Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Oscar ödül töreni (Akademi ödülleri) tarihi

OSCAR Ödülleri
Bugün skandalları, kırmızı halı seremonisi, yemek menüsü, kıyafetleri, konuşmaları ile dünya televizyon tarihinin en büyük, en önemli ve en görkemli organizasyonlarından biri olan Oscar ödül töreni ilk defa 1929 yılında Los Angeles'ta yapıldı...Hollywood'daki Roosevelt Hotel'de 250 kişinin katılımıyla gerçekleşen ilk törene dönemin basın ve medyası neredeyse hiç ilgi göstermemişti...İlk törende toplam 15 ödül dağıtıldı ve bu ödüllerin dağıtılması yaklaşık 15 dakika sürdü...Fotoğraf bu ilk törene ait bir fotoğraftır.

Asıl adı "Akademi Ödülleri" olan törenin neden Oscar adını aldığı konusunda birkaç farklı senaryo olsa da sanıyorum 1933 yılında ünlü köşe yazarı Sidney Skolsky yazısında Katharine Hepburn'ün aldığı ödülü Oscar olarak nitelendirdiğinde ilk kez bu isimle tanımlamış oldu. Akademi, resmi olarak Oscar adını 1939 yılında kullanmaya başladı.

İlk Oscar ödül heykeli Metro Goldwyn Mayer'in sanat yönetmeni Cedric Gibbons tarafından tasarlandı. Cedric Gibbons, o anda beş parçalı bir film makarası üstünde elinde kılıcıyla dikilen bir şövalye taslağını çizdi. Bu film makarasının beş halkası: oyuncular, film yazarları, yönetmenler, yapımcılar ve teknisyenleri temsil ediyordu. George Stanley ise bugün dağıtılan heykeli son haline getirdi...Heykel 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altınla kaplıdır.

İlk heykeller bronz üzerine altın kaplamaydı, sonraları bronz terk edilerek bakır, nikel gümüş ve nihayet 24 ayar altın ile kaplanan kalay benzeri bir alaşıma çevrildi.

2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan metal sıkıntısında ödüller tam 3 yıl boyunca boyanmış alçı olarak dağıtıldı, savaştan sonra ise yerlerine orjinalleri verildi.

Bonus 1: Oscar heykelciğini kazananlar bu ödülü satamazlar. Eğer ödülden kurtulmak istiyorlarsa ancak Akademi'ye 1 dolar karşılığında satabilirler.

Bonus 2: Bugüne kadar toplamda 2.947 adet Oscar Ödülü dağıtıldı.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: