Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Eyfel kulesi ve İzmir Konak Pier

EYFEL KULESİ VE İZMİR KONAK PİER
Dünyanın en bilinen sembol anıtlarından biri, Paris'in hatta Fransa'nın simgesi...Eiffel Kulesi....Gustave Eiffell tarafından yapılmıştır denir ve hemen hepimiz onu Eiffel'in tasarladığını düşünürüz...Oysa gerçekte İsviçreli bir inşaat mühendisi sipariş etmiş, Fransız 2 mimar tasarlamış ama Gustave Eiffel'in firması inşa etmiştir.

Yapımı 2 yıl süren ve 1889 yılında açılan kulenin yapımında 7.300 ton çelik ve 18.038 ton metal parça kullanıldı. Fransız Devrimi’nin yüzüncü yıl kutlamaları anısına Expo Fuarı için yapılmış ve fuarın ana giriş kapısı olarak planlanmıştı.

Yapımından bu yana kendisini ziyaret eden 250 milyondan fazla insanla, dünyanın yılda en çok ziyaret edilen paralı anıtı olan, her yıl Paris'e milyonlarca turist çeken kule ilk yapıldığında Paris'liler tarafından hiç sevilmedi, hakkında protestolar, imza kampanyaları düzenlendi...20 yıl dolduğunda kaldırılacak olan kule bu süre içerisinde Fransa'nın gelişiminde öyle büyük bir rol oynadı ki kuleyi sökmekten vazgeçtiler...Bizler de bu sayede Eiffel Kulesi'ni görebildik...

Not: Eiffel, ismini verdiği kuleyi tasarlamasa da Özgürlük Heykeli'ni tasarlamıştır...İzmir Konak Pier'i biliyorsunuz değil mi, hah işte onu da Gustave Eiffel tasarlamış ve yapmıştır.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: