Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Parmak kütletmek eklem sağlığı zararlı mı

Parmaklarımızı kütlettiğimizde (çıtlattığımızda) ortaya çıkan ses sebebiyle çevremizdeki insanların uyardığını,eklemlere zarar verdiğini duymayanımız yoktur sanırım… Peki insanlar bu şekilde söylüyor fakat bilim insanları bu durma nedir? Gerçekten de parmak kütletmek zararlı mıdır?
İlk olarak parmak kütletme esnasında eklemlerde neler meydana geliyor bir bakalım.İki kemik arasında sıvı ile dolu olan boşluklu kısım parmaklarımızı her kütlettiğimizde genişliyor ve içinde sıvı bu genişleyen kısımı doldurmak için yetersiz kalıyor.Bu boşlukta basınç düşmesi sonucu sıvı yetersiz kalınca hava kabarcığı oluşuyor.Bu kabarcık da bu sesin çıkmasına sebep oluyor. Yani kısaca bu sesin sebebi o minik kabarcık…

Bir nevi eklemler için ısınma hareketi görevi üstlenen kütletme, eklemlerdeki hareket genliğinin de artmasını sağlıyor hatta eklem hastalıklarının önüne geçmesi için iyi bir yöntem bile olabileceği belirtiliyor. Zira test esnasında parmak kütleten kişilerde eklem iltihabı ya da şişlik gibi hastalıklara rastlanmadığı belirtildi.

Sonuç olarak ‘parmak kütletme, zararlıymış’ tezini savunan kişilere bu haberden yola çıkarak gerekli ‘bilimsel’ açıklamayı yapmanızda hiçbir sakınca yok.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: