Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Ruşeym faydaları

Buğdayın işlenmesi,una dönüştürülmesi sürecinde ayrıştırma yapılır bu işlem sonunda buğdayın 1 tonundan sadece 1 kilogram ruşeym elde edilmektedir.
Ruşeym buğday taneciğinin en tepesindeki “cücük” olarak bilinen doğal E vitamini,Folik asit,Fosfor,Thiamin,Çinko,Demir ve Magnezyum gibi birçok besin kaynağını içerir.Gıda değeri çok yüksek olan bu madde bu bakımdan buğdayın özü ve en değerli kısmıdır.Ruşeym’in elde edilmesi oldukça kolaydır.Neredeyse her un fabrikasında kolaylıkla bulunur.Modern değirmenlerde kaba kepeğe karışıp yem olarak zayi olmasını önlemek yeterlidir.

Ruşeym yüksek besleyici değeri ile ruşeym vücut için gerekli birçok besin ögesini içerir.Kolesterolün düşürülmesinde,yaşlılığın geçiktirilmesinde,vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde büyük rolü vardır.Demir ve lif içeriği sayesinde kan seviyesini düzenler kansızlığı önler.

Ruşeym’in faydaları ise;

-Koronel kalp riskini azaltır.

-Kan pıhtılaşmasını önler ve diyabetli hastalarda damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur.

-Kansızlığı önlemede yardımcı olduğu gibi halsizliğe iyi gelir.

-Sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlar.

-Gözde katarakt oluşumunu geciktirir.

-İçeriğinde cildin yaşlanmasını geciktiren E vitaminiyle birlikte hücreleri güçlendirme özelliğinden dolayı cildi güzelleştirir.

Yararlar;Beyaz ekmek dediğimiz ekmekte arındırılmış olduğundan çoğu vitamin ve minerallerde bulunmamaktadır.

Zaralar;Lif kullanımında sakınca bulunan ve bağışıklık sistemine bağlı bağırsak problemi olan çölyak hastaları tarafından tüketilmemesi gerekmektedir.

Kullanım Şekli;Ruşeym,soğuk süt veya yoğurt kahvaltılık gevrek ile karıştırılabilir ve taze yada kuru meyveler eklenerek zenginleştirilebilir.

Çorba,salata gibi yiyeceklerin üzerine serpilerek kullanılabilir.

Ancak gluten alerjisi olanlar ve çölyak hastalığı olanların ya kullanmaması lazım ya da doktorun tavsiyesine göre hareket etmesi gerekir.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: