Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Kivinin faydaları ve sağlık üzerine etkisi

Kısaca Kivi Tarihi
Genel olarak 1900 yıllarında Amerika ve İngiltere taraflarında ortaya çıktığı düşünülmektedir.İlk zamanlarda seri bir üretim ve çiftçilik olmasa da 1970 li yıllarada tarımsal olarak ilerleme kaydedilmiş ve daha çok alana yayılmıştır.

Kivinin Faydaları:

İngiltere’de yapılan araştırmalara göre küçük çocuklarda öksürme,hapşırma,nefes darlığı gibi bazı hastalıklarda olumlu etki yaptığı ortaya çıkmıştır.Kivi içinde bulunan flavonoit adlı mineraller sayesinde solunum rahatsızlıklarında olumlu etkiler gözükmüştür.Bu yüzden özellikle kış aylarında bolca kivi tüketmek gereklidir.

Kanser ve oboziteye karşı olumlu etkileri gözlenmiştir.

Yapılan araştırmalarda kivi içinde bulunan C vitamini antioksidan etkisi vardır.Bu sayede kanser ve oboziteye karşı olumlu etkileri gözlenmiştir.

*Ayrıca astımı önleyici,solunum yolu rahatsızlıklarını giderici,içinde bulunduğu lif sayesinde kolon kanserine karşı olumlu etkileri vardır.

*Yapısında bulunan petkin sayesinde vücuttaki toksinlerin uzaklaşmasında etkili yolu vardır.

*İçinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde vücut bağışıklığı için olumlu etkileri vardır.

*İsveç’te yapılan araştırmalara göre DNa denatürasyonunu önleyici etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.

*Vücutta bulunan damar ve kılcal damarları güçlendirme etkisi olduğu gözlenmiştir.

*Kan içerisindeki yağ oranını düşürerek kanı inceltir ve kan basıncını düzenlemede olumlu etkileri vardır.

Günlük hayatta pek de tüketilmeyen bir meyve olarak düşünülmekte fakat tek cümleyle özetlemek gerekirse 1 kilo kivide ki C vitamini oranının 5 kilo portakalla eşdeğer olduğu bilmemiz gerekenler arasındadır.

Vitamin ve minerallerinin uzaklaşmaması için kiviyi nasıl tüketmeliyiz:

Çarşıdan aldığımız kiviler genelde sert olmaktadır.Yumuşatmak için yanına bir elma koyarak kivilerin yumuşaması sağlanabilir.Kiviyi yerken bıçakla doğramak  vitamin kaybı sağlamaktadır.Bir meyveyi ne kadar parçalamadan diri diri yersek vitamin kaybını en aza indirmiş oluruz.Bu yüzden kivinin üstünden birazcık delik açık çay kaşığıyla tüketmek en doğrusu olacaktır.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: