Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Sistine sapeli (Vatikan, Roma)

Sistine Şapeli (Latince: Sacellum Sixtinum, İtalyanca: Cappella Sistina), Vatikan'da bulunan bir şapeldir. Katolik Kilisesi'nin lideri Papa'nın resmi ikâmetgahıdır.
Sistina Şapeli'nin tavanındaki en ünlü sahnelerden biri Michelangelo'nun Adem'in Yaratılışı
Vatikan devletinin en ünlü mekȃnlarından biri olan Sistine Şapheli, günümüzde Vatikan müzeleri güzergȃhına dahil edilmiştir. Papa seçimlerinin yapıldığı mekȃn olmasıyla tanınır.

Mimari özellikler

Adını yapıyı inşa ettiren Papa IV. Sixtus'tan alır. Mimarlari Baccio Pontelli ve Giovanni de Dolci olup Ronesans mimari stilli olarak 1477'de insaatina baslanmis ve 1483'da insaat tamamlanmis ve sapel takdis edilerek acilmistir. Yüksekliği 20,70 metre olan Şapel, dikdörtgen prizma şeklinde ve yüksek tavanlıdir. Tavan basık bir beşik tonoz ile örtülüdür. 40,93 metre uzunluğu ve 13,41 metre enindeki boyutları ile Süleyman'ın Tapınağı için Eski Ahit'te verilen ölçülerdedir.

İçindeki sanat eserleri

Şapelin içindeki duvarlarda Kutsal kitap kaynaklı onlarca sahne ve papaların portreleri resmedilmiştir. Botticelli, Perugino, Ghirlandaio ve Signorelli gibi 15. yüzyılın ünlü İtalyan Rönesans ressamlarının eserleri duvarlarda yer almaktadır.

Döşemede 15. yüzyıla ait çeşitli renkli geometrik mermer kompozisyonlar bulunmaktadır.

Yapıya en büyük ünü kazandıran eser grubu ise şüphesiz olarak Şapel tavaninda bulunan 1508-1512 döneminde Michelangelo tarafından hazırlanan ve içlerinde ünlü "Adem’in Yaratılışı" ve "Kıyamet Günü" fresklerinin de bulunduğu sahnelerdir. Michelangelo'nun freskleri 1984-1994 yılları arasında restore edilmiştir. Ortaya çıkan renkler öngörülenden çok daha parlak olduğu için şaşkınlık yaratmış ve restorasyon eleştirilere uğramıştır. Oysa uzun yıllar boyunca Michelangelo'yla özdeşleştirilen koyu renklerin, yüzyıllar boyunca biriken kir tabakalarının sonucu olduğu ortaya çıkmıştır.

Sistina Şapeli'nin tavanındaki en ünlü sahnelerden biri Michelangelo'nun Adem ve Havva'nın yasaklanmış elmayı Şeytandan alıp yemeleri. Cennet Bahçesinden atılışları . Yani insanlığın cennetten düşmesi.
Sistine Şapeli'nin içi
Sistina Şapeli'nin tavanındaki Tanrı Yüzü Ayrıntısı

Michelangelo'nun Mahşer Sahnesi
Sistina Şapeli'nin tavanındaki nuh tufanı sahnesı
Görümsel mimariyi gösteren Tanrının suları bölmesi, ve İgnudi ve şiltlerin bulundukları mevkiler

PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: