Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Yaz hamilelerine özel tatil öneriler

Yılın en güzel ayları şüphesiz tatil yapabildiğimiz yaz aylarıdır. Hekim tavsiyelerine uyarak ve dikkat ederek, yaz aylarının güzelliğinden hamilelik süresince de faydalanmak mümkündür.
Gideceğiniz bölgede hastane olsun

Tatile çıkmadan önce gideceğiniz bölgeyi araştırın. Otelde kalacaksanız, otelin çevresinde hastane olup olmadığını sorun. Her ihtimale aleyhinde bir afiyet kuruluşuna yakın olmanız olası risklerde vakit kazanmanız için önemlidir.

Molalarda yürüyün

Seyahat sırasında 1.5-2 saatte bir mola vermeniz ve mümkünse bu molalarda 5-15 dakika yürüyüş yapmanız, ödem ve üçgenin taban olmayan kenarı toplardamarlarında kan pıhtılaşması ihtimalini minimuma indirir. Eğer uzun bir gezi laf konusu ise, pıhtı oluşumunu engellemek için mirasçı çorabı kullanmalısınız. genellikle gebelerin uçakla gezi etmelerinde sakınca yoksa da; bir takım hava yolu şirketleri, 34’üncü haftasını tamamlayan gebelerin doktor raporları olsa bile seyahatlerine müsade vermeyebilir. Bu sebeple hamileliğiniz 34 haftayı geçtiyse, şehre yakın ya da arabayla gidilebilecek mesafede tatil beldelerini tercih etmeniz iyi olacaktır.

Emniyet kemerini karnınızın altından bağlayın

Anne adayları hangi taşıtla yolculuk ederlerse etsinler, yolculuk sırasında mutlaka emniyet kemeri takmaları gerekiyor. Güvenlik kemerini bağlarken karnınızın üstünden değil, altından geçmesine ve kalçalarınız hizasında olmasına uyarı edin.“Eğer güvenlik kemerinizi tam karnınızın üzerinden geçecek şekilde takarsanız; muhtemel bir kaza durumunda oluşacak şiddetli basınç, bebeğin plasentasının erken ayrılmasına sebep olabilir. Hem güvenlik kemeri omuzla göğüs aralarında olmalıdır. Kemerin boyun hizanızda olması tehlikelidir” diyerek anne adaylarını uyardı.

Ayaklarını nane yağıyla serinletin

Ayaklarınızı; şiştiğinde, terlediğinde veya gereklilik duyduğunuzda, bir leğen dolusu soğuk suya sokun. Birkaç damla nane yağının suya damlatılması ise ayaklarınızın daha da serinlemesini sağlar.

Sentetik kumaşlardan uzak durun

Gebelik boyunca; sentetik olmayan kumaşlardan yapılan, ısıyı yansıtan açık renkli kıyafetleri seçim edin. Yaz aylarında ve hamilelik süresince beden ısısının yükselmesi yanına efor kapasitesinin de azalması terlemeyi artırır. Uygun giysi seçimi, sizi deri mantarları ve genital mantardan korur. Hem, terlemeye emrindeki olarak ciltte oluşabilecek sorunları sıkça duş alarak ve hekim önerisiyle kullanılan kremlerle gidermeniz mümkündür.

Pamuklu iç çamaşırı seçim edin

Gebelikte çoğunlukla görülen vajinal enfeksiyonlar yaz aylarında daha da fazla ortaya çıkabilir. Hamilelik süresince genital bölgenin kuruluğuna uyarı etmeniz, pamuklu iç çamaşırı kullanmanız önemlidir.“Keza; uyumlu uyku, dinç beslenme ve enerjik bir bağışıklık sistemi, her türlü enfeksiyonla mücadele etmede manâlı faktörler olduğundan bunlara dikkat etmeniz uygun olur”.

