Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Buzdolabında konmaması saklanmaması gereken yiyecek gıdalar

Bilindiği üzere gıdaları korumak,ömrünü uzatmak,çürümesini engellemek için mutlaka soğuk koşullarda saklanması gerekmektedir.Bu koşullar altında bakteriler için uygun koşul değildir ve üremesini engelleyecektir.Buzdolabı ortalama 4 derece civarındadır ve bu sıcaklık gıdaların korunması için yeterlidir.Fakat bazı durumlar vardır ki gıdaların buzdolabına konulması durumda erkenden bozulmakta,çürümekte hatta tat değişimine uğrama gibi sorunlara neden olabilmektedir.Bu yüzden hangi gıdaları buzdolabına koymamamız gerektiğini öğrenerek bunu uygulamaya geçirmeliyiz
1. Domates

Domatesi buzdolabına koymamak gerekir.Buzdolabı sıcaklığında domates yapısı yumuşamakta  iç yapısı bozulur tadı değişebilmektedir.

2. Patates

Patates ise soğuk ortamda şekerleşme meydana gelmektedir.Hatta uzun süre durduğu taktirde bir şekerden daha tatlı hale geldiği de görülmüştür.Soğukta nişasta parçalanarak glukoz dönüştüğü için şekerleşme meydana gelmektedir.

3. Ekmek

Ekmek buzdolabında erkenden bozulmakta ve tadı uzaklaşmaktadır.Eğer uzun süre depolamak istiyorsak buzlukta dondurabiliriz.Fakat mümkün olduğunca ağzı kapalı buzdolabına koymadan muhafaza etmemiz gerekiyor.

4. Ananas

Tropik meyveleri buzdolabına koymak erkenden çürümesine neden olamktadır.

Buzdolabına koymak erkenden bozulmasına sebep olur

6.Şeftali

Buzdolabında saklamak daha erken çürümesine neden olabilmektedir

7. Avokado

Tropik meyveleri buzdolabına koymak erkenden çürümesine neden olmaktadır.

8. Muz

Şaşıracaksınız ama muz bile buzdolabı sıcaklığında erkenden çürümektedir.Buzdolabına koymak yerine dışarda muhafaza etmeliyiz.

9. Soğan ve Sarımsak

Buzdolabında saklanmaya çalışan soğan ve sarımsak sertleşebilir ve yapısı bozulabilir.Soğan ve sarımsağı bir torba içinde kuru serin yerlerde saklamak doğru olacaktır.

10. Kavun ve Şeftali

Buzdolabı sıcaklığı olan 4 derecede konulması durumunda tatlarının kaybolmasına sebep olmaktadır.

11. Bal

Genel olarak buzdolabına koyulan balın yapısında bir bozulma meydana gelmemektedir.Kristalleşen bal hiç bir şekilde besin kaybına uğramaz.Sadece şekil olarak ilgi çekici gelmeyebilir.Dünya üzerinde tek bozulmayan gıda olan balı buzdolabında saklamaya gerek yoktur. Balın kristalleşmesi hakkındaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

12. Zeytinyağı

Buzdolabında saklanmasına gerek olmayan bir diğer gıda ise zeytinyağıdır.Belli süre sonrasında katılaşma özelliğine sahiptir. Renginde koyulaşma meydana gelebilir.Buzdolabında saklanması uygun değildir.

13. Çikolata

Buzdolabına koyulan çikolatanın belli süre sonrasında üzerinde beyazlaşma meydana gelebilir.Bir zararı olmasa da şekil olarak göze hoş gelmediği için güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilebilir.

14. Kahve

Çikolataya benzer bir yapıda olan kahvede üzerinde beyazlaşma meydana gelebilir.Bu yüzden kahveyide kuru ve serin yerde saklamamız gerekiyor.

15. Un ve Şeker

Uzun süre buzdolabında saklanan şeker veya un yapısal bozukluklarla beraber besin değerinde kayıplara sebep olabileceğinden buzdolabında saklanması uygun değildir.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: