Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Keşişlerle dolu yeraltı mezarlığı

İtalya'da Mumyalanmış Keşişlerle Dolu Yeraltı Mezarlığı
 İtalya'nın Palermo şehrinde yer alan Capuchin yer altı mezarlarında 8 bin keşişin mumyalanmış hali görenleri şaşkına çeviriyor.

Sicilya bölgesinde bulunan ve 16. yy'da kurulan kilisede bulunan rahipler 19. yüzyıla kadar görülmedik bir uygulama başlatmışlar.

Ölüleri mumyalayarak bir kısmını raflara dizen rahipler bazılarını da duvarlara asmış. Kasabanın önemli ve zengin insanlarının giysileri her yıl yenilenirken fakirlere dokunulmamış.

En son işlemi 19. yy başında yapan rahipler raflara ve duvarlara 8 bin kişiyi mumyalayarak dizmiş. Bu inanılmaz mezarın ortaya çıkarılması Hıristiyan âleminde şok etkisi yapmıştı. Papa'nın kararıyla bu işlemden vazgeçilmiş.

Bu yeraltı mezarları alışılmadık tarihsel bir kayda ek olarak biraz dehşetli bir turist cazibesini sağlamış.

Capuchin manastırı, 16. yüzyılda onun orijinal mezarlığından fazla büyüdü ve keşişler onun aşağısında yeraltı odalarını kazmaya başlamış.

Vücutlar, yeraltı mezarlarında seramik boruların raflarında kurutumuş ve bazen sonra sirkeyle yıkanmış. Vücutların bir kısmı, mumyalanmış ve diğerleri mühürlenen cam kabinelerinde saklanmış. Keşişler, onları günlük kıyafetiyle korunmuş.

Başlangıçta yeraltı mezarları, ölü keşişler için sadece tasarlanmış. Yine de, takip eden yüzyıllarda Capuchin yeraltı mezarlarına gömülmesi için bir durum simgesi olmuş.

Rahipler, onların rahiplere özgü cüppeleri giydrmiş, diğerleri, çağdaş modaya göre giydirilmiş. Yeraltı mezarları, ölünün akrabalarının bağışları boyunca sürdürülmüş. Her yeni vücut, geçici bir hücreye yerleştirilmiş.

Yeraltı mezarlarına defnedilen son keşiş, 1871'de erkek kardeş Riccardo idi, diğer ünlü insanlar da defnedilmeye devam edildi. yeraltı mezarları resmen, 1880'de kapatılmış. Son definler, 1920 yılında olmuştur.


PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: