Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Uçak gemisi nedir

Uçak Gemisi (Air Craft Carrier ACC) ; uçakların, denizlerde pist olarak kullanabileceği özellikte inşa edilmiş yüzer hava alanı olarak görev yapan büyük tonajlı savaş gemisidir. Savaş uçaklarının menzili kısa olduğu için okyanus aşırı savaşlarda uçağın savaştaki yerini alabilmesi için seyyar hava alanlarına ihtiyaç duyulmuş ve bunun neticesinde uçak gemileri inşa edilmiştir.
LHD ( Landing Helicopter Dock ) gemisi ise; Çok Amaçlı Amfibi Savaş Gemisi olarak nitelendirilmekte ve asli görevi bir tabur büyüklüğündeki bir kuvvetin herhangi bir üs desteğine ihtiyaç duymadan bir noktada diğer bir noktaya intikali amacıyla inşa edilmektedir. Gemi sahip olduğu kabiliyetlere ilaveten, Mekanize Çıkarma Aracı, Amfibi Hücum Aracı, Zırhlı Personel Taşıma Aracı, rehberleme, maksatlı komutan vasıtası ve sert karinalı şişme botlar gibi teçhizatları kapsayan gemi, muhtelif amfibi araç ve Amfibi Deniz Piyade Taburunu taşıma kabiliyetine de sahip olması yanı sıra Saldırı Helikopteri ve VTOL F35 B gibi uçar unsurları da taşıyabilecek olması harekat kabiliyeti bakımından asli vurucu kuvveti Kara Gücü olan TSK ‘ ya çok avantajlar getireceği açıktır.

Günümüzde savaş uçakları yere inmeden, özel donanımlı tanker uçaklar sayesinde havada yakıt ikmali yapabildiğini hesapladığımızda yükü sadece savaş uçağı olan bir gemiden çok birçok amaca hizmet eden gemilerin inşası elbette ki süreklilik arzeder. Her ülkede bulunmayan bu kabiliyet, Türk Hava Kuvvetleri'nde mevcuttur. Hatta Türk Hava Kuvvetleri koşullar ne olursa olsun, gece bile havadan yakıt ikmali yapabilecek kapasitededir. Ülkemizin tehdit oluşturabilecek bazı devletlerle komşu olmamız, yakın mesafede uçak gemisi kullanımını gereksiz kılmaktadır. Çünkü ülkemizin elinde yeterli miktarda tanker uçak bulunmakta ve bunlar her koşulda görevlerini başarıyla yerlerine getirebilmektedir. Uçaklarımız, yakıt ikmali ile gereken her menzile uçabilme kapasitesine sahipken, sadece uçak amaçlı bir gemi yapmak ve bunu yüzdürmek sadece israftır. Çok amaçlı, gerektiğinde üzerine hava araçları inip kalkabilen amfibik bir gemi ise hem insani operasyonlarda daha faydalı olacak hem de askeri operasyonlarda düşmanlarımız üzerine iki kat korku salacaktır. Nükleer alt yapı yerleşene kadar da LHD gemilerinden devam edilmesi daha doğru olacaktır. Ayrı ayrı amfibik gemi ve uçak gemisi yapıp işletmektense ortalama bir maliyetle çok amaçlı geminin yapımı, işletimi hem Türk ekonomisine daha az yük bindirecek, tek amaçlı bir gemiye göre çok daha faydalı olacaktır.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: