Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Halid bin Velid

Doğum: 590
Ölüm: 642
Halid bin Velid yaklaşık olarak 590 yılında dünyaya geldi. Annesi Lübabe ve babası ise Velid bin Mugire'dir. Ailesi (Mahzum kabilesi) askeri konularda uzmanlaşmış ve imtiyazlı bir Kureyş kabilesidir. Gençliğinde mızrak, yay ve kılıç kullanmayı ve süvariliği öğrendi.

Ortadoğu hakimiyeti için Asırlardır birbiriyle savaşan Bizans ve Sasaniler islamın kudretli ordusuna bir çok kez mağlup düşünce aralarında anlaşarak ittifak etmeye karar verirler. Persler, Bizanslı'lar ve yardımcı ek Hıristiyan Arap birleşik güçleri müslümanlardan sayıca on kat fazlaydı. Koalisyonun görkemli baskısıyla Bizans generali, Halid bin Velid'e koşulsuz teslim olmayı içeren kibirli bir mesaj gönderdi. Seyfullah komutan Halid bin Velid ve islam ordusu tarafından Firaz muharebesinde tekrar ağır bozguna uğratılmıştır. 3 yıl gibi kısa bir süre içinde Ortadoğu'nun büyük alanını fethetmiştir 100'ü aşkın savaşta hiç yenilgiye uğramamıştır. Halid bin Velid savaş kaybetmemiş nadir komutanlardandır.

Bizans ordusu ile karşı karşıya geldiğinde söylediği şu söz dilden dile dolaşmıştır - Sizin, hayat ve şarabı sevdiğiniz kadar, ölümü seven bir orduyla geldim.

642 yılında savaş meydanında ölmediğine üzülerek yatağında eceliyle vefat etmiştir.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: