Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Bayat yumurta zararlı mıdır yumurtanın bayat olduğunu nasıl anlarız

Bildiğimiz üzere yumurta çok faydalı bir yiyecek olup protein kaynağı bakımından önemli bir yere sahiptir. Tüm uzman kişiler tarafından da protein kaynağı olarak da gösterilmektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus var ki oda yumurtanın temizliğidir.
Tavuğun ve yumurtanın üretildiği yerin (çiftlik, kümes. vb.. yerler)  temiz olması gerekmektedir. Aksi halde temiz olmayan ortamdan yumurtaya salmonella adında bir bakteri bulaşmaktadır. Bu bakteri yumurtanın pişirilmesi halinde herhangi önemli bir etki yapmasa da yumurtanın çiğ kullanıldığı yerlerde ( mesela mayonez gibi bazı yiyecekler.) tüketildiği zaman insanlara geçmektedir. Bu bakteri insana geçtiğinde büyük enfeksiyonlara yol açmaktadır ve önlenmediği yada tedbiri alınmadığı zaman ölüme bile yol açmaktadır.

Salmonella:

Bu bakteri türü insanda gıda zehirlenmelerine yol açan bir türdür. Tifo ve paratifo gibi hastalığına da  yol açabilmektedir.

Yanlış Tüketilen Yumurtanın bazı zararları

* Yumurta yanlış besinle ( pastırma,sucuk gibi.) yenildiği taktirde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olasılığını arttırır. Yumurtayı ıspanak gibi sebzelerle yenirse daha sağlıklı olur.

* Bir yaşını doldurmamış çocuklarda yumurta verilmemesi önerilmektedir.

* Yumurta sarısı fazla yağlı olduğundan kolesterolün çıkmasına sebep olur.

* Yumurtaya alerjisi olan insanın yememesi gerekmektedir. Günde üç veya daha fazla tüketilen yumurtanın insanda alerjiye sebep olmaktadır.

Yumurtanın bayat olduğunu nereden anlarız

* Yumurtayı kırdığımız zaman eğer beyazı ile birlikte sarısı karışmış bir halde ise o yumurta bayattır.Eğer sarısı bir bütün halinde duruyorsa o yumurta tazedir.

* Yumurtayı ışığa tuttuğumuz zaman yumurtanın gözenekleri arasındaki boşluk büyük gözle görünür halde ise bayattır.

*Yumurtayı haşladığımız zaman kabuğu kolay soyuluyor ise bayat zor soyuluyor  ise tazedir.

*Yumurtayı bir tuzlu su içene koyduğumuz zaman dibe batma olursa taze yüzeyde ise bayattır diyebiliriz.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: