Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Timur (Lenk,Aksak) devleti

Adı: Timur
Lakabı: Lenk (Aksak)
Doğum: 1336
Ölüm: 1405
Hüküm: 1370-1405
Çağatay ulusunu oluşturan kabilelerden Barlaslar'ın reisi olan babası Turagay ile annesi Tekira Hatun'un çocuğu olarak 1336'da Semerkant yakınlarındaki Şehr-i-Sebz'de doğdu. Omuzları geniş, başı büyük ve alnı genişti. Elleri ve ayakları iri, kol ve bacakları ise oldukça uzun ve kalındı. Görünüşü acayip ve ürkütücü olan Timur’un, suratı oldukça asık, sağ eli felçli ve sağ ayağı da topaldı. Timur, sağ ayağı aksak kalacak şekilde darbe aldığından dolayı kendisine Aksak Timur anlamına gelen Timurlenk denilmekteydi. Timur'un genel olarak katliamları sürekli müslümanlar üzerindedir. Müslümanları yağmalayıp zenginlik peşinde koşmuştur. 1370'te Timur, Belh kurultayının onayıyla, Çağatay hükümdarı olarak taç giydi, kısa sürede askeri ve idari düzenlemeler yaptı.

SEFERLERİ
1373'de Harizm seferine çıkan Timur, Kat şehrini ele geçirdi. Daha sonra Celyirlilerin başkenti Hocend üzerine yürüdü ve şehri ele geçirdi. Bu bölgede seferlere ve zaferlerine devam eden Timur giderek güçlendi.
1379'da Harizm'i tamamıyla, 1381'de de Sebzvar'ı, topraklarına kattı. 1384'de Irakı Acem'e giren Timur, aynı yıl Esterabat'ı ele geçirdi.
1386'da Tebriz, Kars ve Tiflis'i aldı. Azebaycan ve Ermenistan bölgelerindeki seferleri sonunda Karakoyunlulara karşı savaştı ve 1387'de Doğu Beyazıt, Ahlat, Adilcevaz ve Van'ı ele geçirdi.
İran'a yönelen Timur, Maraga, Rey ve Isfahan üzerine yürüdü. 1389 yılında Altınordu devleti üzerine sefere çıkan Timur, iki kez zafer kazandı.
1391 yılında Mazerdan bölgesini ele geçirdi. Timur, bütün Şiraz ve Kirman'ı ele geçirdikten sonra Bağdat, Tekrit, Erbil ve Musul'a hakim oldu. Urfa'yı ele geçiren Timur bir süre sonra Akkoyunlu ve Karakoyunlu beylerini kendine bağladı.
1395 yılında Derbendi ele geçirerek kuzeye yönelen Timur, Ukrayna ve Kiev üzerine yürüdü. Özi ırmağı kıyısında bulunan Kırım ve Azak çevresindeki Ceneviz kolonilerini ele geçirdi ve Moskova'ya dayandı.
1398'de Hindistan'a girdi. Delhi'yi ele geçirdi. 1400'de toplanan kurultaydan sonra Gürcistan Seferine çıkma kararı aldı. Ardahan ve Kars üzerinden Bingöl'e geldi. Ahmed Celayir ve Kara Yusuf, Timur'dan kurtulmak için Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid'e sığındılar.
Timur 1400 yılında Erzincan'a hakim oldu ve Sivas, Malatya şehirlerini ele geçirdi. Suriye üzerine yürüyen Timur Halep'i aldı ve Şam'ı kuşattı ve aldı.
1402 yılında Erzurum, Erzincan, Kemah ve Kayseri üzerinden Ankara'ya doğru hareket etti. Ankara'da Çubuk ovasında yapılan savaşta Osmanlı Kuvvetlerini büyük bir bozguna uğratan Timur, Yıldırım Bayezid'i esir aldı. Bir yıl Anadolu'da kalan Timur bütün Anadolu illerini ele geçirdikten sonra Bayezid'in şehzadeleri arasında bölüştürdü. 1405'de Çin seferine çıktı. Pir Muhammed'i yerine veliaht bırakan Timur, Otrar'da öldü. Timur hiç yenilgi görmemiş nadir kumandanlardandır.

SÖYLENTİLER
1400 yılınında Halep ile Humus’a ardından da Şam’a giren Timur, Emevi Cami’nin yakınında bulunan kubbeli ve son derece gösterişli bir mezarında Muaviye’nin oğlu Yezid’e ait olduğunu öğrenince hiddetlendi ve ”Sahabe mezarlarının kulübeler kondurmuş, peygamber efendimizin torununu katletmiş bu adama saray gibi mezar yapmışsınız” diyerek Yezid’in türbesinin derhal yıkılmasını, toprağının elli arşın kazılarak Kızıldeniz’e dökülmesini buyurdu ve askerinden binlercesini getirerek Yezid’in mezarının üzerine işetti !
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

1 comments:

  1. Çok eskiden bir tarih kitabı okumuştum. Türk tarihi. Şimdi elimde yok. Ne odu bilmiyorum. Baskısını da bulamam bir yerlerde sanırım.

    Orada Timur'un kibirlenmemek için kendisine dizgin olsun diye paraların üzerine şu ifadeyi yazdırdığını okumuştum;
    "Men Timur. Tanrı kulu".

    YanıtlaSil