Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Mantarın faydaları

Yıllardır doğu tıbbında ilaç olarak kullanılan gıda mantar, ülkemizde tüketimi son yıllarda artan gıdalar arasında yer almaktadır.Yenilebilir mantarlar özellikle Japonya gibi ülkelerde bolca tüketiliyor ve özellikle yaşlanmaya karşı etkileri olduğu düşünülmektedir.Mantarın çiğ olarak ortama yüzde 88-92 su, protein, lipidler, karbonhidratlar ve bunun içinde bulunan vitaminler ve mineraller bulunmaktadır.Aynı zamanda %10 civarında lif içermektedir.Bit çok ilaç yapımında kullanılan mantarlar belli çeşitlere ayrılsa da genel olarak içerikleri aynı orandadır. Bu yüzden genel mantarları değerlendirip faydaların bahsedelim.
1: Kötü Kolesterolü Düşürür
Mantarlarda bulunan Eritadenine maddesi kolesterol düşürücü etkisi vardır. Kötü kolesterolü %40 oranında düşürmektedir.Özellikle Shitake türü mantarlar çok iyi kolesterol düşürme etkisine sahiptir.Kolesterol içermeyen besin maddeleri ve lifler sayesinde kolesterolü düşürmede etkilidir.Bu yüzden kolesterol sorunu olanlar için mantar en iyi gıdalar arasındadır.

2: Mantar Obezite Düşmanıdır
Vücut yağlara ile mücadelede mantarlar en etkili gıdalar arasında yer alırlar. Kolesterol düşürücü etkisi ve yağ yakıcı etkisiyle vücut yağlanmalarının düşmanı olarak tüketilmektedir.Vücuttaki yağ birikimini önlemede etkilidir. Japonların bolca tükettiği mantarların vücutlarına bakıldığında şaşırmamak gerekir.

3: Bağışıklık Sistemini Destekler
Eğer sık sık hastalanıyorsanız mantar tüketimini arttırmanızı tavsiye ederiz.Mantarda bulunan besinler bağırsak ve bağışıklı sistemini korumada yardımcı etkileri bulunmaktadır.21- 25 yaş arası insanlarda yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

4. Kanser Hücrelerini Yok Ediyor
Mantarlar etkili bir kanser düşmanı gıdadır. İçerisindeki lentinan ve beta- glukanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip kanser riskini azaltmakta ve hücre proteinlerini tetikleyerek kanserle savaşmaları için etki etmektedir.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde bağırsak kanser hücrelerine karşı etki ettiği gözlenmiştir. Aynı zamanda lösemi kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediği söylenmektedir.

5: Kalp – Damar Sağlığını Destekler
Mantarlar düşük yoğunluklu lipoproteinler sayesinde kolesterolü düşürerek kalp ve damar sağlığı korumaktadır. Aynı zamanda damar tıkanıklıklarını en aza indirmektedir.

6: Antimikrobiyal Etkisi Vardır
Mantarların sulu çözeltileri üzerinde yapılan çalışmalarda maya ve küf gibi zararlıları %80 oranında inhibe ettiği ispatlanmıştır.Özellikle günümüzde antibiyotik kullanımı hat safhada iken mantar tüketimini arttırarak ilaçlardan uzak kalabilirsiniz.Aynı zamanda antibiyotikler gibi vücutta antibiyotik direncinin artmasına neden olmaz ve bağırsaktaki faydaları mikroorganizmaları öldürmez.

7. İyi Bir D Vitamini Kaynağıdır
Mantarlar D2 D3 ve D4 vitamini açısından diğer gıdalara göre zengindir. Özellikle ileri ki yaşlarda sorunlar oluşturan D vitamini eksikliğini az da olsa mantarlardan katkı sağlayabilirsiniz. Güneş ışığından da faydalanmanın etkisi ve mantar tüketerek D vitamini eksikliği sorunlarından kurtulabilirsiniz.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: