Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Ergenlikte yaşanan sorunların üstesinden sevgiyle gelin

Çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak ve onları sevgi dolu bireyler olarak yetiştirmek her anne-babanın hedefi. Özellikle ergenlik döneminde yaşanabilecek sorunları önlemede oldukça etkili olan koşulsuz sevgi, çocuklara bağımlılıklardan uzak bir gelecek sağlamada büyük önem taşıyor.
Çocukların yaş dönemlerine bağlı olarak ihtiyaçlarının da birbirinden farklı olmasından dolayı çocuğun içinde bulunduğu dönemi sağlıklı yaşayabilmesi ve sağlıklı bir kimlik oluşturabilmesi açısından oldukça önemli. Sınav stresi ve daha yüksek başarı hedefleri, beraberinde çocuklarda erken büyüme ve yaşından büyük sorumluluklar alma gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Ebeveynlerin aklında ise çocuğun sağlıklı bir kişiliği ve gelişimini nasıl sağlayabilecekleri sorusu dolaşıyor.

Ergenlik dönemlinde denetim uzaktan ve kontrollü olmalı

Çocuklar, ergenliğe geçiş sürecinde, fiziksel özelliklerinden, giyim-kuşam tercihlerine, yeme alışkanlıklarından, arkadaş seçeneklerine kadar pek çok konuda farklılıklar sergiler. Ebeveynlerin, bu değişim döneminde çocukları üzerindeki denetimlerini uzaktan yapmaları gerektiğini dile getiren Psk. Yılmaz, anne-babaları baskı yapmamaları konusunda uyararak,

“Anne ve babasının kendisini dinlediğini gören çocuk, değer verildiğini, kabul edildiğini, buna bağlı olarak da sevildiğini düşünür. Bunların beraberinde duygularını ifade etme imkânı bulduğu için “anlaşıldım” duygusunu yaşar. Bu durum, çocuklarda hem benlik saygısının artmasını, hem de kendisini dinleyen kişiye yakınlık duymasını sağlar. Sağlıklı mesaj akışı, çocuğun ailesiyle bağını güçlendirir. Çocuğun kendini boşlukta hissetmesini önler ve bağımlılık gibi tehlikelere karşı güçlü olmasını sağlar”.

Çocuklarınıza bunları söylemekten kaçının

Etkisi düşünülmeden söylenen bir cümlenin, çocuklar üzerinde büyük bir travma ortaya çıkartabileceği konusunda aileleri uyarıyor. Sıklıkla “kalk, yüzünü yıka, sütünü bitir, ödevini yap” gibi emir cümleleri kullanmak, “ödevini bitiremezsen televizyonu unut, terliksiz dolaşırsan hastalanırsın” tarzı gözdağı veren konuşma biçimleri, “senin yerinde olsam plan yaparak çalışırdım, bak sana bir öneri vereyim” gibi istenmeden verilen öğütler, anne-babaya bağımlı çocuklar oluşturuyor.

Sık sık yargılamak çocukta yetersizlik hissi uyandırıyor

Bunların yanı sıra, sık sık yargılamanın ve eleştirmenin çocuklarda yetersizlik hissi uyandırabileceğini tam tersi çocuğu sürekli övmenin de kaygı oluşturabileceğini, çocuğun kendisine yapılan değerlendirmeleri gerçekçi bulmayacağını belirtiyor. Bu sebeple samimi ve sürekli iletişimle aile bağlarının güçlendirilmesinin ve çocukla güvene ve sevgiye dayalı bir bağ kurulmasının, onu ergenlikte ortaya çıkabilecek sorunlardan korumada en büyük etken olduğu.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: