Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Klorlu havuz

Havuzlardaki Klorun Yan Etkileri Nelerdir?
1: Dişlerde Hasar

Havuza klorun eklenmesi suyun asitliğini düşürme etkisi vardır.Bu yüzden klor eklendikten sonra suyun pH ının arttırılması için ayarlanması gerekir. Ortalama 7.5 lere çekilmelidir.Tadından anlaşılamayan bu asitlik seviyesi dişlerde aşınmalara sebep olmaktadır.

2: Alerji

Klor, özellikle büyümekte olan çocuklarda, klordan dolayı bazı alerjik sorunlar ortaya çıkabilir.

Environmental Research dergisine göre,çocuklarda havuzda yüzmeye bağlı olarak bazı alerjik reaksiyonların meydana çıktığı tespit edilmiştir.Yüzme süresi arttıkça artan alerjik reaksiyonlar ileri seviyelerde ihtihaplanmaya sebep olabilmektedir.

3: Astım Riski

Klor suyuna maruz süresine göre astıma sebep olabilir.Özellikle, bebeklerin için büyük riski vardır, çünkü klor normal gelişme ile karışık olabilir. Akciğerleri, enfeksiyona ve astıma bağlı ajanlara karşı daha hassas hale getirir ve astıma karşı dirençsiz bir hale gelebilmektedir. Ek olarak bronşite sebep olduğuna dair bazı çalışmalar hala devam etmektedir.

4: Akciğere Olumsuz Etkisi

Özellikle çocuklar üzerinde görülen rahatsızlıkta akciğerde ufak da olsa bazı mikrobiyal faaliyete sebep olabilmektedir.Havuz suyundaki klor ve insan derisinde ter, idrar gibi bazı etmenlerden dolayı klorla birleşen bu kirli maddeler (NCl₃)  adlı verilen kimyasal bir gaz oluşmaktadır. Havuzlardaki klorun sebebi bu gazdır ve akciğerler üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur.

Ek olarak havuz sularının boğazdan kaçması mideye ulaşması da olumsuz etkiler ortaya çıkmaktadır.Özellikle çocuklarda daha çok maruz kalan bu durumlarda ishal gibi olumsuz etkiler olaşabilmektedir.

Havuzdaki Klordan Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

1: Seansları Azaltın
Klor riskini en aza indirmek için havuzda yüzme saatlerinizi azaltın. Kalabalık olmayan zamanları tercih edin. Ek olarak denizde yüzmek sağlık açısından  olumlu özellikleri ile beraber denizde yüzmenizi tavsiye ediyoruz.

2: Sık Sık Mola Verin
Havuzda yüzme esnasında sık sık sudan çıkın.Özellikle temiz havayı solumak için bir miktar havuz başından uzak durmak faydalı olacaktır.

3: Duş Alın
Havuz sonrası çıktığınız temiz su ile hemen duş alın. Ek olarak yüzerken gözlük, bone takmanızı tavsiye.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: