Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Maden suyu ve soda arasindaki fark

Doğal maden suyu, yer altı sularından elde edilmiş mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan ilerleyerek yeryüzüne çıkar ve tamamen “doğaldır“. Soda ise, içilebilir suya yapay mineraller ve karbondioksit gazı eklenerek elde edilen “yapay”  bir içecektir.
İçilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit ve bikarbonat eklendiğinde soda yapmış oluruz. Maden suyu ve soda, ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir ancak sodanın başka hiçbir işlevi yoktur fakat maden suyu doğal bir mineral deposudur.

Maden suyu içinde; bikarbonat, sülfat, klorür, kalsiyum, magnezyum, florür, iyodür, demir,potasyum ve sodyum bulundurur.

Günde Ne Kadar Maden Suyu Tüketmeliyiz ?

Ter, solunum, idrar ve spor ile kaybolan minerallerin takviyesi için su içmenin yanı sıra maden suyu içerek bu ihtiyacımızı karşılamış oluruz.Amerikan obezite birliği sağlıklı bireyler için günlük 600ml olarak belirlemiştir. Ülkemizde bazı kaynaklar günlük tüketim sınırı 2 litre, 3 litre, 2 şişe veya 8 bardak olarak yorumlanmaktadır. Fakat bilmemiz gereken nokta yazın ve kışın günlük sıvı tüketimiz aynı değil ve buna bağlı olarak da kışın 1 litre ihtiyacımız olan su yazın 3 litreye kadar çıkmaktadır. İhtiyacımız olan sıvı tüketimini maden suyu içerek karşılamamız sağlık açısından daha değerlidir.

Maden Suyu ”Asitli”midir ?

Halk arasında ”asitli” denilen içecekler aslında içeceğin içinde ”karbondioksit” gazı olmasıdır. Karbondioksit gazı dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturduğu için, mineral tadı algılanmasını baskılayarak içimi kolaylaştırmak için kullanılır.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir ?
  • Gençler, menopoz sonrası kadınlar ve ileri yaşlardakilerin günlük kalsiyum gereksinimlerini karşılar. Böylece güçlü kemik yapısının oluşması ve korunmasını sağlar,
  • Sportif aktivitede terleme ile oluşan su ve mineral kaybını karşılar ve yorgunluğu hızla giderir,
  • Büyüme çağında, hamilelikte ve yaşlılıkta mineral ihtiyacını (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karşılar,
  • Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlar,
  • İçerdiği sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide ve bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları) fonksiyonlarını destekler ve sağlıklı kılar,
  • Aynı zamanda dışarıdan sürüldüğünde de cildi canlandırır ve gençleştirir.
Minerallerin Önemi

Kalsiyum:Kemik, diş ve kalp sağlığı, kan pıhtılaşması, sinir uyarı iletimi
Magnezyum:Kalp, kas ve sinir sağlığı ve enerji üretimi
Sodyum:Su-elektrolit dengesi, sindirim desteği, asit-baz dengesi, uyarı iletimi
Potasyum:Hücre metabolizması, su dengesi
Florür:Diş ve kemik sağlığı
Iyodür:Troid bezi fonksiyonları desteği
Klorür:Su-elektrolit dengesi, sindirim desteği
Bikarbonat:Mide fonksiyonları, kan ve idrarda asit-baz dengesi
Sülfat:Kalın barsak fonksiyonları, safra kesesi ve fonksiyonlarının uyarılması
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: