Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Kaya ve deniz tuzu farkı ve faydaları

Rafine tuzlar 2 yöntem genel olarak uygulanmaktadır. Rafine tuzlar ve yıkanmış tuzlardır. Rafine tuzlar yüksek sıcaklıklara erişildikten sonra temizleme işlemi yapılarak soframıza gelen tuzlardır. Yıkanmış tuzlar ise esnek bir temizleme işlemi yapılıp öğütülüp soframıza gelen tuzlardır. Sofralarımızda genel olarak rafine tuzları tüketmekteyiz.Peki rafine tuzları sağlık açısından değerlendirelim.
Rafine Tuzlar Sağlık Etkisi ve Faydaları

Rafine tuzun %97.5’i sodyum klorür; geri kalan %2.5’inde iyot ve nem soğurucu kimyasallar var. Özellikle topaklamayı önleyici Potasyum Ferrosiyanür ve türevleri bazı katkı maddeleri kullanılmaktadır. Sağlık açısından zararlı etkileri bulunan bir zehir neteliğinde kimyasaldır. tabi az oranlarda katıldığı için direk olarak zarar vermiyor. Görüldüğü gibi rafinasyon işleminde tuzda bulunan mineraller yok olmaktadır.Yani bu işlemde yaklaşık olarak 84 mineral kaybolmaktadır. Bu yüzden rafine tuzları tavsiye etmiyoruz.

Kaya Tuzu Nedir? Faydaları nelerdir?

Soygazlar hariç doğada bulunan 84 mineralin hemen hemen tamamı az miktarda olsa da kaya tuzunda mevcuttur.Yani herhangi bir rafinasyon işlemine maruz kalmayan kaya tuzları bu faydalı elementlerin vücudumuza alınmasını sağlamaktadır.

Kaya Tuzu ile Rafine Tuzlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

*Rafine tuzların ödeme sebep olduğunu uzmanlar tespit etmişlerdir. kaya tuzu ise anti-ödem özelliğe sahiptir.

*84 element barındıran kaya tuzu vücudun bütün ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Rafine tuzlar ise 4-5 adet element barındırmaktadır.

*Kaya tuzunun radyasyon emici özelliğe sahiptir. Özellikle tuz lambaları veya televizyon kenarlarında büyük kaya tuzu parçasını yerleştirmek büyük oranda radrasyonun yayılmasını önleyecektir.

*Rafine tuzlar kan basıncını aşırı oranda yükseltirken,kaya tuzları rafine tuzlar kadar zararlı etkileri yoktur.

*Rafine tuzlar rafinasyon işlemine maruz kalmakta,kaya tuzları ufak bir temizlemeden başka bir işleme maruz kalmamaktadır. Bu yüzden içerdiği elementler kaybolmamaktadır.

*Kaya tuzu stres üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

*Astım,bronşit gibi rahatsızlıklarda kaya tuzu mağaraları olumlu etkilere sahiptir.

*Sindirim sistemini geliştirerek iştah açıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden özellikle küçük yaşta çocuklarımıza bu tuzdan tüketmeliyiz.

*Solunum yolu rahatsızlıklarında önemli etkilere sahiptir. 2. Dünya savaşı sırasında mağaralara saklanan askerler kaya tuzlarının havaya karışan iyonları sayesinde nefes almada rahatlamalar yaşadıklarını dile getirmişlerdir. Ayrıca Azerbaycan’da mağara oteller bulunmaktadır. Sağlık açısından bir çok olumlu etkileri vardır.

* Kaya tuzları Demir,magnezyum,kalsiyum açısından oldukça zengindir.

Bir çok kaynakta kaya tuzu çeşidinden olan Himalaya tuzlarınından bahsedilmektedir. Çok faydalı etkileri ve bütün elementleri barındırmaktadır. Ancak fiyat olarak biraz pahalı gelebilir. Bu yüzden fazla uzaklara gitmemize gerek yok. Çankırı ilçemizde kaya tuzu mağaraları bulunmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın ve farkı kendi üzerinizde hissetmenizi tavsiye ediyoruz. Bir çok tur firması bu mağaralara turlar düzenlemektedir.Ülkemizde var olan bu nimetler mevcutken yurt dışına çıkmamıza hiç gerek yok.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: