yüksekliktir, abartı olabileceğini zira Çin höyüklerinin görece alçak inşaa edildiğini söylemektedirler. Sözü edilen alan, Şian'ın 64 km güney batısı, önemli bir arkeolojik alandır ancak çok az piramit araştırılabilmiştir. Victor Segalen Çin'i 1913te ziyaret etmiş ve İlk imparatorun Mezarı (ve bölgedeki diğer höyükler) hakkında Mission Archeologique en Chine (1914): L'art funeraire a l'epoque des Han.da bahsetmiştir.
PAYLAŞ
Banner

Seher Bilhan Sürme

YORUMLAR:

1 comments:

  1. Bosna'da da var piramitler. En gizemli yapılar oluyorlar hep. Türk Piramitleri de deniliyor Çin'dekilere. Bir söylentiye göre Cengiz Han'ın mezarı da bu piramitlerdeymiş. İçinde yazılarda vurgular varmış. Kesin bilgi değiller sanırım. Ama gizemli tabii.

    Yakınlarda rastladım. Mısır piramitleri, sembolleri, takılarına kadar Peru'daki yapılar , semboller arasındaki benzerliği anlatan bir izlenceye. Kayıp Halka olarak galiba İngilizce adlanmıştı.

    YanıtlaSil