Havuza erken saatlerde girin

Düşük veya erken doğum tehlikeniz yoksa, gebelik boyunca deniz ve havuza girmenizde bir sakınca yoktur. Ama havuz kaynaklı enfeksiyon hastalıklarının sık görüldüğü unutulmamalıdır. Bu sebeple, günün erken saatlerinde ve temizliğine güvenilen yerlerde denize ya da havuza girmeye itina gösterin. Hem tatilde güneş yanıkları ve lekelerine, böcek ısırmalarına ve düşmelere aleyhinde daha da özenli olmalısınız.

Sudan çıkar çıkmaz mayonuzu değiştirin

Hamilelik döneminde görülen mantar enfeksiyonu, ıslak mayo veya bikini ile beklendiğinde, genital bölgenin nemli kalmasına ast olarak daha sık karşımıza çıkar. Enfeksiyonun tedavisi için hap göstermek zorunda kalınabildiğinden, sudan çıktıktan sonra mayo veya bikininizi mutlaka değiştirmelisiniz.

Yüzerken yanınızda mutlaka birisi olsun

“Hamileler, tatilde birtakım kurallara uyarlarsa suyun iyileştirici etkisinden faydalanabilirler. Hamilelerin denize veya havuza girmesi, bedenlerindeki gerginliği azaltıp onları rahatlatması ve alınan kilolar sebebiyle oluşan sırt ve bel ağrıları açısından fazla faydalıdır”.“Fakat anne adayları denizde yalnız yüzmemeye uyarı etmeliler. Hamilelik döneminde magnezyum ihtiyacı arttığı için bacaklarda kramplar meydana gelebilir. Yanlarında bir kişinin olması paniklememelerini ve kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar”.

Havuza girerken de çıkarkan de duş alın

Kadınların deniz ya da havuzdan sonra ıslak mayoyla kalması, idrar yolu enfeksiyonlarına niçin olabilir. Bunun sebebi, kadınlarda idrar yolunun kısa olmasıdır. Denize veya havuza girmeden önce ve çıktıktan daha sonra mutlaka duş almalısınız. Genital bölgedeki yardımsever bakterilerin değil olmaması için vajinanın içini yıkamamalı, pudra, deodorant ve parfüm gibi ürünler kullanmamalısınız. Vajinada sızıntı, yanma, fena koku ya da kaşıntı varsa, en kısa sürede kadın hastalıkları doktoruna gitmelisiniz. Bunların sebebi mutlaka tanı edilmeli ve geç kalınmadan, en kısa sürede tedavisi yapılmalıdır. Geç kalınması, enfeksiyonun böbreklere yayılması nedeniyle daha ciddi sıhhat sorunlarına niçin olabilir.

Yüksek koruma faktörlü krem kullanın

Hamilelikte değişen hormon seviyeleri, ciltte bir takım değişikliklere yol açar. Bu değişikliklerden en çok karşılaşılan, ciltte görülen renk değişiklikleridir. Burun, alın, çene ve yanaklarda görülen cilt lekeleri çoğunlukla doğum sonrası kaybolur. Bu lekeleri durdurmak için yüksek koruma faktörlü kremleri seçim etmeniz, güneş ışınlarının düşey olduğu saatlerde dışında bulunmamanız, gölgelik alanları seçim etmeniz, bol kıyafetler giymeniz, şapka ve gözlük kullanmanız gerekir.

Beslenme programınızı değiştirmeyin

“Çiğ sebze ve meyveleri tüketirken yıkanmış olmasına, etlerin de adamakıllı pişmiş olmasına uyarı edin. Emin olmadığınız bölgesel yemekleri mümkünse tüketmeyin”.“Gıda programınızı tatilde olduğunuz için değiştirmeyin, her zamanki gibi devam ettirin. Haricen yenilen gıdalara emrindeki olarak gıda zehirlenmeleri yaz aylarında daha sık görülebileceğinden, gebelikte daha özenli olunmalıdır. Besin zehirlenmeleri bulantı, kusma, ishalle kendini gösterebilir ya da alev, dinlenmeyle geçmeyen kramplar ve baş ağrıları görülebilir. Bu gibi şikayetlerde hemen en yakın doktora veya sağlık merkezine başvurmalı”.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: