Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Plastik mi yoksa ahşap kesme tahtası mı kullanmalıyım

Kullanış açısından plastik kesme tahtaları daha kolay gibi görünse de sağlık açısından maalesef öyle değil.Amerika’da yapılan çalışmalarda ahşap tahtaların daha sağlıklı olduğunu savunmaktadır. Ahşap kesme tahtaları, yüzeydeki bakterileri tahtanın içine doğru çekmektedir. Tekrar kullanımında ise bu bakteriler içeride hapsolmaktadır.Özellikle Salmonella gibi ölümcül bir bakteri türü için dikkat etmemiz gerekiyor.
Plastik kesme tahtaları ise bakterilerin çoğu iyi temizlenmediği sürece yüzeyde birikmektedir. Özellikle bıçak izlerinden dolayı aradaki boşluklara yerleşen bakteriler bulaşık makinesinde yıkansa bile yine tam olarak gözeneklerin temizlenmediği gözükmüştür. Dolayısıyla plastik kesme tahtalarını kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken diğer nokta, ucuz plastik kesme tahtalarıdır. Günümüzde plastiklerin zararlarını bilmeyen yoktur. Hatta gıdalarımızı mümkün oldukça cam ambalajlarda almak istiyoruz. Oysa ucuz plastik kesme tahtaları kesin esnasında deforme olan yüzeyden kopan plastik parçalar doğrudan gıdaya karışmaktadır.Yani kanserojenik maddeleri kendi ellerimizle gıdalara katmaktayız. Bu yüzden plastik tahtaları derhal çöpe atmanızı rica ediyoruz.

Ahşap Kesme Tahtası Temizleme Tavsiyeleri
  • Temizlerken mümkün olduğunca sıcak su olmasını sağlayın. Bol köpüklü ve ovalayarak temizleme yapın.
  • Kullandıktan sonra derhal yıkayın, gıdanın üstünde kurumamasına dikkat edin.
  • Et, tavuk özellikle buzdolabından yeni çıkmış et ve et ürünlerini kestikten sonra yıkamadan başka bir şey kesmeyin. Salmonella bakterisi açısından büyük risk taşımaktadır.
  • Eskimiş,küflenmiş, deforme olmuş ahşap kesme tahtalarını yenisiyle değiştirin.
  • Son olarak haftada en az 1 kere kesme tahtasını hafif su serperek 5 dakika mikro dalga fırınında ısıtırsanız büyük oranda bir hijyen sağlayacaktır. Plastik kesme tahtalarında mümkün olmayan bu özelliği ahşap kesme tahtalarında kullanabilirsiniz.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: