Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Brokoli faydaları

1. Detoks etkisi
Karaciğer vücudumuzun toksinlerini temizlemeye yardımcı olan, ana detoks organımızdır. Brokoli; lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle, karaciğerde kanımızı filtrelemeye yardımcı olan izotiyosiyanatlar adlı bitki esaslı koruyucu bileşikleri de içerir. Dolaylı olarak karaciğerin temizlik işlemine katkı sağlar.

Not: Organik olarak yetiştirilmemiş gıdalar üzerlerine püskürtülen böcek ilaçları nedeniyle birçok toksik bileşik içerir. Bu yüzden mümkünse her zaman organik gıdaları tercih edin. Ayrıca toksik maddeleri temizlemek için karaciğer daha fazla mesai yapmak zorunda kalır. Bu da brokolinin detoks özelliğinin kaybolmasına sebep olur.

2. Yaşlanma önleyici
Brokoli, C, E ve K vitaminlerinin çok iyi bir kaynağı olması da dahil olmak üzere etkileyici bir vitamin profili içerir. Bunlar, yaşlanmanın belirtilerini ortadan kaldıran antioksidan bakımından zengin maddelerdir. Beslenme alışkanlığınıza brokoli ekleyerek, cildinizi parlak ve genç tutan, kırışıklıkları gidermeye yardımcı olan antioksidan maddeleri de almış olursunuz. Brokoli haricinde yaşlanma önleyici daha birçok besin maddesi vardır.

3. Hastalıklarla mücadeleye yardımcı
Brokoli, sulforafan adı verilen harika bir antioksidan koruyucu bileşik içeriyor. Araştırmalar, doğal olarak oluşan bu bileşiğin kanser dahil olmak üzere çeşitli hastalıkları önleyebileceğini gösteriyor. Brokoli içerisinde bulunan sulforafan, hücrelerimizi mutasyona karşı korumakta ve anormal hücre hareketlerini engellemektedir.

4. Yüksek lif değerine sahip
Brokoli, sindirim sisteminizi destekleyen çok iyi bir lif kaynağıdır. Brokoliden alacağınız çözünebilir lifler; bağırsakta bulunan toksinlere bağlanır ve onları sindirim sisteminizden dışarı atmanıza yardımcı olur. Sadece bir su bardağı brokolinin içinde 5.1 gram diyet lifi vardır.

5. Kalbinizi korur
Brokoli, kan dolaşım sistemi için harika bir sebzedir. Brokolideki fitonutrientler (bitki besin maddesi bileşikleri, polifenoller gibi) sizi kalp krizi veya inme riskinden korur ve arterlerinize taze kan gitmesine yardımcı olur. Günümüzde kalp krizi riskini arttıran o kadar olumsuz faktörün olduğunu görüyorsak; brokolinin bu etkisinin önemi tartışılamaz.

Beslenmenize brokoliyi ekleyin
Şunu unutmamak gerekir ki brokoli çok dallı ve girintili yapısından dolayı zehirleme esnasında diğer sebzelere göre üzerinde çok daha fazla zehir toplar. Bu yüzden olabildiğince organiğini bulmaya çalışmalı yoksa çok iyi yıkanarak tüketilmelidir.

Yıkama işlemi neden bu kadar önemli ? Çünkü size brokoliyi çiğ tüketmenizi öneriyoruz. Isıya maruz kaldığında brokolideki besin maddeleri ve bileşikler kaybolur. En faydalı ve tavsiye edilen yolu brokoliyi çiğ tüketmektir. Yemeklerinizin yanında yiyebilir, salatanıza katabilir, sosla lezzetlendirebilirsiniz.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: