Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Gebelik emzirmede baharatlar anne bebeğe zararlı mıdır

Her ülkenin kültürüne göre baharat çeşitleri ve seviyeleri değişmektedir.Ülkemizdeki baharatlar doğu kesimlerde hariç acılık veya aromaları orta seviyededir.Gebelik esnasında tüketilen gıdalar bebeğin bulunduğu amniyotik sıvıda etki göstermektedir.Dolayısıyla gebelik esnasında herhangi bir alerjiniz yoksa acılık,ekşilik vs. orta seviyede baharatları tüketmeniz bir sakınca yoktur.Ancak örnek olarak akşam yedikten sonra midenizde yanma hissi veya rahatsızlık hissediyorsanız baharatları azaltmanızı tavsiye ediyoruz.Şimdi aşağıda maddeler halinde belirttiğimiz etkileri görüyorsanız baharatları ve baharatlı gıdaları bir miktar azaltmanız fayda vardır ve aynı zamanda bu maddeler baharatların olası yan etkileri olarak değerlendirilebilir.
1: Sabah Uyandığınızda Bazı Rahatsızlıklara Sebep Olabilir

Baharatlı gıdalar gebelik esnasında özellikle 8. ve 12. haftalarda artış gösterebilir.Dolayısıyla bulantı, kusma gibi sorunlar gözlenebilir. Ek olarak yan etkileri:

Hassas Koku:Baharatların ağır kokusu sizleri bazen rahatsız edebilir veya sabah uyandığınızda bu etkileri gözükebilir.Bu durumda baharatları azaltmalısınız.
Hassas Mide: Baharat tüketimin bulantı,kusmalar, reflü gibi bazı sorunlara sebep olabilir.

2: Mide ve Göğüs Yanması

Hamilelik sırasında sindirim sistemi belli oranda yavaşlamaktadır.Bu yavaşlama mide ekşimesi veya reflü gibi sorunlara sebebiyet verebilir.Bu mide yanması veya göğüs kemiklerinin arkasında bir yanma hissi oluşabilir.Bu yanma bebeğinize karşı bir zararı olmasa da sizi ufak olsa da rahatsız edebilir.Bu sorunlar sizleri rahatsız ediyorsa baharat kullanımını azaltmayı veya bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

3: Reflüye Sebep Olabilir

Mide ekşimesi sizi gece boyunca rahatsız edebilir ve bazı sindirim sorunlarına sebep olabilir. Reflü gibi mide sorunlarını sık sık yaşıyorsanız baharatlardan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Genellikle acılı gıdalar sebep olsa da hangi baharatın etkili olduğunu öğrenmek için deneme yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sadece tek bir baharatı tükettin sonra belirtiler hangisinde oluşuyorsa o baharatı azaltabilir veya tüketmeyebilirsiniz.

Emzirirken Baharatlar Kötü Olabilir mi?

Emzirme esnasında yediğiniz gıdalar anne sütüne etki etse de ciddi anlamda bir zararı olmaz.Çocukların alerji durumlarında annenin tüketeceği en ufak bir gıdanın bile anne sütünden bebeğe geçip etkilediği görülmüştür. Örnek olarak yoğurda alerjisi olan bir bebeğe yoğurt tüketen annenin sütünden içmesi onun alerjisi tetikleyebilmektedir. Dolayısıyla yapmamız gereken, tüketilen baharat veya herhangi bir gıda sonrasında bebeğinizde bir alerji, kusma gibi sorunlar yoksa, bebeğiniz sütü içmekten kaçmıyorsa baharat veya tükettiğiniz gıda her neyse ondan kaçınmanıza gerek yoktur.Ancak alerji veya süt içmekten çekiniyorsa diyetinizi değiştirmenizi baharat veya tükettiğiniz gıdaları değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Son olarak, gebelik veya emzirme esnasında tüketebildiğiniz kadar farklı gıdalar tüketin. Bebeğinizi her mutfakla tanıştırın. Alerji veya herhangi bir sorun olmadığı durumda o gıdayı rahatça tüketebilirsiniz.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: