Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Hz. Ali'nin kılıcı zülfikar

Hz. Ali’nin Kılıcı Zülfikar’ın özellikleri nedir? Nerededir?
Dünyada ki en ünlü kılıçlardan bir tanesi belki de en ünlü olanıdır. Bildiğimiz kadarı ile bir ünlü kılıç ta Roma İmparatoru Jul Sezar’a ait olan “Sis Caliburn” isimli kılıçtır. Özellikle kılıcın üzerinde yazan şu üç söz önemlidir. “Bir Fatih İçin Yapıldı” “Bir yüzü savunmak diğeri mağlup etmek için” “Britanya’da kaderi hükmetmek olanın elleri için dövüldüm”.  Fakat dünya da şekli gösterildiği zaman bilinen tek kılıç Hazreti Ali’ye ait olan “Zülfikar” isimli Kılıçtır.

Zülfikar Kılıcının özellikleri nelerdir?

-Zülfikar Kılıcı İslam’ın 4.halifesi olan Peygamberin damadı Hazreti Ali’nin kılıcına verilen isimdir.

-Kılıç çift uçlu bir kılıçtır.

-Kılıcın uzunluğu rivayetlere göre 3 metre civarında olup ağırlığı da 105 kilo olarak belirtiliyor ise de sadece bunlar rivayete dayalı bir bilgidir. Çünkü Hazreti Ali bu kılıcı savaşlar da kullanmış olup, 3 metre uzunluğunda ve 105 kilo ağırlığında olan bir kılıcı taşımak ve savaşta kullanmak mümkün değildir. Kaldı ki Hazreti Ali güçlü ve kuvvetli bir insan olmasına karşın o dönemde yaşamış bir insanın bu özelliklerde ki bir kılıcı kullanması hatta tek eliyle kaldırması zaten imkânsızdır.

-Hazreti Ali’ye bu kılıcı Hazreti Muhammed vermiştir. Hazreti Muhammed’in de bu kılıcı bir savaşı sırasında ganimet olarak aldığı bilgisi geçmektedir. Yine bazı kaynaklarda bazı tarihçiler tarafından bu kılıcı Hazreti Muhammed’e Mısır meliki Mukavkas’ın hediye ettiği yönünde görüşler vardır. Fakat net bir bilgi bulunmamaktadır. Hazreti Muhammet bu kılıcı Uhud savaşı sırasında kendisini koruyan Hazreti Ali’nin kılıcının kırılması üzerine vermiştir. Ve kılıcı vermesi ise şu şekilde olmuştur. Uhud savaşında Amrû bin Adûd, savaşta kendisine karşı çıkacak bir savaşçı istediğinde Hz. Peygamber (s.a.v), Hz. Ali’ye bu kılıcı uzatarak onun karşısına çıkmasına izin vermiştir.

- Hazreti Ali’nin bu kılıç ile Uhud savaşında Kureyş’in önde gelen savaşçılarından dokuz kişiyi öldürdüğü, bu savaşta bedeninden yetmiş yara alarak son ana kadar Hz. Muhammed’i savunduğu, bu sebeple de Cebrail’in, “Zülfikar’dan başka kılıç, Ali’den başka da yiğit yoktur.” (“Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr”) dediği rivayet edilir.

-Zülfikar kılıcının bir ucu “İlim’i” diğer ucu “Adaleti” temsil etmektedir.

-Zülfikar kılıcı ile ilgili birçok şiir yazılmış olup bu şiirlere “Zülfikarname” denmektedir.

Hazreti Ali’nin Zülfikar isimli kılıcı nerededir?

Hazreti Ali’ye ait olan Zülfikar isimli kılıcın nerede olduğu bilinmemektedir. Aslında İstanbul Topkapı Sarayında Kutsal Emanetler olarak sergilenen bölümde Hazreti Ali’ye ait olduğu bilgisi bulunan bir kılıç bulunmakla birlikte bu kılıç Zülfikar isimli kılıç değildir. Çünkü yukarda Zülfikar isimli kılıcın iki uçlu bir kılıç olduğundan söz etmiştik. Topkapı sarayında bulunan kılıç ise düz bir kılıçtır. Bu sebeple Hazreti Ali’nin kılıçlarından bir tanesi olabilir ise de kesinlikle Zülfikar isimli kılıç değildir.


Zülfikar kılıcının nerede olduğu bilinmemektedir. Bu kılıcın nerede olduğuna ilişkin birçok rivayet dolaşmakla birlikte bu rivayetler içinde en öne çıkanları Necef de Hazreti alinin vasiyeti üzerine Dicle veya Fırat nehrine atıldığı yönünde olan rivayettir.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: