Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Pozitif düşünerek beyin sağlığınızı koruyun

Sağlıklı beyin için kinden ve nefretten uzak durulması gerektiğini gösteren uzmanlar, kişinin mutlu olduğu ve kendini iyi hissettiği süre bir takım hormonal değişimler yaşadığını, bu durumun beyin sağlığı üzerinde önemli etkiler oluşturduğunu söyledi.
Okumak, yeni görüşler üretmek, yeni arkadaşlar edinmek beynin daha dinç çalışmasını sağlıyor.

Anın tadını çıkarın

“Birey hatıra yaşamıyorsa bir geri adım atıp niye ben hatıra iyi yaşamıyorum diye kendini sorgulaması gerekir. İçtiğiniz çayın değerini anlamanız lüzumlu, yaptığınız sohbetinin değerini anlamanız lazım, gezdiğinizi sindirmeniz gerekiyor”.

Okuyun yeni görüşler üretin

“Kişinin baktığını görmesi, baktığını algılaması, algılandığını yorumlaması fazla manâlı. Birey yorumlarken yeni görüşler üretir. Beynin üretken ayla getirilmesi lüzumlu. Bir şeyi öğrenip bir şey öğretmek gerekiyor. Kişinin bir şeyi gördükten sonra onu nasıl yaparım diye düşünmesi lazım”.

“Kuytu uyumak gerekli, bunun için de kâbus görmeyecek şekilde günlük hayatı hoş geçirmek ve huzurlu edinmek koşul”

Yeni arkadaşlarla yeni temas kurun

“Yeni arkadaşlar edinerek yeni konneksiyonlar (Bağlantılar) oluşturabilirsiniz. Çevrenizi kısıtlı tutup 3-5 insanla sohbet edip kabuğuna çekilmek yerine daha geniş çevreye ulaşmak, daha çok kişiyle beraber almak lazım. Kişi o geniş konneksiyonları kurduğu vakit, o geniş konneksiyonlara tüm isteklerini, arzularını, iyi niyetlerini gönderip onlardan da benzer tepkiyi alırsa mutlu olur, kendini iyi hisseder çevreyle oryantasyon, uzayla oryantasyonun ve evrenle oryantasyonu yapmış olur. Kişinin içindeki hoş duygular defalarca bir mertebe yukarı çıktığı süre yani iyilik yaparak, insanlarla iyi iletişim kurarak, onları kandırmadan iyi şeyler yaparak konneksiyonları devam ettirdiği süre birey zaten rahatlayacak ayla geliyor.

O süre Tanrı’nın seni bakmak istediği bir vasıfta olduğunu söylüyorsun ve yüzüme iyi bakıyorsan, temizliğine dikkat ediyorsan, kendine baktığın gibi başkalarına aynı şekilde bakıyorsan, göz bakışıyla da iyi olduğunu gösterebiliyorsan o süre o kafa o beyin her zaman görmeyi arzuladığın manzaranın içerisindeki akarsular gibi akıyordur. Çağlayanlar gibi beyin içerisindeki, zihnin ve hafızandaki tüm bilgiler gayet güzel bir düzen içerisinde gidiyordur, beyin daha iyi işliyordur ama kin ve nefretle, başkasını blöf yapmak için 40 tane tilkinin kuyruğunu birbirine dolaştırmadan beyninde her türlü melaneti düşünüyorsan bir gün bir uygun sorunlar çıkar.”

İyi insan almak beyin sağlığını koruyor

“Örneğin bir büyükbaba torununu seviyorsa o lahza büyük bir sevinç yaşıyor. Mutlu olunca içerde birtakım hormonal değişimler oluyor. O anda hiçbir şey düşünmüyor. Vesvese duyduğu, kuşku duyduğu, sinirlendiği, üzüntü ettiği, hiçbir şey o lahza aklına gelmiyor”.

Sağlıklı yaşamak beyni de dinç tutuyor

“İnsan hareket üstüne kurgulanmış bir varlıktır. Ayrıca ceset sağlığı ayrıca de hafıza sağlığı açısından hareket şarttır. Bu yürüyüş, yüzme, jimnastik, basit egzersizler ve Uzakdoğu hayat sanatı Tai-chi biçiminde olabilir. Bedene alıştırma yaptırmak, bu egzersizler sırasında zihni dinlendirmek ve arıtmak çok önemlidir. Bir şeye inanarak, niyet ederek hareket etmek en yararlısıdır. Iyice doymadan yemekten kalkmak, dengeli beslemek, karbonhidrata ve şekere yüklenmeden beslenmek ve beyin sağlığını korumak açısından önemlidir.”
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: