Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Çiğ köfte faydaları

Doğu mutfağına ait gelenekselleşen lezzetlerimizden çiğ köfte, günümüzde büyükten küçüğe pek çok kişi tarafından tüketilmektedir. Ülkemizde çiğ köfte üretimi ve satışı 2004 yılına kadar etli olarak yapılmış ancak 2004 yılında İzmir ilinde meydana gelen toplu zehirlenme sonucu etli çiğ köfte üretimi yasaklanmıştır.
Çiğ köfte taze ve kolay tüketilebilir bir gıda olduğundan dolayı ülkemizde çiğ köftenin tüketim miktarı her geçen gün artmaktadır. Çiğ köftenin taze olarak tüketilmesine özen gösterilmelidir. Standart olarak raf ömrü iki gün olan çiğ köfteyi günlük olarak tüketmek sağlık açısından önemlidir. 3 günden fazla bekleyen köfte kesinlikle tüketilmemelidir.

Çiğ köfte hammaddesi bulgur, baharat ve salçadır. Aşağı yukarı tüm çiğ köfte firmaları aynı baharatları kullanmaktadır. Aradaki fark sadece baharat kullanım oranlarıdır. Kimisi karabiberi fazla kullanırken kimisi kimyonu fazla kullanmaktadır. Bu arada onlarca farklı çiğ köfte lezzeti ortaya çıkmaktadır.

Çiğ köfte içerdiği besin değeri bakımından insan vücuduna pek çok yarar sağlamaktadır.
  • Marul ile beraber tüketildiği için maruldan kaynaklı sinirleri yatıştırma etkisine sahiptir ve uykusuzluğu gidermektedir.
  • Bulgur pişirilmediği için içindeki tüm doyurucu özelliği saklar ve tüketen kişiye sürekli bir doygunluk hissi verir.
  • Baharatlar ve isot barındırması nedeniyle çiğ köfte; kan, kolesterol seviyelerini dengelemekte ve metabolizmayı hızlandırmaktadır.
Çiğ köfteler mikrobiyolojik açıdan riskli olan hazır gıdalar arasında yer almaktadır. Bu nedenle üretimden tüketime kadar olan her aşamada hijyene dikkat ederek uygun muhafaza koşullarının sağlanması gerekmektedir. Fakat son zamanlarda çiğ köftelerin hijyenik olmayan şartlarda üretildiği ve aynı zamanda uygun olmayan sıcaklıklarda depolanarak satışa sunulduğu görülmektedir. Bu da insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek çok sayıda patojen (hastalık yapan) mikroorganizmaların çiğ köfte içerisinde gelişmesine neden olmaktadır.

Çiğ köfte, hammaddesinin taşıdığı mikroorganizmalara ilaveten hazırlanmasında kullanılan katkı maddeleri ve su ile çiğ köfteyi hazırlayan personelden, çiğ köfteye temas eden her türlü araç ve gereç ile havadan kaynaklanan mikroorganizmaları da barındırmaktadırlar. Ayrıca çiğ köfteye katılan baharatlar, tuz, bulgur, soğan, salça, sarımsak ve maydanoz gibi katkı maddeleri de mikroorganizmaların gelişmesine neden olabilmektedir. Bu durum halk sağlığı açısından potansiyel bir tehlike oluşturmaktadır.* Bu nedenle, çiğ köftelerin yapımında kullanılan bulgurun ve baharatların hijyenik kalitesinin iyi olması ve üretim sırasında ve sonrasında hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Son olarak çiğ köftenin kesinlikle taze olarak tüketilmesine dikkat edilmelidir. 2 günden sonra kalan çiğ köfte tüketilmemelidir. Seyyar satıcılarda satılan çiğ köftelerin hijyenik açıdan uygun olduğuna kanaat getirilmediği sürece satın alınmamasına özen gösterilmelidir.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: