Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Karnabahar faydaları

Kış aylarının en sevilen yemeklerinden biri karnabahardır.Halk dilinde karnıbahar olarak da söylenen bu sebze kışın aralık ayı itibari ile tezgahlarda gözükmektedir.Karnabahar sağlık açısından oldukça fazla faydaları vardır.Turpgil ailesinde yer alan karnabahar vitamin, mineral, lifli maddeler açısından oldukça zengindir.Şimdi bu değerli kış sebzesinin sağlık açısından faydalarına maddeler halinde göz atalım:
Karnabahar Faydaları Nelerdir?

1: Kış Hastalıklarına Karşı Korur
Karnabahar iyi bir C vitamini kaynağıdır.Bu sayede özellikle kış soğuklarında hastalıklara karşı iyi bir savunma sistemi olacaktır.Soğuk hastalıklarına karşı C vitamini en gerekli vitaminlerin başında yer almaktadır.

2. Kemik Sağlığını Korur ve Geliştirir
Kemik için en gerekli besin maddeleri kalsiyum ve K vitaminidir. Karnabahar 100 gramında 22 mg kalsiyum bulunmaktadır.Bu yüzden kemik sağlığının korunması ve gelişmesinde olumlu etkileri olacaktır.Aynı zamanda K vitamini de kemiklerin daha sağlam olmasına yardımcı olan vitamindir.Bu özellikleri ile karnabahar kemik sağlığını destekleyen etkili gıdalar arasında yer alır.

3: Sindirim Sistemini Rahatlatır
Özellikle kabızlık sorunu yaşayanlar için karnabahar etkili gıdalar arasındadır.İçeriğindeki diyet lifleri sayesinde bağırsak sisteminde su alıp şişerek sindirimi kolaylaştıracak ve kabızlık sorunlarını engelleyecektir.

4: Serbest Radikalleri Uzaklaştırır
Karnabahar detoks etkisine sahip bir gıdadır.Antioksidan içeriği sayesinde vücutta bulunan serbest radikalleri uzaklaştırır.Bu sayede kanser, tümör gibi yabancı hücrelerin oluşumu engellenir.Aynı zamanda oksijenin tahrip etkisi de antioksidanlar sayesinde ortadan kalkmış olur.

5: Saç Sağlığını Korur
Karnabaharda bulunan selenyum, çinko ve diğer besin maddeleri saç sağlığını korur.Saçların daha sağlam yapıda olmasına yardımcı olmaktadır.Aynı zamanda içeriğindeki kükürt ve silisyum da saç sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.

6: Kilo Vermenize Yardımcı Olur
Karnabahar kilo vermek için tüketilebilecek etkili sebzeler arasındadır.Çünkü içeriğindeki değerli besin maddeleri beslemenize yardımcı olur ve zayıflamak isterken eksik kalan besin maddelerini içerir.Aynı zamanda düşük karbonhidrat içeriği ile zayıflamanıza yardımcı olur.Yan,i kalorisi düşük olan gıdalar tüketildiğinde enerji ihtiyacı fazlalık yağlar ile karşılanacağından yağ yakımını teşvik eder.Son olarak diyet lifi açısından zenginidir.Diyet lifi ile hem daha az yemek yiyebilecek hem de su alıp şişerek midede yer kaplayacak bu sayede daha erken doymanıza yardımcı olacaktır.

7: Kan Basıncını Dengeler
Kan basıncının dengelenmesi potasyum tarafından kontrol edilmektedir. Karnabahar da potasyum açısından zengin gıdalar arasında yer alır.Bu sayede yükse veya düşük tansiyon gibi sorunlarda kan basıncını dengelemek potasyuma kalır.

8: Mide Sağlığını Korur
Karnabahar mideyi  koruyan mukus tabakasını korur. Karnabahardaki glukoraphanin  maddesi mide ülserine karşı mideyi korur.Mideyi koruyan zarın sağlamlaşmasına yardımcı olmaktadır.

9: Sinir Sistemini Korur
Az miktarda demir minerali içerse de özellikle B6 vitamini açısından zengindir.B vitaminleri ise özellikle sinir sisteminin sağlıklı çalışması için en gerekli vitaminlerdir.Karnabahar sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır.

10: Zararlı Toksinleri Uzaklaştırır
Karnabaharda bulunan besin maddeleri sayesinde vücuttaki zararlı toksinleri ve serbest radikalleri uzaklaştırır.Aynı zamanda idrar sökücü etkisi ile de toksinleri etkili bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

Karnabahar Hakkında Bazı Öneriler
  • Karnabaharı kızartarak tüketmek lezzetli gelse de bazı besin değeri kızartma esnasında yok olmaktadır.Ayrıca yüksek sıcaklıktan dolayı bazı zararlı maddeler açığa çıkmaktadır.Bu yüzden kızartmak yerine haşlayarak tüketmenizi öneriyoruz.
  • Aşırı tüketiminde bazı alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.Bu yüzden alerji veya kaşıntı gibi durumlarda doktora danışmanızı öneriyoruz.
  • Son olarak çiğ tüketebileceğiniz gibi haşlayarak yemeklere ekleyerek tüketebilirsiniz.İki şekilde de karnabahar faydalı etkileri vardır.Pişirerek tüketmek zayıflamak isteyenler için daha etkili olacaktır.Çünkü pişirerek tüketmede gıdanın kalorisi azalmaktadır.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: