Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Sallama poşet çay

Poşet çaylar praktikliği sebebiyle büyük ilgi gördü hatta birçoğumuzun vazgeçilmezi olmaya başladı. Kimilerimiz toz çaydan şaşmasa da poşet çayın kazandırdığı zaman hepimizi cezbetti. Ancak bu küçük Pratik poşetlerin vücudumuza nasıl zarar verdiğinin farkında değiliz. Sizce bu poşetler o sıcaklıkta dakikalarca hatta demlik poşetlerin saatlerce durduğunu varsayarsak nasıl oluyor da erimiyor ?
AKŞAMA KADAR BARDAKTA DURSA YİNE DE YIRTILMIYOR ???

Bu erimeyi, yırtılmayı önleyen madde epiklorohidrin dediğimiz bir kimyasal. Epiklorohidrin sıcak suyla temas ettiğinde kanserojen bir madde olan 3-MCPD denilen bir maddeye dönüşüyor.Bu madde sağlık bakanlığı tarafından orta dereceli, gırtlak ve mide kanserine neden olan bir madde olarak tanımlanıyor. Üstelik bu madde böcek ilaçlarında kullanılıyor.

Gelelim son moda ve sağlıklı olduğu iddasıyla piyasaya sürülen piramit çaylar. Bu çayların kağıttan değil bi tür kumaştan yapıldığı için digger poşet çaylar gibi zararlı olmadığı öne sürüldü ancak içerdiği polimerler nedeniyle diğerlerinden kalır yanı yok.
Sallama çay… siz sallamayın, demleyin. O daha iyi
Peki poşet çaylardan tamamen vazgeçmeli miyiz ? Aslında bu poşetler tamamen bitki liflerinden üretilebilir. Abaka ağacı denilen muz ağacının nem çekme özelliği olduğundan bu kimyasallar yerine kullanılabilir. Poşetler kapatılırken de en doğru yol olan ısı ile kapatma yöntemi kullanılırsa poşet çayların tehtidi ortadan kalkar.

Yine de benim tavsiyem %100 paslanmaz çelikten üretilen çay demleme süzgeçleri. Neredeyse poşet çaylar kadar dinamik çayınız en fazla 3 dakikada istenilen kıvama geliyor.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: