Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Geçmişten günümüze meyvelerin kimyasal değişimi

Günümüz şartlarına bakıldığı zaman teknolojinin gelişmesi, çevre ve doğanın kirlenmesi, atıklar, hava kirliliği, su kirliliği bizimle beraber tüm doğayı da etkiliyor… Buna göre aklımıza “vitamin, mineral bakımından eski meyveler daha mı değerliydi?” sorusu geliyor. Cevabı aşağıda ↓
Konuya girmeden önce eski zamanlarda yaşamış iki arasında geçen bir muhabbet:
İnsanların 500 600 yıl yaşadığı bir dönemde gelecekteki insanların sadece 60 – 70 yıl yaşayabileceğini iddia eden bir bilgine; “Bahsettiğiniz zaman çok kısa, insanlar 60 yılda bir ev bile yapamaz” cevabı gelir.

Peki o zaman teknoloji yoktu,her şey daha yavaş işliyordu, yolculuklar aylar sürüyordu. Teknolojinin gelişimiyle birlikte tarım da gelişti ve geleneksel yöntemler terk edildi. Peki bu değişim gerçekten olumlu mu?

Meyve ve sebzelerin besin değeri gerçekten düştü mü?

Amerika, Kanada gibi bazı ülkelerde yapılan araştırmalara göre; gıdaların, meyve ve sebzelerin besin değerlerinin oldukça düştüğü anlaşılmış. Worldwatch Enstitüsü’nde çalışan  * Brian Halweil, yaptığı araştırmalar sonucu: “Gün geçtikçe meyveler daha ilgi çekici, daha tatlı bir hale gelmekte fakat besin değerleri de buna paralel olarak düşmektedir. Özellikle su ve çevre kirliliği, GDO, tarım ilaçları gibi sebeplerden dolayı meyve ve sebzelerdeki A ve C vitamini ile protein, fosfor, kalsiyum, demir ve mineraller oldukça azalmış durumdadır. Bu oranın son 25 yılda yarı yarıya, son 50 yılda % 75 son 100 yıl içinde ise %100 oranında azalmış olduğunu gözlemlemiştir. Bu demek oluyor ki 50 yıl önce yetişen elmadaki C vitamini günümüzdeki elmadan yaklaşık olarak 2 kat daha fazla besin değeri içeriyordu.

Geçmişte bir elmada 400 mg C vitamini varken ** günümüzde bir elmada ortalama 4 mg C vitamini bulunmaktadır.

1 Portakal = 21 Portakal
Kanadalı araştırmacı Jeffery Christian’ın yaptığı bir araştırma ise bağışıklık sistemi için çok önemli olan A vitamininin gıdalarda giderek azaldığını ortaya koyuyor. Araştırmaya göre 50 yıl önce yetişen bir elma 90 miligram A vitamini içerirken, 1999’da yetişen elmalar 50 miligram içeriyor. 50 yıl önceki bir portakalın besin değerini alabilmek için şimdi 21 portakal yemek gerekiyor.

Eskinin 1 şeftalisi ise şimdinin 26 şeftalisine eşit besin değeri taşıyor. David Thomas isimli Amerikalı bir araştırmacının yaptığı araştırmya göre kırmızı et, eskisine oranla yüzde 50 daha az demir içeriyor. Teksas Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada ise brokolilerin içerdiği kalsiyum miktarının eskisine kıyasla 4’te 1’e düştüğü belirtiliyor.

Peki Bir Çözüm Yolu Olabilir mi?
Bu konuda her bireyin farklı düşünceleri mutlaka olacaktır.Bu fikirleri yorum olarak bizlerle paylaşmanızı rica ediyoruz.

Ortada sorun varsa kaynağına gitmemiz gerekiyor.Biyolojik ve organik tarım konuları tabi ki gereklidir fakat asıl sorun temiz bir toprak,doğal su.. Bu şekilde bir ortam kurulduğu taktirde meyvelerin besin değeri açısından daha iyiye gideceğini düşünüyorum. Tabi ki 50 yıl önceki bir meyveye ulaşamasak ta az da olsa bir değişim meydana gelecektir.Tabii bunun maddi külfeti hakkında yorum yapmak istemiyorum. Zira dünya nüfusu sürekli artmakta ve bu şekilde tarım ne kadar ihtiyacı karşılayacağı malum…Yazımın sonuna gelirken aklınızda soru işaretleri bırakmak istiyorum.

Belki de bu konuda yapacak hiç bir şey yoktur.Doğanın kanunu gereği Dünya bir gün son bulacaktır ve bu sonun bir başlangıcıdır belkide.Hatta organik tarım olduğu taktirde bu gıdalar yetmeyecek ve gıda savaşları çıkacak belkide…
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: