Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Çin seddi özellikleri

Çin seddi dünyanın en uzun insan yapımı savunma duvarıdır. MÖ 700 - MÖ 221 yılları arasında Çin seddinin temeli 20'den fazla ayrı ayrı krallık tarafından atılmıştı. Ancak asıl inşaat, MÖ 221 ile MS 608 yılları arasında yapılmıştır. MS 17. yüzyıla kadar Çinliler seddi uzatmaya devam etmişlerdir. Seddi'n toplam uzunluğu 9000 km'dir. Po Hay deniz kıyısında başlar ve Gobi Çölü'nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.
Söylentilere göre inşalar sırasında 1 milyondan fazla insan hayatını kaybetmiş. İtaatsiz asilzadeler ve tutuklular Çin seddi’nin yapımındaki ana insan gücünü oluşturuyordu. El arabası Çinliler tarafından Çin seddi’nin yapımını hızlandırmak için icat etmiştir. Ve aktif olarak inşasında kullanılmıştır.

Çin şeddinin yapılış amacı konusunda tarihçiler farklı görüşler vardır Bunlardan bazıları. Ülkenin sınırlarını kuzeyden Çin'e karşı "Moğol" ve "Türk" boylarının saldırısına karşı savunmak için yapılmıştır. Kaçışları önlemek ve ülkenin tek yönetim altında birleştiğini içeriye ve dışarıya göstermek. 


Çinliler Çin seddi’ni savunmak için yaşadıkları döneme göre oldukça yenilikçi araçlar da içeren birçok balta, balyoz, mızrak, yay, baltalı kargı ve kendi icatları olan en önemlisi barut kullanmışlardır. Çin şeddi 1987 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine almıştır.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: