Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Seleukeia

Antalya (Manavgat) ilçesinin 15 km kuzeydoğusunda bulanan bu antik kent MÖ 321-280 yılları arasında bir tepenin üstünde yapılmıştır.
Kentin bilinen diğer adı ise Lyrbe'dir. Büyük İskender'in haleflerinden Suriye kralı I. Selevkos Nikator adına kurulmuş olan 9 kentten biridir. Günümüzdeki kalıntılarının birçoğu Hellenistik dönemlerine ait olan Seleukeia 1972 ile 1979 yıllan arasında İstanbul Üniversitesi adına Prof. Dr. Jale İnan ve ekibi tarafından kısmen kazılıp, onarılarak gezilebilir hale getirilmiş.

Kapı olduğu belli olan bölümden içeri girerek, gerçekten bugüne kadar antik kentler içinde bunca harap edilmesine ve yalnız bırakılmasına rağmen, hala ayakta duran kısmıyla göz kamaştırıyor. Bu antik kent çam ormanlarının gölgesinde kalmış, efsanevi güzellikte ve üsteklik giriş ücretsiz. Bazı tarihçilere göre, Seleukeia antik kentte Hellenistik çağını hissedebilmek mümkündür. Gerek işçilik ve renkliliği, gerekse

Anaksagoras, Pythagoras, Demosthenes, Lykurgüs, Thukydides ve Salon gibi yedi ünlü düşünürün portlerini içermesiyle, çok ayrıcalıklı bir öneme sahiptir.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

1 comments:

  1. Gezmediğim çok az antik yer var. Örenlerin tamamını gezmek çok zor; ama belli başlıların hemen hepsini gördüm. Bu hariç :)

    YanıtlaSil