Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Meyve suyu ve meyveli içeceklerin farkı

Meyve suyu
Sağlam, olgun, taze veya soğukta ya da dondurularak muhafaza edilmiş, tek meyvenin veya daha fazla meyve karışımının yenilebilir kısımlarından elde edilen üründür. Elde edildiği meyvenin karakteristik renk, aroma ve tadına sahip olmalıdır. Meyve oranı  %100’dür bu nedenle meyve suyu etiketlerinde “ %100 Meyve Suyu “ ifadesi kullanılabilmektedir. Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı meyve suyuna ilave şeker ve tatlandırıcı eklemeyi de yasaklamıştır.

Konsantreden üretilen meyve suyu

Meyve suyu konsantresine, konsantrasyon sırasından uzaklaştırılan miktarda su ve işleme sırasında ayrılan aromanın gerektiğinde tekrar kazandırılmasıyla elde edilen üründür.  Eklenen su meyve suyunun kalitesini bozmamalıdır. Bu ürünlerin etiketlerinde de “ %100 Meyve Suyu “ ifadesi kullanılabilmektedir. (Meyve suyu konsantresi kısaca meyve suyunun içindeki suyun bir kısmının buharlaştırılmasıyla elde edilen yoğunlaştırılmış meyve suyudur. Bu konsantreye su eklenerek elde edilen meyve suyudur. )

Meyve püresi

Suyunu uzaklaştırmadan, bütün veya kabuğu soyulmuş meyvenin yenilebilen kısmının eleme, ezme, öğütme gibi uygun fiziksel işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen üründür.

Meyve püresi konsantresi

Meyve püresinde suyun belirli bir kısmının fiziksel yolla uzaklaştırılması ile elde edilen ürün.

Meyve nektarı

Meyve suyuna, konsantreden elde edilen meyve suyuna, meyve suyunun konsantresine, meyve püresine ve/veya meyve püresi konsantresine su ilave edilmesiyle elde edilen üründür. Etiket bilgisinde “meyve oranı en az %…” şeklinde bir ifade yer almaktadır. Genellikle bu oran %25’den fazladır. Bu ürünler için minimum meyve oranları da kodekste yer almaktadır. Örneğin erik için son üründe % hacim olarak 30 iken çilek için bu oran 40 olarak belirlenmiştir.

Meyveli içecek

Meyve oranı en az %10’dur. Bu oran %10 ile 25 arasında değişmektedir. Bu kategori altında aromalı içecekler de satılmaktadır.

Kısaca en çok tüketilen grupların meyve oranları şu şekildedir:

  • Meyve suyu (% 100 )
  • Meyve nektarı (%25 – %99)
  • Meyveli içecek (%10 – %24)


Tabi ki seçim siz tüketicilere aittir ancak bu bilgilerden anlaşıldığı gibi meyve suyu %100 meyve suyundan yapılmaktadır. Meyveler preslendikten sonra filtrelenir ve işlenir ve konsantreden elde edilir. Dolumdan önce uygulanan pastörizasyon veya sterilizasyon işlemi raf ömrünü belirlemektedir.  Küf ve mayalar bozulmalarına etken mikroorganizmalardandır. Bu nedenle ürünü buzdolabında saklamak ve açtıktan sonra 2-3 gün içinde tüketmek en uygunudur.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: