Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Dünyanın en pahalı ve değerli sütü

Elde edilmesi en zor fakat en pahalı ve değerli olan arı sütünün kullanımı ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Fakat bu süte ulaşmak pekte kolay değil; çünkü 1 kilosu 5-6 bin TL’den satılması cepleri yakar durumda. Türkiye’de arı sütü en fazla Ege ve Marmara Bölgesi’nde üretiliyor. Az miktarda üretildiği ve çok değerli bir ürün olduğu için perakende olarak genelde gram halinde satılıyor .

TÜRKİYE ARI SÜTÜ ÜRETİMİNDE ÇİN’DEN SONRA İKİNCİ SIRADA

Dünyada bal üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada yer alan Türkiye’de,  57 bine yakın arıcı tarafından 7 milyon arı kolonisinde yılda 100 bin tonun üzerinde bal, 65 kilogram civarında ise arı sütü üretimi yapılıyor. Türkiye’nin yıllık bal ihracatı 5 bin tona yükselirken bal, bal mumu, polen ve arı sütü gibi arı ürünlerinden ise milli ekonomiye 600 milyon TL’lik katkı sağlanıyor.

ARI SÜTÜNE RAĞBET

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın, Türkiye’de bal üretiminde iller bazında Ordu’nun birinci sırada yer aldığını, kentte 5 bine yakın gezginci arıcının yılda 15 bin ton civarında bal ürettiğini, yüksek gelir getirmesi nedeniyle artık arı sütü üretiminin de rağbet gördüğünü söyledi.

“EN FAZLA ARI SÜTÜ ÜRETİMİ BURSA’DA”
Türkiye’de en fazla arı sütünün Ege ve Marmara bölgesinde üretildiğini biliyoruz. En fazla üretim de Bursa’da. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin arı sütüyle ilgili yoğun çalışmaları var. Doğu Karadeniz Bölgesi Gelişme Planı (DOKAP) arı sütü, polen, propolis projesi kapsamında Karadeniz’de Samsun’dan Artvin’e kadar 7 ilde arıcılara eğitim veriyor. Ordu’da arıcılara yönelik arı sütü eğitimleri ise 2016 yılının İlkbahar’ında başlayacak. İlerleyen yıllarda da arı sütü üretiminde iyi konuma geleceğiz. İyi bir arı kovanında 400- 500 gram arı sütü toplanıyor. Bunu toplu üretenler toptan 5-10 kilogram halinde yüksek fiyata satıyorlar. Bu çalışmalarla üretimin daha da artması sağlanacak.”

ARI SÜTÜNÜN FAYDALARI

– Arı sütü kürü ile bağışıklık sisteminin güçlendiği, bünyedeki bakteri ve mikropları yok ettiği, hatta oluşumunu engellediği kaydedilmiş.
– Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerini hızlandırır. Kas ve kemik gelişimlerini destekler.
– Romatizmal hastalıklarda yardımcı tedavi olarak kullanılır.
– Tansiyon hastaları üzerinde yapılan çalışmalarda tansiyonu dengelediği rapor edilmiştir.
– Diyabet hastalarına verilen arı sütü kürü ile bu hastalarda çok ciddi iyileşme gözlemlenmiştir.
– MS gibi çok ciddi hastalıklarda bile propolis ile birlikte çok iyi sonuçlar alındığı belirtilmiştir.
– İçinde var olan enerji nedeniyle yorgunluğu atar, enerji verir, insanı zinde tutar.
– Arı sütü üst solunum yolu rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Astım, bronşit ve nefes darlığı çeken hastaları tedavi ettiği, akciğeri temizleyip balgamı söktürdüğü bilinmektedir.
– Hücre yenileyici etkisi nedeniyle saç dökülmesine karşı kullanılır.
– Yine hücre yenileme özelliği nedeniyle cilt kırışıklıklarını gidermede kullanılır. Merhem olarak da kullanılan arı sütü insan cildinin güzelleşmesinde inanılmaz etkiler gösterir.
– Hücre yenileme özelliği nedeniyle kanserli hücreleri yok etmede ve savaşmada kullanılır.
– Midenin rahatlamasını sağlar. Ülser gastrit gibi mide hastalıklarını ve mide yanmasını önler.
– Kalp ve damar sistemini desteklediği gözlenmiştir. Arı sütünün özellikle damar tıkanıklığını kolaylıkla giderdiği, kan akışını düzenlediği tespit edilmiştir. Kolesterole iyi geldiği gözlenmiştir.
– Sara hastalığında nöbetlerin hafiflemesini sağlamaktadır.
– Arı sütünün doğal bir insülin gibi kandaki şekeri yakarak enerjiye dönüştürdüğü ve insülin ihtiyacını azalttığı tespit edilmiştir.

Unutulmamalıdır ki, bu doğa mucizesi yalnızca hastalıkta değil hastalıkları önleme, yaşam kalitesini artırma ve sağlıklı yaşam için de kullanılabilir.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: