Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Saç düzleştirme ve fön çekmenin etkileri ve zararları

Aslında bilmemiz gereken her zaman en doğal halidir. Ancak yine de düz olması için fön veya saç düzleştirici maşalar ile düzleştirmeye çalışılmaktadır.Yazımızda fön ve maşa ile saç düzleştirmenin bazı zararları ve yan etkilerine değineceğiz.
1: Aşırı Kurutma

Aşırı kuruluk en yaygın görülen sorunlardandır.Saç düzleştirici kimyasallar, kurutma makinaları veya maşalar saçlarda bulunan doğal yağların uçmasına sebep olmaktadır.Bu yağların uçmasıyla saçlarınızın esnekliği azalacak, kuruyacak ve kırılmalar meydana gelecektir.

Bu yüzden bu aletleri kullanmayı azaltın ve kullanacağınız zaman ısı değeri düşük tutun ve en kısa zamanda işinizi halledin. Ek olarak kuru saçlara vurmak yerine ıslak veya az ıslak saçlarda uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

2: Kırılmalar

Kırılmalar aşırı sıcak uygulamasının sonucu ortaya çıkan sorunlardandır. Bu uygulamalar ipleri zayıflatarak kırılmalarını kolaylaştırır. Saçlar güçsüzleşir ve belli süre sonra kırılmalar meydana gelecektir. Bu yüzden süreyi kısa tutun ve saç kremi ile köklere uygulama yapabilirsiniz.

3: Matlık

Aşırı uygulama sonucunda saçlarda parlaklık kaybedilecek ve bir zaman sonra matlaşmalar meydana gelecektir. Bunun sebebi ısı sonrası saçtaki yağ tabakasının yok olmasıdır.Saçınızı parlak yapmak için bir elma sirkesi kullanın. Doğal bir görünüm için biraz argan veya avokado yağı ekleyebilirsiniz.

4: Fiziksel Sorunlar

Saçın düzeltilmesinin en korkunç kısmı formaldehit gazıdır. Food & Drug dergisine göre, bazı pürüzsüz ürünler, formaldehit ısıtıldığında serbest bırakılıyor. Buna, düz maşalar ve üfleme kurutucular da dahildir.

Tekrarlanan kullanımdan sonra formaldehit cildi, gözleri, burnunu ve ciğerlerini tahriş edebilir. Bu kimyasal aynı zamanda nazofaringeal kanser gibi seyrek kanserlerle de bağlantılıdır, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir.

5: Saç Dökülmesi

Düzleştirme kimyasalları saç köklerine zarar verebilir. Bu, saç dökülmesi için daha büyük bir riske sahip olduğunuz anlamına gelir, çünkü saç ısı sonrası tutunacak kadar güçlü değildir. Duşta veya fırçanızda saç yığınları bulabilirsin.

Tekrarlayan düzleştirme tedavileri saç köklerini bile öldürebilir.İleri derecede kelliğe sebep olabilir.

Bu sebeple kullanım süresini azaltmalı ve kullanıyorsak fazla köklere ısı uygulamamalıyız.

6: Kaşıntılı Saç Derisi

Cildiniz bile ısılardan etkilenir.Saç kökü düzleştirmeden öldüğünde, kafa derisini nemlendirmek için yeterli yağ yoktur. Kuru ve kaşıntılı hissedeceksiniz . Alın ve boyun gibi çevresel bölgeler de etkilenebilir.Bu yüzden aşırı kullanım ve yüksek ısılardan uzak durun.

Özet olarak bazı tavsiyelerimiz:
  • Kurutma makinesi veya maşanın sıcaklığını düşük tutun.
  • Saçınız ıslakken kurutun.
  • Tam olarak kurutmadan işlemi bitirin.
  • Saç köklerinden uzak durun.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: