Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Çocuklarda davranış eğitiminin 3 temel adımı

Her anne baba için hayattaki en kıymetli şey, hiç kuşkusuz çocuklarıdır.
Oysa, bir takım zamanlar çocuklar sınırları zorlayabilir, anne babalar da sabırsız davranabiliyorlar. Böyle durumlarda anne /babanın takınacağı hitabe çocuğun gelişiminde çok önemli. Anne – babaların birçok, çocuklarının istemedikleri bir şeyi yapması halinde, onu durdurmak için sesini yükseltiyor, bağırıyor. Doğrusu, her ebeveyn bu davranışın doğru olmadığını biliyor ama kendilerini dinletebilmek namına bu yola başvuruyor. Uzmanlar, bağırmanın çocuğun davranışını değiştirmekte hiçbir etkisinin olmadığını söylüyor. Peki, çocukları gözden düşmüş davranışlardan uzaklaştırmak için aileler nasıl bir yola başvurmalı? İşte her ebeveynin izlemesi gereken 3 esas adım.

1. Çocuk hatalı bir şey yaptığında, davranışlarının nasıl ve niçin değişmesi gerektiğini yalnızca bir kez söyleyin

Örneğin, çocuğunuz sürekli yataktan atlıyor ve siz bunu yapmasını istemiyorsunuz. Böyle bir durumda, ağırbaşlı ama kararlı bir ses tonuyla, yataktan atlamayı bırakması gerektiğini çünkü düşmesini ve incinmesini istemediğinizi söyleyin. Sadece bir defa söyleyin ve sesinizi yükseltmeyin.

2. Çocuğun dinlemesi haline ona teşekkür edin, dinlemedi takdirde defalarca uyarmayın!

Çocuğunuz istemediğiniz davranışı yapmayı durdurursa, onu övün ve sizi dinlediği için teşekkür edin. Eğer hareketleri yapmaya devam ederse, defalarca uyarmayın. Bu, onların her zaman beklediği bir şey haline kazanç. bu nedenle sizi birincil uyarınızda katiyen dinlemeyeceklerdir.

3. Çocuğun kendi seviyesinde konuşun

Çocuğunuzla sizin aranızdaki uzaklık, tartışmanın seviyesini belirler. Çocuğunuzu uyarmak için onunla göz göze gelin ve yataktan atlarken düşmesi halinde yaralanabileceğini ve fazla üzüleceğinizi söyleyin. Unutmayın, anne babalar çocuklarını korumak için kurallara sahiptirler, üstün olduklarını kanıt etmek için yok.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: