Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Askorbik asit (C vitamini) nedir

Birçok gıdada kullanılan askorbik asit ismine bakıldığı an zararlı olduğu izlenimi verse de aslında tamamıyla C vitamini demektir. Bir çok gıdada katkı maddesi olarak kullanılan Askorbik Asit oksidasyon önleyici görevi üstlenmektedir. Yani kullanıldığı gıdanın ömrünün daha uzun olmasını ve saklama koşullarına dayanıklılığını sağlar.
Askorbik asit nelerde bulunur ?

Genel olarak bakıldığında “Askorbik Asit” tüm canlı hücrelerde bulunur. Meyve ve sebzeler ve çiğ ette oldukça fazla  bulunmaktadır. Limon,portakal,mandalina gibi turunçgillerde de bolca bulunur.
Kullanım alanarına kısaca değinecek olursak, askorbik asit oksidasyon önceliyici özelliğe sahiptir. Yani oksijenle gıdanın temasını engelleyerek bozulmasını geciktirir. Yağlar ve yağlı gıdalar oksijenle çabuk bozulduğu için koruma amaçlı olarak bu gibi gıdalarda daha çok kullanılmaktadır.

Askorbik asit vücudun savunmasında görev alan alyuvarların işlenmesinde görev alır. Yani birebir vücudun savunma mekanizması için olmazsa olmazlardandır. Eksikliği sonucu halsizlik, vücudun bazı yerlerinde morarma gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Özet olarak bir çok gıdada katkı maddesi olarak kullanılan askorbik asit c vitamini demektir.Marketten aldığımız gıdalarda içindekiler kısmında kullanıldığı belirtilmektedir.Biz bu yazıyı gördüğümüzde artık askorbik asitin zararlı birşey olmadığını aksine c vitamini ve faydalı bir katkı maddesi olduğunu öğrenmiş olduk.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: