Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Açlık kriziyle başa çıkmanın yolu

Bazen kan şekeriniz aniden düşer ve yemek yeme isteğiniz dayanılmaz hale gelir. Özellikle de canınız aşırı şekilde tatlı çeker. İşte bu ani isteğin sebebi kan şekerinizin düşmesi sonucu beyninizin bazı bölümlerine sinyaller yollanması ve kişide yeme hissi uyanmasıdır.
Açlık krizlerini tatlılarla bastırmaya çalışmak ise kontrolsüz kilo artışı ve buna bağlı olarak kardiyovasküler hastalıklara sebep olmaktadır.Bu sorunu ortadan kaldırmanın yolu ise beslenme alışkanlıklarınızda ufak değişiklikler yapmaktan geçiyor.

 Canınız tatlı istediğinde meyve yiyin
Canınız tatlı istediğinde işlenmiş şeker oranı yüksek tatlılar yerine, vitamin ve mineral bakımından zengin, posa içeriği yüksek olan meyvelere yönelebilirsiniz. Tabii ki abartmamak şartıyla. Gün içinde 1-2 porsiyon arasında meyve tüketmeniz yeterli olacaktır.
1 orta boy elma veya 4 tane kayısı veya 1 adet şeftali veya 1 tane portakal ya da 15 adet üzüm bir porsiyon meyveye denk geliyor.

 Ceviz, fındık veya badem atıştırın
Ana yemeklerden 2-3 saat sonra canınız bir şeyler atıştırmak istemeye başlayabilir. İşte bu kan şekerinizin düştüğünün sinyalidir. Bu durumda magnezyum, fosfor, çinko gibi minerallerden zengin, midede uzun süre kalarak tokluk hissi veren ceviz, fındık ya da badem yemek doğru bir karar olacaktır.

 Kahvaltıda proteini eksik etmeyin
Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Hem metabolizmanızı hareketlendirmek hem de gün içinde açlık krizleriyle karşılaşmamak için sabahları mutlaka kahvaltı yapın. Özellikle protein ağırlıklı kahvaltı etmeniz güne dinç başlamanıza yardımcı olacaktır. Beyaz peynir, yumurta veya süt, kaliteli protein kaynaklarıdır.

 Her ana yemekte salata tüketin
Çiğ sebze grubundan olan besinlerin posa içerikleri oldukça yüksektir. Öğle ve akşam yemekleri gibi ana öğünlerde salata tüketmek aldığımız posa miktarını arttırarak midenin dolu kalmasını sağlar. Bu durumda da öğünler arası açlık kontrolünü sağlamamız kolaylaşır. Eğer salata sevmiyorsanız, lezzetlendirmek için 1 yemek kaşığını geçmeyecek kadar zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

 Su içmeyi unutmayın
Yetişkin bir kişinin, kilosu başına günlük 30 ml su içmesi gerekir. Su ihtiyacımızı karşılayamazsak beynimiz kendini aç hissedip sinyaller verebilir. Eğer su içmeyi sevmiyorsanız, suyu limon, elma dilimleri ve nane gibi çeşitli bitkilerle tatlandırabilirsiniz.

 Tam tahıllı ekmek tüketin
Tam tahıllı undan yapılan ekmekler beyaz ekmeklere göre, içeriklerindeki tahıllar sayesinde midede daha uzun süre kalıyorlar. Ayrıca lif bakımından beyaz ekmeğe göre daha zengindirler. Bu sayede de sindirim daha yavaş olur. Bu da kan şekeri seyrini dengeleyerek açlık krizlerini önler.

 Kefir için
Kefirin faydaları saymakla bitmez ama en önemli faydalarından biri tok tutucu olması ve kan şekerini dengelemesidir. Glisemik indeksi düşük olan kefir içerdiği proteinlerle midede uzun süre kalarak tokluk hissi verir ve kan şekerinin de daha yavaş yükselmesini sağlar. Tadından hoşlanmıyorsanız kefir yerine ev yapımı yoğurttan ayran yaparak tüketebilirsiniz.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: