Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Kış aylarında kilonuzu korumanızı sağlayacak gıdalar

Kışın gündüzler kısalıp geceler uzuyor. Bu nedenle erkenden eve girip evde vakit geçirmek istiyorsunuz. Dışarı çıkmak yerine evde vakit geçirmeyi seviyorsanız bu sizde sürekli yeme isteği uyandırabilir. Bunun neticesinde de istem dışı kilo alma eğilimi gösterirsiniz.
Gecelerin uzaması ile beraber evde yenilen atıştırmalıklar artarken, soğuk havalarla birlikte de bağışıklık sistemimiz güçsüzleşiyor. Peki bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek ve kışın kilo almayı engellemek için neler yapmalı?

Ispanak
Kış aylarının en sağlıklı seratonin. Ispanak içerdiği folik asit ve magnezyum sayesinde gevşememize ve mutluluk hormonu salgısını uyararak bizi pozitif bir ruh haline sokuyor.

Bitter Çikolata
Çikolatanın mutluluk saçtığı inkar edilemez bir gerçek. Aynı zamanda içerdiği teobromin sayesinde ruh halimizi düzeltir ve kış aylarında bizi dinç tutmaya yardımcı olur. Yalnız bitter olmasına ve günde 1-2 kareyi geçmemesine dikkat.

Semizotu
İşte size omega3 şöleni. Semizotu içerdiği omega3 sayesinde beyin yorgunluğunu alıyor ve aynı zamanda sizi depresif ruh halinden çekip çıkarıyor. Yoğurtla birlikte salata yaparak veya zeytinyağı ile pişirerek tüketebilirsiniz.

Nar
Antioksidan ile dolup taşan bu meyve yüksek C vitamini nedeniyle stresi azaltarak pozitif ruh halini beraberinde getiriyor. Aynı zamanda serbest radikaller ile mücadele ederek metabolizmamızı kuvvetlendiriyor ve hastalıklara karşı kalkan oluşturuyor. Kış aylarında salatalarınıza serperek kullanabilirsiniz.

Hindi eti
İyi bir triptofan kaynağıdır ve kaliteli proteinlere sahiptir. Kırmızı et ve tavuğa göre zayıflamaya daha çok yardım eder. İçerdiği triptofan ile serotonin salınımını arttırarak modumuzu yükseltmeye yardımcı olur.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

2 comments:

  1. Çok yemek seçen biriyim.Ne ıspanağı severim ne de hindi eti,tavuk eti :( Zor yani benim işim :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. iştahsızlık söz konusu olduğunda bunu bir türlü psikolojide korkuya benzetsem (Teşbihte hata olmaz derler)... Davranışın yavaşça sönmesi yöntemini uygulaybilirsiniz.Bende tavuk sevmiyorum özellikle tavuk dürüm,pide çeşitleri çok yağlı veyahut uzun süre dondurulmuş gıdalar yiyince midem bulanıyor sonra hemen kusuyorum.Bunun dışında her şeyi yer yada içebilirim. (:

      Sil