Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Wristcutters - Film Önerisi

Wristcutters - Film Onerisi
Sen ne kadar çok istersen o kadar gerçekleşmez. Öte yandan, şayet bir önemi yoksa gerçekleşir. Uğraşmazsan çabalamazsan bi bakmışsın olmuş bile.
— Wristcutters: A Love Story (Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi)

Merhabalar.
İngilizce orijinal adının 'Bilek Kesenler' den daha çekici olduğunu düşündüğüm için başlığa orijinal adını yazdım filmimizin.
Ah ben pat diye giriş yaptım sanki. :)

2006 yapımı, Goran Dudik tarafından yazılmış ve yönetilmiş olan filmimizin türü Dram, Fantastik ve Komedi olarak geçiyor.

Filmin Konusu:
Zia, kız arkadaşı Desiree'den ayrılınca yaşadığı acıya dayanamaz ve intihar eder. Acısını sonlandırmanın yolunu ölümde bulacağını sanırken hiç beklemediği bir şekilde büyük bir yanılgıya düştüğünü anlar. Gözünü, sadece intihar edenlerin var olduğu bir dünyada açar.
Ölüm sonrası bir dünyadır burası; tuhaftır, gerçek yaşam kadar acımasızdır; hatta belki de daha fazla... Acılarsa yok olmamıştır. Ama yine de Zia için bir umut vardır. Çünkü ilginç bir şekilde Desiree'nin de intihar ettiğini öğrenmiştir. Tanıştığı bir rock şarkıcısı ve ısrarla bir yanlışlık sonucu orda olduğunu savunan bir otostopçu ile Desiree'nin peşine düşer. Barlarında sadece intihar etmiş elemanları olan Nirvana ve Joy Division gibi grupların şarkılarının çalındığı bu garip dünyanın kasvetli atmosferinde, tuhaf bir yolculuğa çıkarlar. 
2006 Sundance Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü'nün sahibi olan bağımsız bir yapım.
*Sinemalar.com

Evet konusunda da okuduğunuz gibi film intihar edenlerin dünyasında geçiyor. Garip değil mi? Tüm intihar edenler tek bir yerde toplanıyorlar. Bu yerde ne renkler var, ne gülümsemeler! Hayatın 'yaşamaya değer' yanından hiç eser yok (Zaten yaşamı yaşamaya değer bulmayanlar gittiği için buraya gayet normal. :D) Bu yere gelenlerin hiçbiri oldukları yerden hala memnun değiller. Yani benim anladığım 'İntihar etmek çözüm değil.'

Konusunu okuduğumda merak uyandırmıştı. Aşkından ölen iki sevgili! Oturdum izlemeye başladım. Filmin ilk sahnesinden beğeneceğimi anlamıştım. Çünkü soundtrack (Tom Waits - Dead and Lovely) çok iyiydi!
Filmin ana kahramanı dışındaki iki karakter (bir rock şarkıcısı olan Eugene ve otostopçu kız Mikal) filme güzel hava katıyorlar. Bu arada söylemeden edemeyeceğim Eugene'nin çok güldüğüm ve çok manidar bulduğum bir sahnesi vardı. Ay sahneyi anlatıp anlatmamakta kararsız kaldım ama anlatmayayım. Siz izleyin. :) Sadece ipucu, Eugene'nin kardeşi intihar etmek üzere iken, 'bana intihar etmemem için tek bir sebep söyle' diyor. Sonrası muhteşem. :D

İzlerken bazı anlarda filmin sonunu tahmin ediyor gibi oluyorsunuz, bazen o tahmininiz değişebiliyor ve en sonunda bir 'Vaay!' bile diyebiliyorsunuz. Evet bazı yerlerde olacaklar tahmin edilebilirken, bazı yerlerde hiç beklemediğimiz şeyler olabiliyor.
'Mucizeler biz onları önemsemediğimizde gerçekleşiyor.'
Kimi yerde güldüğüm, kimi yerde '???' kaldığım bir film oldu. Bir çok açıdan eleştirilip, değerlendirilebilecek nitelikte bir film Wristcutters.
Genel anlamda çok beğendim. Tavsiye ederim.

-Lila'nın Güncesi-
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: