Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Çocuğunuzu sıcaktan koruyun

Hava fazla sıcak olduğunda vücudumuzu soğutmak için terleriz, böylece her zamankinden daha pozitif istikrarsız kaybederiz. Bu koşul kan basıncında düşmeye ve kalbin daha seri atmasına niçin olur. Yeterince su ve şeker içermeyen akışkan tüketildiği sürece çoğumuzda bir soruna yol açmaz ve sıvı kaybına neden olmaz.
”Sıcak havada kalbin meslek yükü arttığı için koroner hastalarında göğüs ağrısı tetiklenebilir. Yürek yetersizliği olan hastalarda kalbin istenen düzeyde kasılması, pompa görevini yapamaması sebebiyle vücudun serin yerde tutulması çok önemlidir. Bu hastaların kullandıkları idrar sökücü ilaçlar su kaybını artırarak baş dönmesine niçin olabilir. Kısa süreyle ilaçlara ara verilmesi ve bunun için doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir”.

Çocukları sıcak havadan korumanın yolları

Bebekler ve ufak çocuklarda ter bezleri erişkinlerden sayıca daha eksik olduğundan sıcaktan basit etkilenirler. Uyumlu su içirilmeli, ince giydirilmeli ve serin tutulmalıdır.

Güneşten korunma nasıl olmalı

Serin tutup, güneşten korumalıyız. Vücutlarını soğutma kabiliyeti yeterince gelişmemiş olduğundan, bebek ve çocuklarda sıcak basması ve sıcaklıkla ilişkili rahatsızlıklar tez gelişir.

Sıcak hava için öneriler

– 6 aydan ufak bebekler doğrudan doğruya güneş ışığından uzakta tutulmalıdır. Bebeklerin derilerinde güneşten koruyucu melanin pigmenti fazla azdır.

– Daha büyük bebekler de bilhassa güneş ışığının çok etkin olduğu aylarda direk güneş ışığından korunmalıdır. Sıcak havada dışarı çıkıldığında bebek arabasına güneşlik takılmalıdır.

– Güneş koruyucu faktörü minimum +30 faktör güneş kremleri çoğu işyeri kadar üretilmektedir. Çocuklar için olanları seçim ediniz, bu kremler cildi daha az tahriş eder. Düzenli olarak havuz ve denizde kullanınız. Güneş yanıkları çocuklarda dahi cilt kanseri riskini arttırır, böylece güneşte her 2 saatte bir güneş kremini her yerde sürünüz.

– Güneşin direkt ışığından saat 11-14 arası uzak tutunuz. 30-50 etken kullanınız. Bere olan bölgelere minimum 50 etmen güneş kremi kullanınız.

– Bebeğinizin kıyafetleri, beden ve ayaklarını; güneş şapkası ise, başını ve ensesini örtecek özelliklerde olmalıdır.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: